בבתי המלון אין חדרים פנויים והמניות חוזרות לשיאים של 2000

חמש שנים מאז נורתה הירייה הראשונה של האינתיפאדה, חוזר הביקוש הגדול לחופשות בבתי המלון, והמחירים עולים. הגיאות חילחלה גם למחירי מניות חברות המלונות הבורסאיות. עכשיו הם חוששיםמתוצאות ההתנתקות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

האם ניסיתים להזמין חופשה לאוגוסט? לו חשבתם על כך מראש וקניתם כמה מניות של אחת מחברות המלונות הבורסאיות שעלו בשנה האחרונה, ייתכן שהייתם יכולים לממן את החופשה השנתית. הקיץ הגיע ואתו החופש הגדול של הילדים וההתלבטות לאן נוסעים. ביולי אולי עוד אפשר להתנחם בקייטנות, אבל באוגוסט כבר גובר השיעמום וההורים נדרשים ליצירתיות רבה יותר. מי שמתכנן להעביר כמה ימים באחד מבתי המלון בישראל וכבר החל לברר את האפשרויות, בוודאי שם לב למחירים הגבוהים משמעותית מאלו ששילם רק לפני שנה.

כך, למשל, חופשה זוגית באוגוסט עם שני ילדים במלון ארבעה כוכבים באילת תעלה בסביבות 1,000 שקל ללילה. כשמגיעים למלונות המדורגים בחמישה כוכבים כבר נוסקים המחירים ל-2,000-1,500 שקל ביום, וחופשה של ארבעה לילות באמצע השבוע תעלה סביב 6,000 שקל. ואם חשבתם לצאת לחופש בשבועיים האחרונים של אוגוסט, מן הראוי שתעדכנו את מנהל הבנק שלכם, מכיוון שמחירה יהיה גבוה ב-30%-20%. כשנשאל אחד ממוקדני שירות ההזמנות של רשת בתי מלון באילת אם זה נכון שהמחירים עלו השנה, הוא ענה בלא היסוס: "בטח, השנה יש ביקוש הרבה יותר גדול, ולכן המחירים עלו בעשרות אחוזים".

ואולם נראה שלא רק מחירי חדרים במלונות המקומיים האמירו בשנה האחרונה. השיפור בתיירות חילחל, כך נראה, גם לשוק ההון, ומניותיהן של חברות המלונאות הבורסאיות טיפסו בחצי השנה האחרונה בשיעור ניכר. עיקר העלייה במניה היה בינואר-פברואר לקראת חג הפסח וכשאצל המוסדיים בתקופה של גאות התגלגל הרבה כסף פנוי להשקעות. ועכשיו - כמעט חמש שנים מתחילת האינתיפאדה ושנתיים מאז תחילת ההתאוששות במשק - חוזרות מניות המלונות לרמות המחיר שבה שהו אז.

מניות רשת ישרוטל עלו מאז תחילת השנה ב-44%, מניות רשת מלונות דן הוסיפו 40%, מניות מלונות הכשרת הישוב (מלונות רימונים) עלו ב-35% ומניות מלונות אפריקה (מלונות הולידי אין) הוסיפו 10%. מדובר אמנם במניות שבהן מחזורי המסחר נמוכים יחסית, שכן רק חלק קטן מהון המניות מוחזק בידי הציבור - אבל גם כך אפשר להבחין כי גופי השקעה מסוימים "שמו עין" על אותן מניות ואספו אותן מתוך הערכה שמגמת ההתאוששות תימשך והשיפור בתוצאות יקרין גם על המניות.

"תחום המלונאות הוא התחום הצומח ביותר ב-2005 לעומת 2004", אומרת יעל מישלי, מנהלת המחלקה הכלכלית בהראל בית השקעות. "נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המציגים עלייה בכניסות תיירים משכו ללא ספק גם משקיעים מוסדיים, שהחלו ללקט מניות של חברות המלונאות. גם אנחנו התחלנו בסוף שנה שעברה לקנות מניות אלה". מישלי מציינת גם את הבעייתיות במניות אלה: סחירות נמוכה והעובדה שרוב המלונות עדיין אינם רווחיים.

"בתי המלון עשו השקעות גדולות, שצפויות לתת תשואה, וגם התוצאות צפויות להשתפר עם המשך ההתאוששות בענף", אומרת מישלי ומוסיפה בזהירות, כי בחודשים האחרונים גובר החשש מהשפעת תוכנית ההתנתקות והמצב הביטחוני על ענף המלונאות. "לכן איננו מוכרים כעת מניות, אבל גם לא קונים", היא מוסיפה.

"הורדנו מחירים ועכשיו העלינו אותם בחזרה"

עמי הירשטיין, מנכ"ל רשת מלונות דן המפעילה 12 בתי מלון בישראל, מציין כי גם ב-2005 מורגשת ההתאוששות ברשת דן. "בסוף 2003 התחילו התיירים לחזור. גם אנשי העסקים הגיעו, ואחריהם היהודים מצרפת וארה"ב. עדיין לא מדובר במספרים של לפני האינתיפאדה ב-2000, שכן אז הגיעו 3 מיליון תיירים בשנה, אבל ב-2005 כבר צופים 2 מיליון תיירים". הירשטיין אומר כי כל התעשייה היתה צריכה להתייעל ולהסיר שומנים, ולכן גם התוצאות הכספיות השתפרו.

"גם בשוק ההון הבינו כנראה שיש התאוששות בענף", אומר הירשטיין ומוסיף כי החברה אינה עושה דבר שנוגע לערך המניה בבורסה. "בניגוד למלונות אחרים, יש לנו חוסן פיננסי גדול ואין לנו בעיה לקבל מימון מהבנקים. לכן, אנחנו לא זקוקים לשוק ההון".

הירשטיין מודה שהקיץ יהיו מחירי חדר במלון גבוהים יותר. "המחירים בישראל עדיין לא גבוהים לעומת אירופה. נכון שיש אתרים יותר זולים כמו טורקיה, אבל גם בקפריסין היוונית כבר יותר יקר מישראל. כתוצאה מכך שלא היתה תיירות, וכן היתה תחרות התבססנו על תיירות פנים והורדנו מחירים ביותר מ-30%. עכשיו חזרנו להרים מחירים לפי היצע וביקוש, ואני מעריך שהמחירים הקיץ יהיו גבוהים ב-10%-5% לעומת שנה שעברה. בפסח ואוגוסט הביקוש גבוה, ולכן אנחנו לוקחים מחיר מקסימלי".

ההתאוששות מורגשת בעיקר בתל אביב

אריאל קפון, מנכ"ל מלונות אפריקה ישראל, מסכים עם הירשטיין כי המגמה החיובית במניה משקפת את ההתאוששות בענף. "העניין של שוק ההון במניה מורגש ואנחנו מברכים ואוהבים את התופעה החיובית ומקווים שתמשיך. עם זאת, חשוב לזכור שהיקף התופעה מושפע מהמסחר הנמוך. כסף קטן יכול לעשות שינוי גדול". אפריקה ישראל מפעילה תשעה בתי מלון ושותפה בהפעלת עיר המלכים באילת.

קפון נזהר מהערכות אופטימיות מדי לגבי הענף. "יש התאוששות שמורגשת גם אצלנו. העולם ראה שמדינות רבות למדו לחיות עם טרור, אבל זהו גם מצב שביר. עדיין הענף רחוק משנות השיא. אנחנו מתאימים את עצמנו למצב השוק והתיירות. הרווחיות נשחקה בשנים הקשות באופן דרמטי ועכשיו יש תיקון. יש עליות מחירים, אבל הן לא דרמטיות כמו הירידות הדרמטיות שהיו".

משה מגיד, סמנכ"ל הכספים של ישרוטל, סבור כי המחיר שלפיו נסחרת רשת המלונות המפעילה 11 בתי מלון, 470 מיליון שקל, הוא רק "סביר מינוס". "למה המניה עלתה? זה תיקון - היא לא היתה צריכה לרדת. המחיר כיום הוא כמו שהיה לפני חמש שנים. אנחנו בסך הכל חוזרים לתקופה נורמלית".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים