נווה דקלים נווה שקלים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מדינת ישראל היא מדינה מושחתת - לפחות מול הסטנדרטים המקובלים במדינות המערב - כך קובע דו"ח עדכני של הבנק העולמי שפורסם השבוע. בכל המדדים אנחנו במצב גרוע מהממוצע במערב. ישראל נתפשת כמדינה עם שלטון לא יציב, עם ביורוקרטיה מנופחת, עם שיעור גבוה של שחיתויות בשלטון ועם דירוג נמוך של אכיפת החוק.

הביורוקרטיה הישראלית ידועה לשימצה. משקיעים בינלאומיים נמנעים מלהשקיע כאן עקב החוקים הרבים והמשתנים (שלא נאכפים), ועקב התקנות הלא ברורות. בהולנד ניתן לחתום על עסקת מקרקעין ביום אחד. אצלנו זה מבצע של חודשים, עם גדוד של עורכי דין ורואי חשבון, והתמקחות בלתי נגמרת עם השלטונות. כי כאשר הביורוקרטיה כה מסובכת, יש לפקידים כוח גדול מדי, כוח להזיק. ומשום שהפקיד יכול בהינף אצבע להפוך השקעה כדאית להשקעה מפסידה - הפיתוי לשוחד עולה.

כולנו גם מכירים את התופעה של חוזים שלא נאכפים וצ'קים שחוזרים במיליונים. האם מישהו ישב בכלא על עבירות כאלה? עקב השחיתות והאכיפה הנמוכה, דורשים המשקיעים פרמיית סיכון גבוהה, שמשמעותה ייקור המוצרים והשירותים והקטנת הפעילות במשק - כלומר בלימת הצמיחה. בנוסף, דווקא אלה שאינם יעילים, אך מוכנים לשלם שוחד, הם אלה שזוכים במכרזים - לרעת כולנו.

שחיתות 2. ואם מדברים על שחיתות, חייבים להזכיר את ראש הפירמידה, את אריאל שרון ובניו. גלעד יצא בעור שיניו מפרשת האי היווני, למרות שקבע שיא עולמי של תשלום בגין שיטוט חביב באינטרנט. נגד עמרי הוגש לאחרונה כתב אישום. עמרי שרון טוען שאי אפשר היה לעמוד במגבלות שמטיל חוק מימון המפלגות, עקב הסכומים הנמוכים הנקובים בו. הוא ודאי לא יודע שהאחראי להגבלה הוא אברהם פורז, שעמד לפני 10 שנים בראש הוועדה שקבעה את הסכומים. באותם ימים, הבחירות לראשות המפלגות היו נערכות במרכזי המפלגות, כלומר המועמדים היו צריכים לשכנע 3,000 איש לכל היותר. בינתיים עברו המפלגות לפריימריס, כך שצריך לשכנע 100,000 איש - וזה אכן סיפור אחר לחלוטין.

כלומר, יש משהו בדבריו של עמרי, אך ברור שזה לא מצדיק עבירה כה בוטה על החוק - עמרי גייס 6 מיליון שקל, מול 830 אלף שקל שהחוק מאפשר. עובדה ששני המתחרים האחרים מ-99', אהוד אולמרט ומאיר שטרית, הסתדרו עם הסכומים הנקובים בחוק. ואם קניית שלטון בכסף איננה שחיתות - מה כן?

שחיתות 3. "נווה דקלים" בגוש קטיף נהפך זה מכבר ל"נווה שקלים" - הברקה של איש הפרסום ראובן וימר. ככל שעוברים הימים, גדלים הפיצויים וההקלות לאנשי הגוש.

משפחה ממוצעת תפוצה ב-2 מיליון שקל, הרבה יותר ממה שהשקיעה והרבה יותר ממה שקיבלו מפוני ימית. בנוסף תקבל (ברבע מחיר!) מגרש בן חצי דונם בניצנים, ליד הים, בצמוד לשמורת טבע. ואם זה לא מספיק, היא לא תשלם מס על הפיצויים האישיים, ותשלם מס סמלי של 5% בלבד על הפיצויים העסקיים.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות