אינטרנט בלתי מוכר

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

השבוע נודע כי בזק מקדמת ניסוי תקשורתי מעניין: החברה מבקשת אישור לניסוי במערכות תקשורת אלחוטית מתקדמות בטכנולוגיית WiMax - הטכנולוגיה מאפשרת לספק שירותי אינטרנט רחב פס וטלפון באמצעות אנטנות אלחוטיות. מספר אנטנות יכולות לכסות אזור שידור וקליטה (נקודה חמה) בשטח של עשרות קילומטרים רבועים. כל מי שנמצא באזור יכול להשתמש בטלפון נייח או להתחבר לאינטרנט רחב פס ללא חוטים וללא שימוש ברשת סלולרית. כל אימת שאנשי משרד התקשורת שומעים על טכנולוגיה כזו הם ממהרים לבחון אם אפשר להשתמש בה כדי להקים במהירות חברת תקשורת אדירת כוח שתתחרה בבזק. כל אימת שאנשי בזק שומעים על המצאה תקשורתית חדשה הם מזדרזים לברר כיצד ניתן להשתמש בה כדי לחסל את המתחרים הקטנים הקיימים ואת אלה שעלולים לקום ולהתחרות במונופול היקר שלהם.

למודי ניסיון מנסים אנשי בזק לשכנע את שרת התקשורת שהיתר ניסוי בטכנולוגיה החדשה יכול להניב לה דיווידנדים פוליטיים שלא יסולאו בפז. הם מציעים לחברה ברשת אלחוטית את אלפי בדואים בנגב. מכיוון שהשירות יוצע כניסוי בלבד, יחוברו הבדואים לרשתות הטלפון והאינטרנט ללא תשלום. במשרד התקשורת מתקשים לדחות את ההצעה על הסף ואומרים "אנחנו בוחנים אותה".

חסין אלרפיעה, יו"ר המועצה לכפרים בלתי מוכרים בנגב, מייצג ישובים בדואים שהוקמו על אדמות מינהל ללא אישורי בניה, ולכן הם מוחרמים על ידי המדינה: הם אינם מחוברים לתשתיות החשמל, המים הביוב התקשורת והכבישים והם נאבקים נגד מה שהם רואים כאפליה נגדם. טלפונים יעזרו להם אבל נראה שזו לא הבעיה העיקרית בכפרי הבדואים בנגב.

כמה בדואים אינם מחוברים לרשתות התקשורת?

אלרפיעה: "אני מייצג 45 כפרים ו-85 אלף תושבים שאין להם חשמל, מים או טלפון. אין כבר בדואים שגרים באוהלים אבל יש להם צריפים פחונים ובתים מאולתרים".

חיבור אלחוטי יכול לעזור להם?

"הכל שאלה של מחיר. רוב האנשים האלה עניים מאד ודלי אמצעים. אמצעי הקשר היחיד שיש להם היום הוא טלפון סלולרי וזה מכשיר יקר מאוד בשבילם".

מחשבים יש בכפרים?

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"