בהרצליה כבר לא מתגעגעים לסלקום

ירידות מחירים חדות, שנרשמו באזור התעשייה בהרצליה מאז שיאי שנות ה-90, הפכו אותו אטרקטיווי לעסקים. אלה שבים אליו, ומוחקים את השפעת הנטישה של סלקום

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

30 אלף מ"ר של שטחי משרדים חדשים הושכרו בשנה האחרונה באזור התעשייה הרצליה. המחירים עלו משפל של 10-9 דולר למ"ר, לרמה ממוצעת של 12 דולר למ"ר, ובכמה מקרים אף ליותר. לנוכח הביקושים היפים, וההיצע הדל של שטחים חדשים, אין פלא שמתווכים הפועלים באזור צופים עליות מחירים בשנה הקרובה.

בימים היפים של אזור התעשייה הרצליה, חברות ההיי-טק לא ידעו שובעה מהשטחים שהושכרו להן, והזרימו עוד ועוד ביקושים לבעלי המבנים, שלא יכלו לספק את מבוקשן. בעיות עודפי הביקוש קיבלו פתרונות מאולתרים כמו אכלוס של מרתפים, שטחי שירות ומחסנים. "באותם ימים שיעורי האכלוס חצו את ה-100%", מספר אלעד פוקס מחברת השיווק והניהול אינדקס, הפועלת במקום. המחירים עלו אז בקצב מהיר ביותר, ומממוצע של 16 דולר למ"ר ב-96', הם הגיעו לממוצע של 20 דולר למ"ר ב-2000, כשלא אחת מחירים אף חצו את הרף הזה.

רוב המבנים מאותה תקופה היו מבני הענק, שהתרכזו בחלק הוותיק יותר של אזור התעשייה, הנמצא צפונית לשדרות אבא אבן. "המבנים הללו הוקמו במחשבה על צורכי חברות ההיי-טק, המעסיקות מספר רב של עובדים, ועל כן הם גדולים מאוד וארוכים מאוד, ויתרונם הוא בכך שהם מאפשרים לחברות ההיי-טק להתרחב בקלות יחסית, ולשכור שטחים נוספים", מסביר עו"ד יואב לוי, הפועל באזור, ואשר באותם ימים חיפש לעצמו מקום שיתאים למשרדו.

הוא לא מצא מקום כזה, ולא רק בגלל המחירים הגבוהים והביקוש העצום. יתרונם של אותם מבנים עבור חברות ההיי-טק, היווה חסרון גדול לבעלי עסקים קטנים, שחיפשו לעצמם שטחים של עשרות עד מאות מטרים. "אנשים כאלה לא מצאו את עצמם בתוך המפלצות של עשרות אלפי המ"ר", מסביר פוקס. מבני הענק לא התאימו לצורכיהם של אותם אנשי עסקים, שחיפשו מקומות אחרים, שבאותם ימים כמעט שלא היו באזור התעשייה.

עם נפילת ההיי-טק, נפלו גם מחירי השכירות באזור התעשייה הרצליה, והגיעו לשפל של 10 דולר למ"ר במהלך 2003. באותם זמנים הוקמו מבנים חדשים באזור, שדווקא התאימו לצרכים של אנשי העסקים. המדובר במגדלים חדישים, שהבולטים שבהם הם מגדלי אקרשטיין שהוקמו בדרום האזור ומגדל הרצליה ביזנס פארק שהוקם באזור הצפוני. "מבנים כאלו מתאימים הרבה יותר לעסקים שצורכים מעט שטחים, והם היוו מוקד לביקושים, בין היתר בגלל העיצוב הלא מאיים שלהם", מסביר פוקס.

עו"ד לוי דווקא מצא לעצמו מבנה אחר שנחשב למבוקש באזור - בניין אופק, הנמצא מעל לסניף מקס ברנר, והוא שילם כמיליון דולר על שטח של 635 מ"ר (כ-1,570 דולר למ"ר). הוא מספר על משרדים פרטיים רבים, בהם קרנות השקעות, חברות פיננסיות ועורכי דין, שזיהו בשנה וחצי את הפוטנציאל הגלום באזור.

ועדיין, טוען מנהל המחלקה העסקית המשותפת של אנגלו סכסון הרצליה פיתוח ותל אביב, סנפיר ארז, אזור התעשייה הרצליה פיתוח ממשיך להתבסס על תעשיית ההיי-טק, וגם ה"חומות" שלאורך כביש החוף - בהן בנייני אמרון ו-FREESCALE של מבני תעשייה - נמצאות בשלבים מתקדמים של תפוסה. גב ים השכירה באחרונה אלפי מ"ר שהיו בעבר בשימוש סלקום שעזבה לנתניה. דמי השכירות נעים סביב ה-13 דולר למ"ר.

"את ההתאוששות הגדולה רואים בענף ההיי-טק, שמתאפיין בתגובות מהירות מאוד למצב השוק", אומר ארז. "אם בתקופת השיא ממדי התפוסה הגיעו לשיעורים של יותר מ-100%, ולפני כשנתיים הם ירדו לרמות של 70%, כיום הם כבר הגיעו ל-90%, ולפתע מתברר שאין מספיק בנייה חדישה במקום. אם הביקושים ימשיכו להיות דומים לאלה של השנה האחרונה, נגיע מהר לתפוסה מלאה".

עם זאת, אזור התעשייה בהרצליה נמצא עדיין בתהליכי התאוששות. מבני משרדים רבים, בעיקר בחלקו הצפוני, נחשבים למיושנים ודמי השכירות בהם נותרו נמוכים, ונעים בין 7 ל-10 דולר למ"ר. במבנים חדישים ברמות גבוהות, כמו ב.ס.ר, בית אמפא ואחרים, נעים דמי השכירות בין 11 ל-13 דולר למ"ר. כך למשל, שכרה חברת ורינט בשנה שעברה את בניין SGS החדיש ברחוב משכית לפי 12 דולר למ"ר.

במגדלי אקרשטיין ובביזנס פארק, המשקיפים לים, דמי השכירות הם הגבוהים ביותר באזור - כ-15 דולר למ"ר. מיד אחריהם נמצא בניין אופק, שבו דמי השכירות נעים בין 13 ל-15 דולר למ"ר.

"הדינמיות האזורית" באה לידי ביטוי גם באזורי הבילוי והמסעדות שהחלו ברחוב משכית, ובאחרונה הולכים ונודדים דרומה. "האזור הצפוני הישן הוא אזור מאולתר יותר מבחינת המסעדות, שרק אחדות מהן הוקמו במבנים שאכן יועדו מלכתחילה לשמש מסעדות", מסביר פוקס. "המבנים החדישים, לעומת זאת, מתוכננים כבר עם ייעודים כאלה לקומות התחתונות שלהם".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?