חדר החלומות

בשנים האחרונות מורגש שינוי משמעותי בהתייחסות העיצובית לחדר השינה - מחדר סטנדרטי עם מיטה קטנה לסוויטה הכוללת חדר ארונות, חלל רחצה ופינת ישיבה. אחרי הכל, אנחנו מבלים במיטה כשליש מחיינו

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

אם אתם חולמים על מראה חדש לביתכם לקראת ראש השנה, המקום הנכון להתחיל במלאכה הוא חדר השינה. זהו המקום הפרטי ביותר בבית ולכן גם המשמעותי מבחינת האפשרות ליצור אווירה של התחדשות שתלווה אתכם לתוך השנה.

האדריכל יוסי פרידמן, מרצה בכיר בחוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי של המכללה למנהל, מספר כי במשך שנים היה סטנדרט קבוע לחדרי שינה - מה שגרם לכך שהם היו דומים במרבית הבתים. בשנים האחרונות, לדבריו, ניכר גיוון בעיצוב חדרי השינה והם כוללים לרוב שירותים צמודים וארון קיר שנהפך לחדר ארונות - כך שנוצרת יחידת הורים. במקרים רבים נהפכת יחידת ההורים לסוויטה המורכבת מחדר שינה, חדר ארונות, חלל רחצה ופינת ישיבה. מגמה זו נפוצה כיום הן בדירות הן בבתים פרטיים.

פרידמן אומר כי הפנטזיה כיום היא לבלות זמן רב ואיכותי בחדר השינה ולכן מקדישים לו מרחב גדול יותר. בבתים ודירות ישנים, שהילדים כבר עזבו אותם, ההורים לוקחים לעתים את כל מפלס השינה והופכים אותו לאותה סוויטת הורים.

כתוצאה מהשינוי בגישה לחדר השינה, ההשקעה בתחום עלתה משמעותית בשנים האחרונות. היחס אל חדר השינה כבר אינו פונקציונאלי, כמקום שבו ישנים - אלא כמפלט מהמולת היום, מהעבודה ולפעמיים גם מהילדים.

היחס לחדר השינה כמקום הפרטי בבית יוצר שתי גישות שונות בעיצוב. הראשונה רואה בחדר מקום לביטוי הפנטזיות שלכם. אתם חובבים קיטש ובובות חרסינה אבל מתביישים מהשכנים ומאורחים מזדמנים - חדר השינה הוא המקום בו תוכלו להגשים מאוויים אלה. צבעו את החדר בוורוד, ציירו פרחים ופזרו את בובות החרסינה שאתם שומרים מכיתה ג'. אם למי שחולק אתכם את החדר לא אכפת, תיהנו. אם הוא או היא ברחו לישון על הספה, אולי כדי לשקול עיצוב אחר לחדר.

הגישה השנייה מקדשת את תחושת השלווה בחדר השינה. זהו המקום הפרטי שלכם, שבו המחשבה והחושים לא אמורים להיות מוסחים מגירויים מיותרים ומעומס. יהושע קסטיאל, מעצב ובעלים של חברת קסטיאל: "ככל שיש פחות יצירתיות בעיצוב בחדר השינה, כך יש לחדר יותר חיים. מאוד נעים בסוף היום להיכנס לחדר שינה ש'חסכו' בו חומרים וצבעים. פרקט בצבע טבעי רך וכל היתר בלבן, מה שפחות רק מועיל". אם אתם רוצים ליצור עניין בחדר בהיר מומלץ, לדבריו, להשתעשע במרקמים שונים ובחומרים שונים.

קסטיאל אומר כי חשוב לא לשכוח שאנשים משתמשים בחדר ולכן יש לשמור על פרופורציות ותחושות המתאימות להם. לדוגמה, לא להציב את המיטה עם הגב לכניסה, זה מצב שגורם לתחושה של חוסר ביטחון ואיבוד שליטה על החלל. גם התאורה בחדר צריכה להתאים למשתמשים - יש לשלב תאורת אווירה עם תאורה פרקטית. לדוגמה, מנורת קריאה המורכבת משתי זרועות וניתנת להתאמה בקלות למיקום של האדם במיטה, כך שאם אתם עם ספר במיטה ושיניתם תנוחה עדיין תוכלו לקרוא בנוחות.

החלל הגדול יותר שמוקדש לחדר השינה מדגיש את החשיבות של נקודת מיקוד בחדר. לכבוד הזה זוכה בשנים האחרונות המיטה. כיום אף אחד כבר לא ישן על מיטת סוכנות - המיטה נהפכה ליותר מפריט פונקציונאלי. יחידות הפורמייקה מצדי ראש המיטה שמהן יצאו שתי שידות תואמות, כבר אינן אופנתיות, אלא אם כן אתם מאמינים אדוקים בגישת ה"רטרו". המיטות כיום יוצרות אווירה.

מיטה עם פיתוחי מתכת תעניק לחדר תחושה רומנטית, מיטה נמוכה על במת עץ כהה תיצור אווירה יפאנית ומיטה עם סורגים יכולה לרמז על חיבה לסרט "אינסטינקט בסיסי". יש מבחר גדול בשוק ומשטרת ה"טרנדים" לא תרדוף אתכם לחדר השינה.

הדגש על המיטות חורג מעבר לאמירה העיצובית. החומרים והתפעול של רבות מהמיטות בשוק יוצרים רושם שהן מהוות חלק מהפיתוחים של תוכנית החלל.

עמית ישראל, מעצב הבית של הולנדיה, מספר כי כיום נפוצות מערכות שינה שניתן לכוונן בהתאם לתנוחת הגוף. המיטות מעוצבות ומיוצרות כך שהן "יידעו" להתאים את עצמן לפעילות שמתבצעת במיטה. כחלק מכך גם ממדי המיטות גדלו - רבים עדיין קונים את המיטות הסטנדרטיות של 140 על 200, אבל ניכרת מגמה של רכישת מיטות גדולות יותר. לדבריו, אנשים משקיעים באיכות השינה ובמיטה עצמה מכיוון שאנחנו מבלים בה כשליש מן החיים.

מינקות לקורס טיס

אם החלטתם לשפץ או לשדרג את חדר השינה כדאי לשים לב גם לחדרי הילדים. בחדרים אלה בדרך כלל מורגש חופש רב יותר בעיצוב - צבעוניות עזה ואביזרים מחומרים שלא מגיעים לרוב לחדרי ההורים. עם זאת כדאי לשים לב לכמה נקודות, בעיקר לסוגיה מהותית בחדרי ילדים - אחסון.

חדר ילדים שפתרונות האחסון בו לא מספקים יהיה תמיד מבולגן ולא יאפשר גישה נוחה לצעצועים ואפילו למיטה. אם ברצונכם לחסוך בסיבות לריב עם הילדים על סידור החדר, חישבו טוב על שטח ארונות, סלסלות, מדפים ושאר פתרונות אחסון. כדאי גם לפנות צעצועים שעבר זמנם על מנת שהחדר לא ייהפך למחסן. זיכרו שילדכם כנראה יגדל עם החדר וחשוב שהוא יוכל להתאימו לצרכיו המשתנים - לכן כדאי להימנע מפתרונות קבועים, כמו נישות גבס שייצרו אילוצים בעיצוב החדר.

אפי ניב, מבעלי בית העיצוב פרנזי, מספר כי הלקוח הישראלי אינו מחפש פתרונות זמניים, אלא חדר שינה שיתאים "מינקות עד לקורס טיס". רבים, לדבריו, רוכשים מיטות עריסה שנהפכות למיטות נוער וארונות לכל גובה הקיר - כך שיהיה מקום לשמור את הבגדים שעוברים מילד לילד.

מומלץ לרכוש מיטות עם מיטה נשלפת כדי שילדכם יוכל לארח בנוחות חברים שבאים לישון. "במגזר הדתי מסתכלים על הילד ומדמיינים אותו בא עם אשתו לעשות שבת; בגלל זה המיטות הנשלפות מתאימות את עצמן לגובה המיטה הבסיסית", מספר ניב.

אחת הדרכים הפשוטות יחסית לתבל את מראה חדר השינה היא שימוש חכם בבדים. קרן וברמן, מנהלת השיווק של עלית טכסטיל, אומרת כי באחרונה ניכרת מגמה של יצירת ראשי מיטה מרופדים ומצופים בד, מפלסטיקים למראה חדשני ועד קטיפות למראה הדור יותר.

לדברי וברמן, גם הווילונות נהפכו לדומיננטיים יותר בחדר השינה. אבל חשוב לשים לב שהם מתואמים מבחינת שפה וצבעוניות לשאר החדר. הווילון משמש לא רק חוסם אור אלא כמרכיב בעיצוב, ולכן הוא בדרך כלל גדול מהחלון ויוצר אשליה של גובה או רוחב.

לתת דרור ליצירתיות

טווח ההשקעה בשדרוג או בשיפוץ חדר השינה הוא גדול מאוד - 300 שקל לצבע מגוון וכיסוי מיטה, 4,000 שקל למיטה זוגית, 15 אלף שקל לרהיטים יוקרתיים. מיותר לציין, שהשמים הם הגבול.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות