"משרד הביטחון נכנע לדרישה האמריקאית ולא מאשר עסקות יצוא ביטחוני לסין"

התאחדות התעשיינים: "לא סביר שהאמריקאים יקבלו זכות וטו על יצוא ביטחוני שלא קשור בהם"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

בתעשיות הביטחוניות הישראליות לוחצים על משרד הביטחון שלא להיכנע לדרישות האמריקאיות לקבל מידע מוקדם על עסקות יצוא ביטחוני ישראלי. בתעשיות סבורים כי האמריקאים דורשים, למעשה, זכות וטו על יצוא ביטחוני ישראלי, בנימוק שהוא עלול לסכן כוחות אמריקאים. אתמול הביעו נציגים של חלק מהחברות חשש מפגיעה בכושר התחרות שלהן בשווקים הבינלאומיים כתוצאה מכניעה לדרישות האמריקאיות.

מקורות בתעשיות הביטחוניות אמרו כי סיב"ט (הגוף האחראי על אישור יצוא ביטחוני במשרד הביטחון) אינה מאשרת כלל יצוא ביטחוני לסין בחודשים האחרונים. לדבריהם, האיסור נובע מהמחלוקת בין ישראל לארצות הברית על יצוא ביטחוני לסין. שר הביטחון, שאול מופז, הורה לתעשיות הביטחוניות להביא לאישור סיב"ט כל פעילות ביטחונית מתוכננת עם סין.

על פי המקורות, דורשים האמריקאים ממשרד הביטחון להתחייב להביא לאישורם כל עסקת יצוא ביטחוני לשורת מדינות, גם אם אין ביצוא רכיבים אמריקאים. על פי המקורות, הגישו האמריקאים לישראל רשימה ארוכה של מדינות שהם מעוניינים בדיווח על כל התקשרות של יצוא ביטחוני איתן.

"לא סביר שהאמריקאים יקבלו זכות וטו על יצוא שלא קשור אליהם", אמר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. לדבריו, נכון שהאמריקאים יכולים ללחוץ על ישראל באמצעות שני מיליארד דולר סיוע צבאי שנתי שהם נותנים לישראל, "אבל גם לנו יכולת ללחוץ עליהם. ישראל אינה מושבה של האמריקאים, ולא תהיה כזאת", הוסיף. לדבריו משיחות, בין השאר, עם השגריר האמריקאי בישראל התרשם כי האמריקאים מוכנים להסיר מגבלות בתחומים רבים שהוטלו בעבר על יצוא ביטחוני ישראלי.

דוברת משרד הביטחון מסרה כי המשרד מקיים הידברות שקטה ועניינית עם ארה"ב במטרה לפתור את אי-ההבנה שנוצרה, ובמסגרת זו המשרד אינו רואה כל מקום לליבון הסוגיות בתקשורת.

הדרישות האמריקאיות הועברו לישראל בעקבות משבר האמון בין המדינות על רקע היחסים הביטחוניים בין ישראל לסין, ובשלב זה מתנהל משא ומתן לגביהן.

את המגעים מטעם ישראל מול האמריקאים מנהל הרצל בודינגר, מנכ"ל ראדא, שבתעשיות הביטחוניות טוענים כי הוא גם מועמדו של שר הביטחון לתפקיד מנכ"ל התעשיה האווירית.

הדרישה הגורפת החדשה של ארצות הברית התעוררה בעקבות ההסכם בין ישראל לבין סין להשבחת מטוס הפאלקון; ובעקבות עסקת ההארפי - מזל"טים המיועדים לתקיפה - שסין רכשה מהתעשיה האווירית הישראלית.

ממשרד הביטחון נמסר כי השיחות עם האמריקאים מתנהלות מתוך כוונה להגיע להסכמות.

מתחים בין משרד הביטחון למכון היצוא

ערב פתיחת הסלון האווירי בפאריס חורקת מערכת היחסים בין שני הגופים האחראים על הייצוג הישראלי באירוע - משרד הביטחון ומכון היצוא. מסיבת עתונאים משותפת שנועדה להיערך אתמול במשרד הביטחון - בוטלה. מסיבת עתונאים חלופית שאירגן מכון היצוא התנהלה ללא השתתפות נציג ממשרד הביטחון.

חלק מנציגי התעשיות הביטחוניות שהשתתפו במסיבת העתונאים אתמול הביעו תקווה שלא מדובר במאבקי כוח וכבוד בין שני הגופים, שיימשכו גם בסלון האווירי בפאריס, שייפתח בשבוע הבא.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי מדובר בחילוקי דעות נקודתיים בעניין הצורך בכינוס מסיבת עתונאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית