XPlace - זירת מכרזים עסקיים חדשה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

זה נשמע כמו סיפור אגדות אקזוטי השייך לתקופת הבועה. אלון מייסון ומתן אמיר בני ה-28 סיימו לפני כשנתיים את לימודיהם באוניברסיטת קורנל בניו יורק. הם חזרו לישראל, בין השאר כדי להקים כאן זירת מסחר באינטרנט למכרזים עסקיים, מעין מודל B2B שכולם חלמו להקים בסוף שנות ה-90. מייסון, שנולד בהונולולו, ואמיר, שנולד בפיליפינים, הם בנים של משפחות ישראליות שעזבו לחו"ל לצורך עסקים. כשהיו בגיל תיכון הם חזרו עם משפחותיהם לישראל, והחלו ללמוד בביה"ס האמריקאי בכפר שמריהו, שם נפגשו. לאחר מכן דרכיהם הצטלבו שנית בקורנל.

עוד לפני קורנל הספיק מתן אמיר לעבוד במשך שנה כמתכנת בחברת מיראביליס, שפיתחה את תוכנת ICQ ונמכרה מאוחר יותר לאמריקה אונליין תמורת 407 מיליון דולר. אולם אמיר עזב את החברה טרם מכירתה. שניהם כיום עובדים כשכירים בחברות היי-טק - אמיר בחברת נטאלייזר, ומייסון ככתב טכני באמדוקס, אבל את שעות הפנאי שלהם הם מקדישים למיזם החדש Xplace. "רצינו להקים זירה של מכרזים שיכולה לאפשר גם לעסקים קטנים לזכות בפרויקטים", סיפר מייסון. "וזה עובד בעיקר בתחומים שבהם את החומר הסופי, את המוצר המבוקש, אפשר להעביר באופן אלקטרוני - למשל פרויקטים של תכנות בהיי-טק, ראיית חשבון, משפטים, פרויקטי מולטימדיה והקמת אתרים שונים".

אחרי שנה וחצי של פיתוח עצמי על ידי שני החברים, האתר עלה לאוויר בספטמבר 2004 בשתי גרסות - עברית ואנגלית. "רצינו ליצור זירה בינלאומית שבה ישראלים יכולים לזכות בפרויקטים בחו"ל, או ספקים מחו"ל יכולים להציע הצעות לחברות ישראליות".

באתר מוצעים שלושה סוגי מכרזים: מכרז פתוח לכולם; מכרז פרטי שבו לספקים גישה למכרז רק אם הם מקבלים הזמנה מקוונת מבעל הפרויקט באתר; ומכרז של "לראותו בלבד" - הספקים יכולים לראות את המכרז, אך לא להשתתף בו אם אינם מוזמנים.

"יש לנו ספקים מהרבה מאוד תחומים", אמר מייסון, "כאשר התחומים העיקריים הם תכנות ופיתוח, פיתוח אתרי אינטרנט, גרפיקה ומולטימדיה. האתר מאפשר לספקים להציג תיק עבודות מקוון, דבר המקל על בעלי המכרזים".

בשלב זה כל שירותי האתר הם בחינם. לדברי מייסון, בתוך כחצי שנה הם מעוניינים להתחיל לגבות כספים מהספקים. "דיברנו עם כמה מהספקים, ואנחנו מנסים לברר כמה הם יהיו מוכנים לשלם. עדיין לא גיבשנו דעה; אנחנו מעריכים שבשלב הראשון הם ישלמו דמי מנוי חודשיים ולא עמלות מעסקות. אני מניח שנתחיל בתשלום סמלי, סוג של 'דמי רצינות' מהספקים".

מייסון דיווח כי בתשעת החודשים מאז ההקמה התפרסמו 240 מכרזים לפרויקטים חדשים באתר. "מדובר בשווי כולל של פרויקטים המגיע לכמיליון דולר", אמר מייסון. מתוכם, נסגרו ונחתמו דרך האתר עשרים פרויקטים בשווי של כמאה אלף דולר.

לדבריו, "את האתר אנחנו מקדמים היום בעיקר מפה לאוזן. קצת החלפת באנרים עם אתרים אחרים. כרגע הטראפיק (תנועת הגולשים) עדיין אינה מאפשרת לעשות כסף; צריך טראפיק הרבה יותר חזק כדי להתחיל לגבות כסף, לכן אנחנו ננסה קודם לקדם את האתר קצת יותר, הן בישראל והן בחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"