גרינספאן מזהיר: רבים מדי מסתמכים על משכנתאות כדי לממן הצריכה הפרטית

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

אמריקאים רבים מדי מסתמכים על הלוואות שהם מקבלים כנגד בתיהם כדי לממן את הצריכה הפרטית שלהם, אמר יו"ר הבנק הפדרלי אלן גרינספאן בנאום לאיגוד הבנקאים ביום שני. הירידה בריבית על משכנתאות בארה"ב והעלייה החדה במחירם של בתים איפשרו לצרכנים רבים לממן קניות באמצעות לקיחת משכנתא נוספת על בתיהם. מחזור משכנתא מאפשר גם להקטין את עלות מימון החוב החודשית, ואילו לקיחת משכנתא נוספת מאפשרת לצרכנים לרכוש באשראי זול יותר משהם מקבלים מחברות האשראי והבנקים.

העלייה בעושר הנגזר מהתייקרות מחירי הבתים בארה"ב ב-2004 הייתה כפולה מקיצוצי המס של הנשיא בוש, אם כי לא ידוע כמה מתוך המימון שהשיגו הצרכנים כנגד בתיהם שימש לרכישת מוצרים ושירותים. להערכת גרינספאן מדובר בחצי מהסכום. הנתונים היו לקוחים ממחקר שגרינספאן החל לערוך ביחד עם ג'יימס קנדי, כלכלן הבנק הפדרלי, ב-1999.

נתונים שהציג גרינספאן, בדו"ח ראשון של הבנק הפדרלי שעליו היה חתום אישית מאז 1996, מראים כי המשכנתאות שלקחו צרכנים ב-2004 מימנו צריכה של 600 מיליארד דולר - השקולים ל-7% מההכנסה הפנויה ב-2004. ב-2000 הייתה שקולה הצריכה הממומנת במשכנתאות ל-3% מההכנסה הפנויה וב-1994 ל-1% בלבד.

אם הריבית על משכנתאות תעלה עלולה להיפגע הצריכה הפרטית בארה"ב, ולעכב את הצמיחה הכלכלית. עם זאת, אמר גרינספאן בנימה מרגיעה יותר משנקט בעבר, לא צפוי בהכרח הלם כלכלי לארה"ב. ירידה בצריכה הפרטית משמעותה גם עלייה בשיעור החיסכון וסגירה של גירעון הסחר המונומנטלי של ארה"ב. גרינספאן סבור גם שעושרם של בעלי הבתים בארה"ב גדל מספיק כדי לרכך כל נפילה במחירי הבתים.

גרינספאן חזר והזהיר כי שוק הדיור נמלא בספקולציות - המשתקפות בעיקר במכירה ובקניה של בתים יד שניה. לדבריו, יש רתיחה בכמה אזורים בארה"ב, "שבהם מחירי הבתים עלו לרמות שאותן לא ניתן לשמר". מוקדם מדי לומר מתי יגיע השוק הארצי לנקודת הרתיחה, ואם אכן יש סימנים לבלימה במחירי הדיור. גרינספאן טען בעבר כי אין בועת נדל"ן ארצית שכן מכירה וקניה של בתים כרוכה במעבר שעלותו גבוהה, אולם בנאומו ביום שני הודה הנגיד כי הגידול במכירות הבתים נובע בחלקו הרב מקניה לצורך השקעה ומקניית דירות נופש.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה