בועז אוקון כוכב עליון

מנהל בתי המשפט משמש יומיים בשבוע גם כשופט בבית המשפט המחוזי בירושלים ובביתו הוא כותב פסקי דין. התוצאה: עורכי דין מלינים על דחיית דיונים ואיחורים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

משרתו העיקרית של השופט בועז אוקון היא כידוע לנהל את בתי המשפט. מתוקף תפקידו זה עסוק אוקון בסוגיות אדמיניסטרטיוויות כבדות משקל כגון מהפיכת המחשוב שנועדה, לפי חזונו, ליצור "בתי משפט ללא נייר". מנגד, יומיים בשבוע עוסק אוקון בשפיטה בבית המשפט המחוזי בירושלים ובביתו הוא כותב פסקי דין רלוונטיים.

עורכי דין מלינים על כך, שפעמים רבות התכוננו לדיונים באולמו של אוקון וברגע האחרון נדחה הדיון. הבעיה מחריפה כאשר הצדדים הכינו תיק הוכחות ותיאמו הגעת עד לבית המשפט. מבדיקה באתר בתי המשפט עולה, למשל, שבתיק 4243/05 חלו ארבע דחיות מצדו של אוקון; בתיק 5279/03 חלו דחיות מנימוקים כמו "מיוזמת בית המשפט" או "עקב שינויים לא צפויים בלוח העבודה". במקרה אחד נדחה בתיק זה דיון בארבעה חודשים. בסך הכל נדחה הדיון שש פעמים במהלכה של שנה ולאחר מכן הועבר התיק לעיונו של שופט אחר.

בהנהלת בתי המשפט אומרים להגנת אוקון, שלצדו עובדים בהנהלה שני שופטים במשרה מלאה ושופט נוסף בתפקיד ניהולי חלקי בנוסף לזה השיפוטי. עוד מודגש, שאוקון אינו נוטל על עצמו משימות נוספות כמו העברת קורסים בפקולטות למשפטים.

אוקון, ועל כך חלה הסכמה גורפת, הוא אדם מוכשר ביותר. חוץ מהבנה שיפוטית הוא התברך, לפי כתבת דיוקן של אסתי אהרונביץ במוסף "הארץ" (פברואר 2005), ביכולת ארגון מרשימה ובטוויית קשרים בין אישיים מועילים. חרף כפל הכובעים, הספק העבודה של אוקון הוא אדיר. בהיותו שופט, ובשונה משופטים רבים אחרים, לא נרשמו אצלו פיגורים. האגדות בכתבת המוסף סיפרו על עבודה כמעט רציפה במשך 72 שעות, עת היה מתמחה במשרד עורכי דין ש. הורביץ.

אוקון (45) הנחשב למקורב של נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק, הוא מטאור משפטי: מאמצע שנות ה-90 הוא שופט שלום בתל אביב, ב-2000 מונה לרשם בית המשפט העליון ושנה לאחר מכן מונה למחוזי.

"דעתו של ברק היא שאוקון צריך לכתוב יותר פסקי דין, בועז יעיל מאוד, אבל רוב הדברים שכתב הם הצעות, גישורים, פסקי דין קצרים. דברים גדולים, חשובים שעל פיהם אפשר להכריע - אין הרבה. בניגוד להערכה הרווחת, אילו היו אומרים עכשיו 'בוא נמנה את בועז לעליון', ברק היה מתנגד. הוא זקוק ליותר הוכחות", אמר גורם המקורב לשניים בכתבת המוסף.

"לאוקון הרבה מעלות: הוא איש מוכשר, רציני וסימפטי. הבעיה היא שאין לו זמן לשמש כשופט. הוא כנראה מתעקש לרקוד בשתי החתונות ולכהן כשופט כדי שיהיה לו רקורד עתידי לשיפוט בעליון", אמר עורך דין.

קודמו של אוקון בתפקיד היה השופט (בדימוס) דן ארבל. זה נהג לשבת חצי יום בשבוע בלבד בבית המשפט המחוזי בתל אביב ולדון בבקשות ערעור אזרחיות. לדברי עורך דין ותיק, "כשכבר מתקיים דיון אז אוקון מכיר היטב את התיק ומנהל את הדיון מצוין". גורם משפטי בכיר אמר על התנהלות אוקון: "זה קצת יותר מדי וזה מתחיל להיות על חשבון. הוא לקח את זה קצת רחוק מידי. זה קרוב לחצי זמן עבודה שלו וזה ממש לשבת בתיקים. אדם לא יכול לחלק עצמו לשניים". לשאלה מדוע עוסק אוקון יומיים בשפיטה ענו אותו גורם: "אני מניח שזה מתוך שאיפה להגיע לעליון".

דוברות בתי המשפט: "המינוי לא גורם לפיגור בתיקים"

מדוברות בתי המשפט נמסר כי "סוגי התיקים שמוקצים לשופט אוקון נקבעים על ידי נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים. במועד המינוי היו קבועים בפני השופט אוקון מספר ניכר של תיקים, מאחר שהוא ישב בישיבות הקדם של מרבית התיקים האזרחיים בבית המשפט בירושלים. נוכח צמצום ימי הדיונים של השופט אוקון היה צורך לשנות את יומן הדיונים. שינוי כזה מתרחש בכל עת ששופט עובר מתפקיד לתפקיד או מערכאה לערכאה. דווקא הרצון למנוע העברת התיק משופט לשופט, גרמה לשינוי במועד הדיונים שהתחייב מהמינוי לתפקיד. עם קביעת זמני הדיונים החדשים, אין שינויים בימי הדיון אלא מטעמים אשר יכולים לחול על כל השופטים, כמו ארוע בלתי צפוי או מחלה".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה