אינטרנט בלתי מוכר

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

השבוע נודע כי בזק מקדמת ניסוי תקשורתי מעניין: החברה מבקשת אישור לניסוי במערכות תקשורת אלחוטית מתקדמות בטכנולוגיית WiMax - הטכנולוגיה מאפשרת לספק שירותי אינטרנט רחב פס וטלפון באמצעות אנטנות אלחוטיות. מספר אנטנות יכולות לכסות אזור שידור וקליטה (נקודה חמה) בשטח של עשרות קילומטרים רבועים. כל מי שנמצא באזור יכול להשתמש בטלפון נייח או להתחבר לאינטרנט רחב פס ללא חוטים וללא שימוש ברשת סלולרית. כל אימת שאנשי משרד התקשורת שומעים על טכנולוגיה כזו הם ממהרים לבחון אם אפשר להשתמש בה כדי להקים במהירות חברת תקשורת אדירת כוח שתתחרה בבזק. כל אימת שאנשי בזק שומעים על המצאה תקשורתית חדשה הם מזדרזים לברר כיצד ניתן להשתמש בה כדי לחסל את המתחרים הקטנים הקיימים ואת אלה שעלולים לקום ולהתחרות במונופול היקר שלהם.

למודי ניסיון מנסים אנשי בזק לשכנע את שרת התקשורת שהיתר ניסוי בטכנולוגיה החדשה יכול להניב לה דיווידנדים פוליטיים שלא יסולאו בפז. הם מציעים לחברה ברשת אלחוטית את אלפי בדואים בנגב. מכיוון שהשירות יוצע כניסוי בלבד, יחוברו הבדואים לרשתות הטלפון והאינטרנט ללא תשלום. במשרד התקשורת מתקשים לדחות את ההצעה על הסף ואומרים "אנחנו בוחנים אותה".

חסין אלרפיעה, יו"ר המועצה לכפרים בלתי מוכרים בנגב, מייצג ישובים בדואים שהוקמו על אדמות מינהל ללא אישורי בניה, ולכן הם מוחרמים על ידי המדינה: הם אינם מחוברים לתשתיות החשמל, המים הביוב התקשורת והכבישים והם נאבקים נגד מה שהם רואים כאפליה נגדם. טלפונים יעזרו להם אבל נראה שזו לא הבעיה העיקרית בכפרי הבדואים בנגב.

כמה בדואים אינם מחוברים לרשתות התקשורת?

אלרפיעה: "אני מייצג 45 כפרים ו-85 אלף תושבים שאין להם חשמל, מים או טלפון. אין כבר בדואים שגרים באוהלים אבל יש להם צריפים פחונים ובתים מאולתרים".

חיבור אלחוטי יכול לעזור להם?

"הכל שאלה של מחיר. רוב האנשים האלה עניים מאד ודלי אמצעים. אמצעי הקשר היחיד שיש להם היום הוא טלפון סלולרי וזה מכשיר יקר מאוד בשבילם".

מחשבים יש בכפרים?

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים