מי בחש, מי נלחץ - ומי יצא בזמן

בפרשת הקריסה של קלאבמרקט מעורבים אנשי עסקים רבים, ויש גם כאלה שהיו מעורבים ברשת בעבר ושמחים על כך שהם יכולים להביט על הפרשה כעת מן הצד

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

פישמן צוחק אחרון

אליעזר פישמן לא היה בעל המניות הגדול בקלאבמארקט לפני שנמכרה, אבל כרגיל בשותפויות בהן הוא מעורב, הוא היה המוביל ובעל המלה האחרונה בעסקה. פישמן הקים את קלאבמרקט לאחר שנכנס לשותפות בסופרמרקט המשפחתי המצליח גרינברג, הפך אותו לרשת בת 74 סניפים ומיזג אותה עם קו אופ צפון. המיזוג והמכירה של קלאבמרקט במחיר שנראה נמוך יחסית, 75 מיליון דולר, לא תרמו לתדמיתו של פישמן כאיש עסקים מצליח, אבל עכשיו נראה שפישמן הוא הצוחק האחרון. גם חבורה של אנשי מקצוע בתחום הקמעונאות כמו יעקב גינצבורג, יוסי רוזן ויעקב גלברד לא הצליחו להעמיד על הרגליים את הרשת הכושלת.

גלברד ממשיך להשקיף מהצד

יעקב גלברד מעולם לא הודה שהוא מתעניין ברכישת קלאבמארקט או בקבלת ניהול הרשת לידיו, על אף שכיהן תקופה מסוימת כדירקטור בחברה. אפשר להאמין שהוא לא מעוניין בתפקיד המנכ"ל, גם אם מקורביו אומרים שהבעיה של קלאבמרקט היתה בעיקר ניהולית. גלברד כבר קצר הצלחה מסחררת בניהול הקו אופ, והוא לא צריך להוכיח את עצמו מחדש במאבק שוחק מול שתי הרשתות הגדולות. כעת נוח לו יותר לשאת את עיניו לתפקיד מנכ"ל בזק. לאחר ההפרטה יכולה בזק להפוך את גלברד מאדם מבוסס לאיש אמיד ולאחד האנשים המשפיעים ביותר במשק.

אבל כל אימת שעסק קמעונאי עומד למכירה אפשר יהיה לראות את גלברד בסביבה. אם הוא לא יזכה בתפקיד מנכ"ל בזק או מנכ"ל חברת ענק אחרת, הוא עשוי לגייס משקיעים ולרכוש את קלאבמרקט, במחיר המתאים. אבל בשלב זה מדובר בעיקר בספקולציות.

יוסי רוזן: יו"ר פעיל או משקיע שקט?

יוסי רוזן מוכר במגזר העסקי בעיקר כמנכ"ל של חברות גדולות, תחילה בקבוצת אי.די.בי ובשנים האחרונות בחברה לישראל. שמו של רוזן כמנכ"ל שכיר הולך לפניו והוא נחשב לאחד המנכ"לים המוצלחים במשק. גם יכולתו לשרוד במערכת הלחצים של משפחת עופר התובענית מוסיפה לרקורד העסקי שלו.

כשהתברר בשלהי שנות ה-90 שרשת קו אופ צפון אינה ממריאה ומועמדת למכירה, ביקש רוזן לנסות את כוחו גם כמשקיע. לאחר שכיהן כמנכ"ל רבוע כחול היה טבעי שירכוש רשת שיווק. בסופו של דבר רכש רוזן עם בנו 7.5% מהרשת, משפחת בורוביץ-מוזס רכשה את שאר המניות והרשת קיבלה שם חדש - קלאבמרקט. רוזן התמנה ליו"ר הרשת.

מאחר שהרשת היתה פרטית, היה קשה לדעת מה חלקם של הבעלים בניהולה. הרושם היה, שהרשת מנוהלת מלמעלה על ידי בעלי המניות הגדולים, במיוחד על ידי תמי מוזס. אחרים טענו, כי רוזן הוא יו"ר פעיל מכוח ניסיונו בתחום, ומנגד היו שטענו כי עיסוקיו הרבים של רוזן בחברה לישראל אינם מותירים לו כלל זמן לניווט ממוקד של קלאבמרקט. כיום נראה, כי אף אחד לא יתנדב לקחת אחריות על ניהול הרשת, למעט המנכ"ל שהלך הביתה.

אוהד רוזן ונמרוד בורוביץ

בנו של יוסי רוזן ובנו של דדי בורוביץ החזיקו עד לפני כשנה כ-7% מקלאבמרקט, דרך חברת ייעוץ משותפת שהיתה בבעלותם. ההורים הסבירו את האחזקה בכך שהיא ניתנה בתמורה לעבודות ייעוץ לרשת. לפני כשנה יצאו רוזן ובורוביץ הצעירים מהרשת ומכרו את מניותיהם לקבוצת מוזס-בורוביץ. רוזן בחר שלא לרכוש את מניות בנו - והחלטה זו נתפשה בשוק כחוסר אמון שלו ברשת. דדי בורוביץ הסביר שקבוצת מוזס-בורוביץ רק מחזיקה את המניות עבור יוסי רוזן - עד שיחליט לרכוש אותן. ספקים מספרים כי נמרוד בורוביץ עדיין מעורב בניהול הרשת, בעוד שאוהד רוזן פנה לעסקים אחרים.

גינצבורג: מנהל אגרסיווי, דעתן, נהנתן וראוותן

יעקב גינצבורג הגיע לקלאבמרקט לאחר שעברה לבעלות קבוצת מוזס-בורוביץ-רוזן היישר מהמשביר לצרכן. הירושה שהביא איתו לרשת הייתה ניסיון רב שנים בשופרסל בתחום הסחר והשיווק והתנהלות אגרסיווית במשביר לצרכן שכללה את ההחלטה לרכוש את רשת שקם גלרי, החלטה שהיתה אחד הגורמים לקריסתו של המשביר בסוף 2002.

גינצבורג ידוע בשוק כמנהל אגרסיווי, דעתן, נהנתן וראוותן. כפי שפורסם ב-TheMarker, לפני כמה חודשים, בעיצומו של המשבר ברשת, קיצצה הנהלת קלאבמרקט שכר לעובדים בעוד המנכ"ל שידרג את הרכב שלו לג'יפ יוקרתי.

לאורך כל תקופת כהונתו כמנכ"ל הרשת, ניהל גינצבורג מלחמת סיסמאות חריפה נגד הספקים ותבע מהם להכניס את היד לכיס ולעזור לרשת במלחמת ברשתות הפרטיות. בשוק מספרים כי לא אחת החליט על דעת עצמו לנכות מתשלומי ספקים וסוחרים בגלל שלדעתו היה מקום להטיל עליהם קנס.

נושאי משרה שעזבו בשנה החולפת

גרשון ויסמן- סמנכ"ל סחר ושיווק, גדי מרגלית-מנהל שיווק (חבר הנהלה, כפוף ישירות לסמנכ"ל הסחר)

אילן נפתלי- מנהל שיווק (חבר הנהלה, כפוף ישירות לסמנכ"ל הסחר)

מי ומי בקלאבמרקט (דירקטורים ונושאי משרה)

דירקטורים: נמרוד בורוביץ, תמר מוזס השקעות בע"מ (תמר מוזס), רוז מילניום השקעות בע"מ (יוסי רוזן), רן קרול, נדב פלטי ויעקב גלברד

יעקב גינצבורג- מנכ"ל

אריק לבינזון- סמנכ"ל תפעול

אבי מלמד- סמנכ"ל בינוי יזום ונכסים

עופר מקוב- סמנכ"ל כספים

דורון פרנקנשטיין- סמנכ"ל סחר ושיווק

ליאון גולדברג- מנהל מערכות מידע

איציק ברוך- מנהל לוגיסטיקה

שירלי ויינר- עמית- יועצת משפטית

רחל שטרית- מנהלת כספים (חברת הנהלה, כפופה ישירות לסמנכ"ל הכספים ולא למנכ"ל)

נעמי ליבה- כלכלנית ראשית (חברת הנהלה, כפופה ישירות לסמנכ"ל הכספים ולא למנכ"ל)

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"