האוליגרך רומן אברמוביץ' מכר את חברת הנפט סיבנפט תמורת 13.1 מיליארד דולר - רווח של כ-9,000%

ממשלת רוסיה מכרה את סיבנפט לפי שווי של 200 מיליון דולר. בכך מחסל אברמוביץ, המקורב לשלטון הרוסי, את עסקיו במדינה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ' ימצא מעתה זמן רב יותר לתחביב האהוב עליו: קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי. אברמוביץ' בן ה-38, האיש העשיר ברוסיה, מכר אתמול את נתחי השליטה שלו בסיבנפט, חברת הנפט החמישית בגודלה ברוסיה, תמורת סכום של 13.1 מיליארד דולר. הרוכשת היא גזפרום, חברת הגז הטבעי הגדולה ברוסיה, העתידה לחזור לשליטה ממשלתית. מכירת סיבנפט, לפי הערכות, תאפשר לאברמוביץ' להתרחק מהשוק הרוסי הבלתי יציב, המושפע רבות מהתערבות ממשלתית ומעורבות של גורמים לא חוקיים.

מגזר האנרגיה ברוסיה עבר תהליך הפרטה שנוי במחלוקת, עם התפרקות בריה"מ בראשית שנות ה-90. באותה עת נמכרו חברות ממשלתיות במחירים נמוכים להפליא למקורבים לשלטון, ובין לילה נוצרו מיליארדרים צעירים. בסוף 96' מכרה ממשלת רוסיה 51% מסיבנפט תמורת 100 מיליון דולר, ובתוך זמן קצר הגיעה החברה לשליטתו של אברמוביץ'. אם אכן רכש אותה אברמוביץ' לפי שווי זה, הרי שהוא רושם עתה רווח של 9,000% על השקעתו.

גזפרום תשלם 13.1 מיליארד דולר עבור 72.7% ממניות סיבנפט שבבעלות אברמוביץ' ושותפיו. 20% מסיבנפט נמצאים בבעלות יוקוס, חברת הנפט הגדולה ברוסיה, אך עשויים להגיע לרוזנפט, חברת הנפט הממשלתית שהשתלטה על נכסיה העיקריים של יוקוס במכרז ממשלתי מפוקפק. לפני שנתיים חתמה סיבנפט על הסכם מיזוג עם יוקוס, שבו תשלם יוקוס לאברמוביץ' 3 מיליארד דולר במזומן ו-29% ממניות החברה הממוזגת; ואולם לאחר מעצרו של יו"ר יוקוס מיכאיל חודורקובסקי בוטלה העסקה.

בשנה וחצי האחרונות התהפכה מגמת ההתפתחות של שוק הנפט הרוסי. לאחר שבשנים 2003-2002 קיימו חברות זרות מגעים להשקעה בחברות הנפט הרוסיות, פתח הקרמלין - בראשותו של הנשיא ולדימיר פוטין - במלחמה נגד יוקוס. המערכה כללה את כליאתו של חודורקובסקי באשמת הונאה והעלמת מס, וכן את הלאמתה, הלכה למעשה, של חטיבת הנפט הראשית של יוקוס; הדבר נעשה במסווה של מכרז פתוח, באמצעות רכישת החטיבה על ידי רוזנפט, חברת הנפט הממשלתית. עם השלמת רכישתה של סיבנפט תשלוט ממשלת רוסיה ב-30% מהנפט המופק ברוסיה.

סגנון חיים ראוותני, ללא פוליטיקה

לפי הערכות, שפר גורלו של אברמוביץ' - למרות הדמיון העסקי לחודורקובסקי -בשל הימנעותו מעיסוק בפוליטיקה; זאת על עף שסיבנפט ניצלה תוכניות "אופטימיזציה" של מס ביעילות רבה. חברת הנפט סיביר אנרג'י טוענת כי סיבנפט דיללה באופן לא חוקי את אחזקותיה של סיביר (50%) במיזם נפט במערב סיביר ששוויו 2 מיליארד דולר, לפחות מ-1%; זאת באמצעות הנפקות מניות - שיטה שהיתה חביבה על חברות בשנות ה-90.

עם היאכטות שלו ובתיו המרובים, אברמוביץ' מנהל סגנון חיים ראוותני יותר מחודורקובסקי. בעוד תביעות המס הרסו את יוקוס, סיבנפט יישבה חשבונות מס קטנים בהרבה בשקט ובשלווה. חודורקובסקי, שנידון לתשע שנות מאסר בגין סעיפי אישום מרובים, חולק עתה תא עם עשרה אסירים נוספים, ואילו אברמוביץ' - יורשו בתפקיד האיש העשיר ברוסיה - עשוי לקבל בונוס לצד המיליארדים שיגרוף מהמכירה: תואר אליפות עבור מועדון הכדורגל צ'לסי. הונו האישי נאמד ב-14 מיליארד דולר.

במארס האחרון ביקר אברמוביץ בישראל לרגל משחק כדורגל בין ישראל לאירלנד; הוא ישב ביציע הכבוד כאורחו של ידידו הטוב, יו"ר אפריקה ישראל לב לבייב, כאשר שורה אחת לפניו ישב שר התמ"ת וממלא מקום שר האוצר אהוד אולמרט.

רוחב לב כלפי פוטין

בניגוד לאילי ההון שנפלו מגדולה, אברמוביץ' היה נדיב למשטרו של פוטין; הוא הבטיח לממן אצטדיון כדורגל לאומי חדש והעביר אחזקות בחברת טלוויזיה לקרמלין, דבר שסייע לו להוכיח כי הוא אינו עושה צרות פוליטי. למרות סגנון החיים הפרעוני שלו, במונחים פוליטיים הפרופיל של אברמוביץ' תמיד היה נמוך. כמו שמגדיר זאת מומחה לאוליגרכים: במקום שאחרים גילו - גם אם במאוחר - שיש להם עקרונות פוליטיים, אברמוביץ' גילה את "הריבית המצטברת".

אברמוביץ' אינו משפיע על הפרלמנט או מטפח גורמים פוליטיים זרים כפי שעשה חודורקובסקי. לאוניד נבזלין, אחד מבעלי המניות ביוקוס ואזרח ישראלי כיום, אמר בעבר לסוכנות הידיעות בלומברג כי ההחלטה על השעיית המיזוג התקבלה בעקבות לחצים כבדים שהפעיל פוטין על סיבנפט.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד