מרגישים את המתח באוויר

היצוא להודו, עינו הפקוחה של הדוד סם ועסקת אלישרא - כינוסן של 13 חברות ביטחוניות ישראליות תחת גג אחד בפאריס נתן גם מקום ליריבויות ביניהן ולמתח סביב שאלת המגבלות על היצוא

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

תחת טיסות הראווה בשמי הסלון האווירי בפאריס פתחו אתמול אחר הצהריים שר הביטחון שאול מופז ושר התחבורה מאיר שטרית את הביתן הישראלי, שמציגות בו 13 מהחברות הישראליות הביטחוניות המובילות. מופז העלה על נס את תרומתן של התעשיות הביטחוניות לצה"ל, וראש סיב"ט (הגוף המאשר יצוא ביטחוני) יוסי בן חנן הדגיש את שיתוף הפעולה ההדוק בתערוכה בין משרד הביטחון למכון היצוא. הפמליה שגזרה את הסרט הכחול בכניסה לביתן הישראלי סיירה בשטח התצוגה, כשמופז מטה אוזן לדברי ההסבר המפורטים של כל חברה על הפיתוחים המתקדמים שלה.

החיוכים ולחיצות הידיים בין ראשי התעשיות הביטחוניות לראשי מערכת הביטחון בטקס פתיחת הביתן הישראלי הסתירו לא מעט מתחים, הנובעים מהשיחות עם האמריקאים על היצוא הביטחוני הישראלי. אף אחד לא מעז להודות בכך בגלוי, כיוון שמערכת הביטחון שולטת ביצוא הביטחוני מישראל, אבל בתעשיות יודעים לספר כי האמריקאים רוצים שני דברים עיקריים: לראות חילופי גברי בכמה מוקדים במערכת הביטחון הקשורים ליצוא הביטחוני, ולקבל מידע מוקדם על תוכניות יצוא של חברות ביטחוניות ישראליות כדי להחליט אם הם מאשרים אותן, בנוסף למשרד הביטחון הישראלי.

מחכים לחילופים

על פי הרינונים בסלון האווירי, האמריקאים ישמחו לראות את מנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון מפנה את מקומו, ובשגרירות הישראלית בארצות הברית הם רוצים לראות מחליף לקותי מור. המקורות בתעשיות הביטחוניות חלוקים ביניהם אם האמריקאים רוצים להעביר מתפקידיהם גם את יוסי בן חנן, העומד בראש סיב"ט, ואת יחיאל חורב, ראש המלמ"ב במשרד הביטחון. במשרד הביטחון מסרבים לקבל תכתיב אמריקאי בנושא איוש המשרות הבכירות.

נושא המגבלות האמריקאיות על היצוא הביטחוני הישראלי היה נושא שיחה חם בין המשתתפים הישראלים בסלון האווירי בפאריס. על פי חלק מאנשי התעשיות הביטחוניות, כל יצוא של חברה ישראלית לסין, גם של מוצרים שאינם כוללים רכיבים אמריקאיים ומיועדים לאבטחה אזרחית, מיוצא רק לאחר קבלת אישור אמריקאי. חלק מהמקורות ציינו כי האמריקאים רוצים זכות וטו גם על היצוא הישראלי להודו, ושכבר נרמז להם להוריד פרופיל ביצוא למדינות באמריקה הלטינית.

מקצת המשתתפים בסלון האווירי מתחו ביקורת על משרד הביטחון, וטענו שאין לו אסטרטגיית תגובה מול האמריקאים. לדבריהם, זו הסיבה שגם מנכ"ל משרד הביטחון ירון לא מקבל גיבוי רשמי משר הביטחון ומראש הממשלה בעימות הנוכחי עם האמריקאים.

"כולם שמעו מהאמריקאים בשנתיים האחרונות שהסינים אינם חביבים עליהם", סיפרו אתמול בסלון האווירי בפאריס. "הדברים נאמרו על ידי השגריר האמריקאי שנפגש עם נציגי התעשייה הביטחונית, ואם הוא אמר את זה לתעשיינים, סביר להניח שהוא אמר את זה גם לדרג המדיני. למרות זאת, משרד הביטחון לא גיבש אסטרטגיה מול האמריקאים ביצוא לסין, ועכשיו האמריקאים נתלים בתירוץ של מכירת טכנולוגיה אסורה לסין כדי לפקח על כל היצוא הביטחוני הישראלי לעולם השלישי", הוסיפו.

חרמוני נשאר בחוץ

הביתן הישראלי משך אתמול מאות מבקרים. מצגת אורקולית של אלביט מערכות המדמה טיסה במטוס משכה את מרב תשומת הלב בביתן. גם מצגת של התעשייה האווירית, המציגה בביתן אחר, לא השאירה את אורחי הסלון אדישים. כל הזמן הזה המה הביתן מפעילות עסקית: כל מנכ"ל חברה ישראלית בינונית ומעלה קיים עשרות פגישות עסקיות בשרשרת עם נציגי חברות או ממשלות זרות.

ראשי התעשיות הישראליות ניצלו את ההתחככות גם לשיחות עסקיות ביניהם. כך למשל נועד אתמול נשיא כור ויו"ר אלישרא דני בירן עם יו"ר אלביט מיקי פדרמן ומנכ"ל אלביט יוסי אקרמן. על הפרק: ההסתבכות בעסקת אלישרא, החברה הבעייתית באחזקותיה של כור. תדיראן קשר אמורה לרכוש את אלישרא כחלק מהעסקה שבה רוכשת אלביט מכור את השליטה בתדיראן קשר.

מנכ"ל תדיראן קשר חזי חרמוני, השוהה אף הוא בסלון האווירי, לא הוזמן למפגש, ולא בכדי. הוא נחשב לילד הרע בסיפור העסקה הזו, והוא מנסה לטרפד אותה בנימוק שהיא לא כדאית לתדיראן קשר בתנאים שבהם מנסה כור לבצע אותה - לפי שווי של 120 מיליון דולר לאלישרא.

עם זאת, השלושה נפגשו עם חרמוני לשיחת מסדרון קצרה בשולי הסלון האווירי בניסיון ליישר את ההדורים. בנוסף נראו חרמוני ובירן יושבים משוחחים בניחותא בהמתנה לטקס הפתיחה של הביתן הישראלי.

למצוא חוט מאלף מטר

לעומת התסבוכת באלישרא, לאלביט מערכות היתה אתמול קורת רוח, לאחר שהחברה-הבת שלה אל-אופ זכתה בפרס היוקרתי של כתב העת הבריטי לענייני תעופה, "פלייט". הפרס הוענק לחברה בזכות מערכת לורד, המיועדת לאפשר לטייסי מסוקים - אזרחיים וצבאיים - לזהות מכשולים כחוטי חשמל ומיתרי אנטנות. פלייט חילק את הפרסים לעשר חברות מרחבי העולם, שפיתוחים שלהן הוגדרו על ידי צוות שופטים שמינה כפורצי הדרך המשמעותיים ביותר בתחומם לשנה זו. על הפרסים התמודדו חברות מובילות בעולם כרולס רויס, בואינג, התעשייה האווירית ותאלס.

"לראשונה בעולם פיתחנו מערכת שיכולה לזהות חוט בעובי של חמישה מילימטרים ממרחק של אלף מטר בטיסת מסוק", סיפר חיים רוסו, מנכ"ל אל-אופ. הפיתוח התבסס על שיתוף פעולה עם חיל האוויר הישראלי, שרכש את המוצר ויקבל אותו בסוף 2005. עם כרטיס הביקור הזה נפתחו לחברה הדלתות גם במשרד ההגנה האמריקאי, שהחל לבחון רכישת מכשירי לורד.

פיתוח נוסף שמציגה אל-אופ בסלון האווירי הוא הקונדור 2. מדובר במצלמה שיכולה לטוס בציר מזרח-מערב מעל באר שבע ולצלם את תל אביב. בצילומים ניתן לראות מתרחצים בחוף הים של תל אביב ואת הסולם על הארובה של רידינג. מבחינה צבאית מאפשרת המצלמה לטוס בשטח ישראל סמוך לגבול הסורי ולצלם עד לעומק של 100 קילומטר בסוריה גזרה ברוחב של כ-40 קילומטר.

אל-אופ גם משולבת בפיתוח הלוויין ונוס עבור תוכנית החלל של ממשלת צרפת. יחד איתה ישתלבו בתוכנית הצרפתית רפאל והתעשייה האווירית. מנכל רפאל קובי תורן ומנכ"ל התעשייה האווירית משה קרת צפויים להשלים בימים הקרובים את ההסכם בין החברות להקמת חברה משותפת. ייתכן שההודעה על כך תתפרסם עוד בסלון האווירי בפאריס, שבשוליו נמשכים המגעים ביניהם.

החברה המשותפת תפתח מיקרו-לוויינים במשקל של כ-150 ק"ג (לעומת לוויינים רגילים שמשקלם כ-500 קילו). הלוויינים ישולבו בתוכנית החלל של קנס (CNESS), סוכנות החלל הצרפתית.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה