בנק לאומי מחק לחוות השקמים חוב בהיקף של 600 אלף שקל לפני תשע שנים

במחיקת החוב היו מעורבים ראשי הבנק כיום, בהם המנכ"לית גליה מאור

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בנק לאומי מחק לחברת חוות השקמים, הנמצאת בבעלות משפחת ראש הממשלה, אריאל שרון, חובות בהיקף כולל של כ-600 אלף שקל - כך עולה מתחקיר TheMarker. המחיקה בוצעה ב-96', אז מונה שרון לשר התשתיות הלאומיות בממשלתו של בנימין נתניהו. מדובר במחיקת ריביות ועמלות שהצטברו בחשבונה של חוות השקמים בגין אשראי בהיקף מוערך של 3 מיליון שקל באותה עת. עוד נודע כי הדבר היה בידיעתה המלאה של מנכ"לית הבנק, גליה מאור, שעקבה מקרוב אחר התנהלות הדברים, ושל בכירים נוספים בבנק.

בשבוע שעבר החליט שרון לבטל את התוכנית לחלוקת מניות המדינה בלאומי לציבור, ולהעמיד למכירה את גרעין השליטה בבנק. בתוכנית, אותה קידם החשב הכללי באוצר, ירון זליכה, הושקעו בחודשים האחרונים מאמצים רבים, שעלו ממון רב לקופת המדינה. עם זאת לתוכנית היו מתנגדים לא מעטים, בהם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר.

חשבונה של חוות השקמים התנהל שנים ארוכות בסניף לאומי בשדרות. בעת שבוצעה המחיקה, הסניף נוהל בידי עמנואל עטון, שפרש בינתיים מלאומי. החשבון טופל בידי המחלקה המסחרית. כמו כן טיפל בסוגיה האגף לטיפול באשראים מיוחדים, בראשו עמד אז נחום ביטרמן, כיום היועץ המשפטי הראשי של הבנק.

מחיקת החובות בהיקף של 600 אלף שקל בוצעה בעקבות טענותיהם של נציגי החווה כי חויבו בחיובי יתר ועמלות מופרזות. הטענות התבססו, בין היתר, על עבודת מחקר שהכינה חברה לייעוץ כלכלי המתמחה בתחום (ככל הנראה "נצרים").

הנוהל המקובל בלאומי הוא להעביר את הטיפול בעניין ליחידה לבדיקת פניות לקוחות, בראשה עמד אבינועם דור, שפרש לפני שנתיים. ואולם לא ברור אם בלאומי העבירו את הטיפול בנושא ליחידה. על פי אחת ההערכות, הוקם צוות בדיקה אד-הוק לבחינת הסוגיה, שכלל את בכירי החטיבה הבנקאית.

בראש החטיבה הבנקאית שכונתה אז "חטיבת העל" עמד אז אבי זלדמן, כיום מנכ"ל בית ההשקעות לאומי ושות' מקבוצת לאומי. מתחתיו כיהנו ראש מחלקת הבנקאות הפרטית, דוד בר לב (שמונה מאוחר יותר לראש החטיבה), וראש מחלקת הבנקאות העסקית, גיורא עופר, כיום מנכ"ל דיסקונט.

הצוות החליט על סמך חוות הדעת הכלכלית שהביא בא כוחה של משפחת שרון, לבצע את המחיקה. המהלך בוצע על פי חוות דעתו של מבקר הפנים בבנק, יוסי הורביץ, שגם הוא נותר בתפקידו בעשור האחרון. לפי אחת ההערכות, על האישור החריג למחיקת הריביות והעמלות חתם זאב נהרי, כיום מנהל הכספים הראשי של הבנק. בניגוד לטיפול בטענות אחרות של לקוחות, הפעם העדיף לאומי לוותר על חוות דעת כלכלית-משפטית בעניין.

מקורות בנקאיים טוענים כי מחיקת חובות הנובעים מעמלות וחיובי יתר היא צעד מקובל בקרב לקוחות עסקיים. חוות השקמים, טוענים בכירים במערכת הבנקאות, היא לקוח ותיק של סניף שדרות, ולכן לבנק יש אינטרס לבא לקראת לקוח כזה. עם זאת מחיקת החובות למשפחת שרון הסתכמה בכ-20%-15% מהיקף החוב - סכום חריג בכל קנה מידה.

החוב בסניף שדרות מהווה את הבסיס לפרשת סיריל קרן, הנחקרת כיום על ידי המשטרה.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"