מדד המלט

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לתעשייה ישנו מדד הייצור התעשייתי, למסחר ושירותים - הפדיון בענפי המסחר והשירותים, לתיירות - מספר התיירים הנכנסים או היקף הלינות של תיירים בבתי מלון. האם גם לבנייה יש אינדיקטור ישיר של הפעילות?

יש התחלות בנייה - אבל זה רק חלק מהסיפור. יש גמר בנייה - אולם זה רק חלק אחר מהסיפור. ההתחלות והגמר מובאים יחד בנתונים על השקעות בבנייה במערכת החשבונאות הלאומית (התמ"ג ורכיביו), אלא שנתונים אלה עוברים תיקונים כל הזמן, ודיוקם לא לחלוטין ברור.

ויש גם שיווק מלט - אולי כאן יכול החיפוש אחרי אינדיקטור ישיר של הפעילות בענף הבנייה לעצור. הרי המלט הוא תשומה לכל פעילות הבינוי, מההתחלות ועד הגמר. הנתונים על שיווק מלט הם מדויקים, כי מדובר באמידה ישירה ולא בנוסחה כלשהי.

נכון שישנם גם מלאים: בזמן גיאות קבלנים יכולים להגדיל מלאים לקראת פעילות עתידית, ואילו בתקופת מיתון המלאים עשויים לרדת. לכן ייתכן שעוצמות השינויים יהיו מוטות בשני הכיוונים. ובכל זאת, יש ציפייה ששיווק מלט יהיה אינדיקטור מהימן, לפחות של שינויים בכיוון הפעילות בענף הבנייה.

התרשים מציג את השינויים בהיקף שיווק המלט מ-1995 ועד אפריל 2005. המיתון הארוך בענף הבנייה, שהחל ב-96', נראה היטב בתרשים דרך סדרת הירידות בהיקף שיווק המלט מ-96' ועד 2004. ייתכן שעוצמות הירידות השנתיות בשיווק מלט אינן אומדות במדויק את עוצמת הירידה בפעילות כל שנה, אולם שיווק המלט בהחלט מבטא את "מסגרת" המיתון.

ופתאום, בשליש הראשון של 2005 (ינואר-אפריל), נרשם גידול בשיווק המלט לעומת אותה תקופה ב-2004, עלייה תקופתית ראשונה מאז 95'. האם יש כאן ביטוי לשינוי בכיוון הפעילות בבנייה? האם זו סנונית ראשונה המבשרת את סיומו של מיתון ארוך זה?

כל שניתן להגיד הוא שהדבר ייתכן. בסך הכל, המשתנה שיווק המלט אינו זוכה לכותרות גדולות כאשר מחפשים מידע עדכני על פעילות הבנייה. לכן, רוב הפרשנים אינם מוכנים להסתמך על משתנה זה - ובוודאי לא באופן בלעדי - כדי להסיק מסקנות לגבי שינויים בכיוון הפעילות.

אינדיקטור שכן מוכנים להתייחס אליו בכובד ראש הוא היקף התחלות הבנייה, למרות שהתחלות מהוות חלק קטן יחסית מכלל פעילות הבנייה (כ-15%). היתרון של התחלות בנייה כאינדיקטור הוא ההתנהגות האפשרית שלהן כאינדיקטור מוביל (leading indicator), ולכן הן יכולות לספק אינדיקציה מוקדמת לא רק לשינויים בכיוון הפעילות בבנייה, אלא גם לשינויים בכיוון הפעילות המשקית בכללותה (יתרון אחרון זה לא מוכיח את עצמו כעת, כי התאוששות בפעילות הכוללת כבר נרשמה, ואילו שינוי בכיוון ההתחלות עדיין אין).

עד שכתבה זו תתפרסם, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כבר תפרסם (ב-8 ביוני) נתוני התחלות בנייה לרבעון הראשון של 2005. אז נדע אם יש משמעות לגידול בשיווק מלט בתחילת 2005. נדווח על נתוני ההתחלות המעודכנים ומשמעותם בשבוע הבא.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?