הקשר בין סימני פיסוק למספר החניות

לבית המשפט העליון הובאה מחלוקת שעניינה פירושים שונים שניתן לתת לסעיף בחוזה: הקונה טענה כי היא רכשה שלוש חניות בעוד המוכרת טענה כי מכרה שתיים בלבד. בית המשפט פסק לבסוף לפי הכוונה האובייקטיווית הסבירה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ניסוח חוזים בכלל וחוזי מכירת דירות בפרט הוא אמנות בפני עצמה. ואולם בסופו של דבר, חוזה, כמו כל מסמך משפטי אחר, הוא לא יותר מאשר טקסט מחולק לסעיפים. לא אחת נדרשים בתי המשפט לפרש את הטקסט המופיע בחוזה המכר כדי להכריע בין שני הצדדים לחוזה, שכל אחד רוצה לצקת לטקסט של החוזה משמעות שונה ואף מנוגדת.

מקרה כזה הובא בע"א 11418/03 Megasong Publishing נגד אורנים פרויקטים 1994 בע"מ, בפני בית המשפט העליון. בפסק הדין שניתן ב-11 באפריל על ידי הנשיא אהרון ברק נפרשה מסכת העובדות שלהלן: חברה יזמית מכרה דירה, חניות ומחסן לקונה, בהסכם שבו הופיע הסעיף "הננו מבקשים לרכוש שתי חניות במרתף החניה המסומנות מס' 15 וכן חניה נוספת במפלס המרתף, שמיקומה ייקבע על ידי המוכר בשלב מאוחר יותר במהלך הבנייה, וכן מחסן מס' 21, בתשריט המצורף כנספח ב'". במפרט הטכני נקבע: "לדירה יוצמדו חניות מס' 15 וכן חניה נוספת במפלס המרתף, שמיקומה ייקבע על ידי המוכר בשלב מאוחר יותר במהלך הבנייה על פי התשריט המצ"ב".

הקונה טענה שרכשה שלושה מקומות חניה (שתי חניות המסומנות 15 וחניה נוספת שמיקומה ייקבע מאוחר יותר) ואילו המוכרת טענה כי נמכרו שני מקומות חניה בלבד, ויש לפסק את הסעיף בחוזה כך: שתי חניות במרתף החניה, המסומנות: מס' 15 וכן חניה נוספת.

בית המשפט ניסה לברר מה היתה כוונת הצדדים מבחינה סובייקטיווית, וקבע כי כל צד התכוון סוביקטיווית לעסקה אחרת. הקונה רצתה לרכוש שלושה מקומות חניה ואילו המוכרת התכוונה למכור שני מקומות חניה. כללי הפרשנות דורשים ראשית לכל לבחון את לשון החוזה, ואף שבמקרה זה לשון החוזה תומכת ונוטה לכיוון עמדת הקונה, דהיינו, הטקסט מדבר על מכירת שלושה מקומות חניה, הן לפי נוסח סעיף החוזה והן לפי נוסח המפרט הטכני, ואולם מלשונו אפשר לפרש גם כוונה אחרת.

הסתמכות על המחיר ששולם

הוכח כי הקונה שילמה 50 אלף דולר תמורת מקומות החניה, כאשר היה ידוע לה כי מחירו של כל מקום חניה הוא 25 אלף דולר ובמחיר זה נמכרו כל מקומות החניה בפרויקט. לפיכך, המחיר שיקף עסקה למכירת שני מקומות חניה ולא שלושה מקומות.

בית המשפט קיבל את עמדתה של המוכרת כי נפלה טעות סופר, ובסעיף החוזה לא הושמו סימני הפיסוק הנכונים. הנשיא ברק קבע כי לבית המשפט יש סמכות לתקן טעות סופר בחוזה אם קיים פער בין מה שהוסכם עליו בין הצדדים לבין נוסח החוזה, אולם במקרה זה אף לא אחד מהצדדים מבקש לתקן את הוראות החוזה, אלא רק לקבוע כי משמעותה הינה שונה.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות