אפקט הדומינו של המשבר בענף הנדל"ן

המיתון המתמשך בענף הבנייה פגע לא רק בקבלנים אלא גם בחברות רבות המספקות שירותים נלווים לענף הבנייה כמו מחצבות, חברות קרמיקה, אלומיניום ואינסטלציה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מלים רבות נכתבו על ענף הנדל"ן הקורס ועל חברות הבנייה שירדו מנכסיהן. מאחורי חברות הבנייה הללו עומדים עשרות קבלנים, שעם התמוטטות עסקיהם משכו אתם מאות חברות המשתייכות לתעשיות הנלוות לענף הבנייה - תעשיות שלולא ענף הבנייה זכות הקיום שלהן מוטלת בספק. בענף התעשיות הנלוות ישנן חברות בתחומי האלומיניום, הקרמיקה, תעשיית הצבע והדבקים, צנרת, גבס וכדומה, המרכיבות את ענף תשומות הבנייה.

ענף הנדל"ן והתשתיות מבוסס על תעשיית האבן והמחצבות. הצטמצמותו של ענף הנדל"ן השפיעה ישירות על ענף האבן ותוצריו - הבלוקים, האספלט, הבטון והשיש. בהשוואה לתקופת הבועה של אמצע שנות ה-90, ענף האבן הצטמצם בכ-40%. השחקנים הגדולים, בהם מחצבות אבן וסיד, שרדו, ואולם הקטנים והבינוניים נעלמו כמעט לחלוטין.

התקווה הגדולה של ענף האבן והמחצבות היא תנופת התשתיות הגדולה שאנו נמצאים בראשיתה - עם פרויקטים בהיקף של כ-50 מיליארד שקל, בהם כבישים, רכבות ונמלים, הדורשים הרבה מאוד מוצרי אבן.

מקורות בענף מעריכים כי אם אכן תתממש תנופת התשתיות, הרי שבעוד כשנה תורגש ההתאוששות. לדברי המקורות, בתחום מוצרי גמר כגון השיש ההתאוששות תורגש רק שנה מאוחר יותר.

ענף נוסף הנשען בחלקו על מוצרי אבן הוא הקרמיקה. מכירות מוצרי הקרמיקה, שנכנסים לתמונה בשלבי הגמר של העבודות, הצטמצמו גם הם במידה ניכרת. השפיעה על כך הירידה החדה בהתחלות בנייה - מ-75 אלף יחידות באמצע שנות ה-90 ל-24 אלף יחידות כיום.

עם זאת, בהשוואה לתקופת הפריחה של שנות ה-90, שוק מוצרי הקרמיקה הצטמצם בשיעור נמוך יחסית של 20%. הסיבה המרכזית לכך היא שינוי התפיסה של השחקנים הגדולים במשק, כגון נגב קרמיקה ואלוני. החברות הגדולות פנו לשוק הפרטי על חשבון השוק העסקי. בהשוואה לפעילות של 20% מול המגזר הפרטי בעבר, החברות מפנות כיום קרוב ל-50% מהיקף פעילותן למשקי הבית הפרטיים. בעבר היו כמה יצרני מוצרי קרמיקה בישראל, ואילו כיום יש יצרן גדול אחד - חברת נגב קרמיקה.

מרבית היבוא (כ-50%) של מוצרים בתחום מגיע מטורקיה, כשאיטליה וספרד נחשבות אף הן למדינות מהן מיובאים מוצרים בהיקפים גדולים. גם כאן מקומו של הענק הסיני אינו נפקד. כיום אמנם היבוא מסין מועט יחסית, אך על פי הערכות בענף, עד סוף העשור הסינים ייהפכו לשחקן מרכזי גם בתחום זה.

גם במרכז הבנייה הישראלי מספרים על אותן תופעות. לדברי סגן יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, עמוס דבוש, המצב לא מפתיע כלל. "תופעה מעניינת, המצטרפת לקריסה של מאות חברות קטנות הקשורות לתעשיות הנלוות, היא המעבר למגזר הפרטי. חברות בתעשיות הנלוות, בעיקר בתחומי הקרמיקה והסניטציה, הפנו את המשאבים שלהן למגזר הפרטי. החברות הקימו מערכי שיווק שלמים הממוקדים באדריכלים, מתכננים, שיפוצניקים וצרכנים פרטיים, וכך למעשה הצליחו לשרוד. אם בעבר הקשר הישיר היה בעיקר דרך הקבלן, היום אנחנו רואים יותר ויותר קשר ישיר עם הלקוח הפרטי. אחרי שהלקוח גיהץ את כרטיס האשראי הכסף כבר נמצא בחשבון, ולא צריך לחכות ארבעה, חמישה ושישה חודשים כדי לראות את הצ'ק חוזר, אם בכלל יש עם מי לדבר. לפני כמה שנים לא היתה מודעות ולא הושקעו מאמצי שיווק אדירים כאלה בקהל הפרטי".

לדברי דבוש, ענף הבנייה כולו עובר בשנים האחרונות תהליך של חזרה לממדיו האמיתיים. "התעוררנו מהחלום של אמצע שנות ה-90 על 100 אלף עולים בחודש ועשרת אלפים התחלות בנייה. השוק היום הוא השוק האמיתי בישראל ואליו כולם צריכים להתאים את עצמם. בגלל הביקושים שהיו אז, כולם יצאו מפרופורציה. ברגע שהקבלנים הגדולים נפלו, הם לקחו יחד אתם את כולם, פרט לחזקים בתחום שהיה להם אורך נשימה מספיק. כמו בחיים, הרבה יותר קשה לעשות דיאטה מאשר להשמין. אני מאמין שבתוך שנתיים-שלוש הענף כולו יתאושש ואיתו גם התעשיות הנלוות".

27.5% מהעסקים בענף תשומות הבנייה - בסיכון גבוה מאוד

מנתוני חברת דן אנד ברדסטריט ישראל, ענף הבנייה כולו נחשב לאחד הענפים המסוכנים ביותר במשק הישראלי. בענף תשומות הבנייה - הכולל את כל העסקים והחברות המייצרים ומשווקים תשומות לבנייה - 27.5% מהעסקים מוגדרים ברמת סיכון גבוהה מאוד (כלומר בסכנת סגירה), ורק 26.6% מהעסקים מוגדרים כעסקים בסיכון נמוך.

ענף העץ והרהיטים מושפע אף הוא מענף הבנייה. על פי נתוני דן אנד ברדסטריט, גם בענף זה מוגדרים 27.2% מהעסקים והחברות כמסוכנים. לשם השוואה, בכלל המשק נמצאות 18.2% מהחברות בסכנת סגירה. הגדרת עסק כמסוכן פירושה עסק עם מוסר תשלומים לקוי, מעורבות בתביעות המהוות איום על הפעילות השוטפת, חוסר יכולת לעמוד בהתחייבויות וכיו"ב.

מהנתונים עולה עוד כי היקף התחלות הבנייה ב-2004 היה הנמוך ביותר מאז 89', שבה נרשמו התחלות בנייה של כ-29 אלף דירות. נתוני הרבעון הראשון של 2005 גם מצביעים על המשך מגמת הירידה בהתחלות הבנייה בהשוואה לשנים הקודמות.

התעשיות הנלוות מצטרפות למעגל הבנייה בעיקר בשלבי הגמר. מנתוני גמר הבנייה עולה כי ב-2004 חלה ירידה של כ-6% בגמר בנייה לכ-32 אלף דירות, לאחר ירידה של כ-12% ב-2003. הצפי ל-2005 הוא לירידה נוספת של כ-7%.

מבחינת היקף התחלות הבנייה שלא למגורים, כלכלני התאחדות הקבלנים אומרים כי ב-2004 נרשמה ירידה חדה של כ-11% בהתחלות הבנייה, לאחר ירידה של 34% ב-2003. ב-2004 הסתכמו התחלות הבנייה ב-1.4 מיליון מ"ר, בהשוואה ל-1.6 מיליון מ"ר ב-2003. נתוני הרבעון הראשון של 2005 מצביעים אף הם על המשך המגמה של הקטנת היקף הבנייה שלא למגורים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?