רוב תושבי מורג פונו; פינוי בהסכמה בבדולח; מסתמן: תושבי נוה דקלים יתפנו אחר הצהריים

(עדכון) במורג נותרה קבוצה קטנה של בני נוער המתבצרת בבית הכנסת ומתנהל עמה מו"מ; בבדולח מתבצרת אם שכולה בחדר הזיכרון ומאיימת להתאבד; תושבי גני טל ותל קטיפא יתפנו מרצון; מו"מ בנצר חזני על פינוי מרצון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

מאת עמוס הראל, ניר חסון, יובל אזולאי, יהונתן ליס וענת ג'ורג'י

כוחות הביטחון ריכזו מהבוקר (רביעי) יותר מ-15 אלף שוטרים וחיילים בגוש קטיף כדי לבצע את הפינוי בכוח, ואולם התמונה המתגבשת בכל רחבי הגוש היא, כי ההתנגדות לפינוי קורסת. החשש בצה"ל כי התקדמות הפינוי והצלחת כוחות הביטחון תגרור מעשי ייאוש של קיצוניים. סמוך לשעה 9 בבוקר החלו הכוחות את פינוי ההתנחלויות נוה דקלים, מורג וגני טל. כשעה לאחר מכן נכנסו כוחות גם לתל קטיפא ולבדולח.

כוחות הביטחון סיימו בצהריים לפנות כמעט את כל המשפחות והמסתננים מההתנחלות מורג. בהתנחלות נותרה קבוצה קטנה של צעירים המתבצרים על גג בית הכנסת ונערות בתוך המבנה. כוחות הפינוי מנהל עימם משא ומתן. עשרות מתנחלים שהתבצרו הבוקר בבית הכנסת ובגן הילדים במורג פונו בצהריים בתום מו"מ.

צה"ל מקיים בשעה זו מגעים עם ראשי ההתנחלות בנוה דקלים, ומסתמן סיכום על כך שבשעה 16:00 התושבים יתפנו לאחר שיקיימו תפילת מנחה. בנוה דקלים התנהלו משעות הבוקר עימותים, והמשטרה עצרה עשרות שוהים בלתי חוקיים ופינתה אותם מהמקום. 100 תושבי בדולח, שהתבצרו בבית הכנסת מאז שעות הבוקר, הסכימו בצהריים להתפנות. הכוחות מפנים אותם בהסכמה מהיישוב. תושבת אחת, אם שכולה, מסרבת להתפנות ומאיימת בהתאבדות.

13 המשפחות בתל קטיפא הגיעו הבוקר לסיכום עם צה"ל לפיו יתפנו מרצון ללא התנגדות. תושבי ההתנחלות גני טל צפויים להתפנות מרצון בצהריים. צה"ל מנהל גם מגעים עם תושבי נצר חזני על פינוי מרצון. המו"מ על פינוי מרצון של תושבי עצמונה, שהתנהל בשעות הבוקר, נכשל ובצה"ל נערכים לפינוי בכוח. נציגי צה"ל הודיעו לתושבי נצרים כי יפנו אותם בשבוע הבא. לפי סיכום בין כוחות הביטחון וראשי המתנחלים, תושבים שיתפנו ללא אלימות יוכלו לצאת מההגוש במכוניותיהם הפרטיות.

עימותים בנוה דקלים

כוחות הפינוי מתעמתים משעות הבוקר עם תושבים ומסתננים סמוך לבית הכנסת בנוה דקלים. המשטרה עצרה מסתננים ופינתה אותם בשלושה אוטובוסים. סמוך לבית הכנסת מתגודדים מאות מתנחלים שיושבים על הכביש ושרים.

כוחות גדולים של צה"ל והמשטרה, המונים אלפי שוטרים וחיילים, נכנסו הלילה לנוה דקלים. ב-9 בבוקר החלו הכוחות לנוע לבתים. החיילים קוראים לתושבים להתפנות ומבטיחים להם סיוע בפינוי הציוד. התושבים מגיבים בכעס ובבכי. חלקם מבעירים מכולות אשפה ברחובות. שוטרי חטיבת עמק מסייעים לתושבים המעוניינים בכך באריזת חפציהם.

הסדרנים ביישוב קראו למסתננים להתרכז בבתי הכנסת - בנים בספרדי ובנות באשכנזי. הבוקר החלו אנשי ישיבת "תורת חיים" מנוה דקלים בראשות הרב שמואל טל, להתפנות. ישיבה זו נחשבה לאחד מהמעוזים המרכזיים למתנגדי ההתנתקות. נערה פונתה מאחד הבתים בנוה דקלים, לאחר שלקתה בהתמוטטות. אלוף פיקוד דרום, דן הראל, נועד הבוקר עם ראש המועצה אזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, בביתו בנוה דקלים.

עד אמש התפנו קרוב למחצית תושבי נוה דקלים - כ-210 משפחות מתוך 470. בהתנחלות נותרו 249 משפחות ואלפי מסתננים. היום פונו בהסכמה שני בתים בהתנחלות.

תושבי מורג לחיילים: "התביישו לכם"

במורג נכשל הלילה ניסיון הידברות בין נציגי התושבים לנציגי כוחות הביטחון על פינוי מרצון, וכוחות יס"מ ומג"ב פרצו להתנחלות סמוך לשעה 9 בבוקר. כוחות הפינוי עוברים בין בתי התושבים במורג ודורשים מהם להתפנות. התושבים צועקים לעבר החיילים מתוך הבתים "סרבו פקודה ו"התביישו לכם". אחד התושבים נעצר לאחר שהוציא מיכלים קטנים שבהם חומרים כימיים דליקים. לפי הערכות של אנשי ההתנחלות, נמצאים בה כ-30 משפחות ועוד 300 בני אדם שנכנסו אליה באורח בלתי חוקי בימים האחרונים.

בבית הכנסת במורג התבצרו בשעות הבוקר כ-80 מתנחלים, בהם ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי) שעבר להתגורר בהתנחלות לאחרונה. סמוך לשעה 11 בבוקר הודיעה המשטרה כי בתום מו"מ של כוח הפינוי, בראשות תא"ל אודי מוסקוביץ, עם המתבצרים, הוסכם על פינוים לאוטובוסים שיוציאו אותם מההתנחלות. כוחות הביטחון ליוו את עשרות המתפללים, שחלקם עטופים בטליתות, מבית הכנסת לאוטובוסים, את חלקם הם נשאו בידיים.

בנוסף התבצרו במורג 15 משפחות בגן הילדים במשך כשעה. קציני צה"ל ניהלו עמם מו"מ וסמוך לשעה 11 בבוקר הגיעו הצדדים להסכמה. המשפחות פונו אל אוטובוס שהוציא אותם מהיישוב.

כוחות הפינוי, שנכנסו למורג, פרצו את המחסומים שהציבו הלילה המתנחלים בשערי היישוב וחלקם הועלו באש. דחפור של צה"ל פינה את שאר המחסומים. המתנחלים במקום חסמו את השער בלוחות בטון וסלעים ופיזרו שמן ודוקרנים על הכביש. בתוך ההתנחלות הועלו באש כמה פחי אשפה. התושבים נדרשו במערכת הכריזה להיכנס לעמדות מבוצרות שהכינו.

תושבי בדולח התבצרו בבית הכנסת

סמוך לשעה 12 בצהריים החלו כוחות הביטחון לפנות בהסכמה את 100 התושבים שנותרו בבדולח. התושבים התבצרו משעות הבוקר בבית הכנסת והודיעו לצה"ל הם אינם מתכוונים להתפנות בעצמם וכי הם ממתינים כי יפנו אותם. כוח הפינוי, המונה כאלף חיילים ושוטרים, נכנס הבוקר סמוך לשעה 10 ליישוב. התושבים הבעירו צמיגים ופיזרו דוקרנים בכביש ביישוב ובכניסה לו.

רק תושבת אחת בבדולח מסרבת להתפנות. רבקה צפירה, אם שכולה, מתבצרת בחדר הזיכרון של בנה ומאיימת להתאבד. היא הודיעה כי היא מוכנה להתפנות רק יחד עם חדר הזיכורון.

הסכמה על פינוי מרצון בתל קטיפא ובגני טל

סמוך לשעה 10 בבוקר נכנסו כוחות הפינוי גם לתל קטיפא. תושבים והצבא הגיעו להסכמה על פינוי מסודר ללא הפעלת כוח. התושבים ערכו טקס פרידה בגן השעשועים במרכז היישוב וכעת הם נכנסים אל הבתים כדי להתארגן ליציאה מסודרת מההתנחלות באוטובוסים למקום היישוב הבא שלהם באבן שמואל.

ההתנחלות גני טל הגיעה לסיכום עם צה"ל כי 43 המשפחות שנותרו ביישוב יעזבו בצהריים מרצון. הבוקר סייר בהתנחלות כוח של אלף חיילים, שהתקבלו בקריאות נאצה ובעימותים, ואולם איש לא נעצר. עד כה פונו בהסכמה 24 בתים בהתנחלות.

כוח צבא שניסה להכניס הבוקר מכולות לפינוי ציוד להתנחלות לכרם עצמונה, שבה נותרו 11 משפחות, נהדף בשער היישוב על ידי תושבים זועמים. התושבים השמיעו קללות לעבר החיילים והעיתונאים והבעירו קרטונים.

עוד 390 משפחות עזבו הלילה את הרצועה

התמונה המתגבשת בכל רחבי הגוש היא, כי ההתנגדות לפינוי קורסת. בימים הקרובים צפויות עוד תקריות אלימות, אולם רוח הלחימה נחלשה מאוד ובקרב קצינים בכירים רווחת הסברה שניתן יהיה להשלים את הפינוי בתוך ימים ספורים. בכירים בגוש קטיף העריכו אתמול כי פינוי התושבים יארך עד ליום שלישי או רביעי הבא וכי פינוי נוה דקלים יסתיים לפני יום שישי הקרוב.

אמש עזבו שיירות ארוכות של מתנחלים את יישובי הגוש סמוך לפקיעת האולטימטום בחצות, שלאחריו הודיע צה"ל כי יחל בפינוי בכוח של המתנחלים. על פי מינהלת סל"ע, יותר ממחצית מתושבי ההתנחלויות ברצועה - 832 משפחות מתוך כ-1,550 המשפחות הרשומות כתושבות יישובי הרצועה - התפנו מבתיהן עד אמש. הבוקר נמסר כי עוד 390 משפחות עזבו את הרצועה הלילה.

ביישובי צפון הרצועה נותרו מתנחלים בודדים בלבד: על פי נתוני מינהלת סל"ע פונו דוגית וניסנית לחלוטין, ובאלי סיני נותרו כ-15 מתוך 74 המשפחות. בצה"ל לא מתכוונים להשקיע מאמץ רב בפינוי התנחלויות אלה. במקביל, התושבים עזבו כמעט לחלוטין התנחלויות נוספות בהן סליו, פאת שדה ורפיח ים. לעומת יישובים אלה נותרו נכון לאמש שבע התנחלויות שכמעט כל יושביהן סירבו להתפנות, ורק בודדים עזבו, וביניהן: עצמונה, קטיף, כפר דרום, נצרים, שירת הים, תל קטיפא וכרם עצמונה.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים