ביהמ"ש: גם מי שמבלה חלק מהשבוע ברעננה יכול להיחשב לתושב אילת

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

האם אדם שמתגורר חלק מהשבוע באילת, ובחלק האחר הוא מצטרף למשפחתו הגרה דרך קבע במרכז הארץ, זכאי לקבל זיכויים ממס הכנסה? זו לא היתה שאלה היפותטית לדידו של משה צייגר, תושב אילת ורעננה, שמס הכנסה סירב להכיר בו כתושב אילת לצורך קבלת הזיכויים. בית המשפט המחוזי בבאר שבע פסק בשבוע שעבר כי האיש עונה על ההגדרה של תושב אילת, ולכן זכאי להקלות המס הנובעות מכך.

צייגר, 50, בילה את רוב ימיו באילת, שבה נשא את אשתו, נולדו ילדיו וממוקמים עסקיו. ב-98' רכשה המשפחה בית ברעננה, שם מתגוררים דרך קבע האשה והילדים, בעוד שצייגר עצמו ממשיך בעסקיו באילת ומתגורר בבית המשפחתי באילת במשך השבוע. את סופי השבוע מחלקת המשפחה בין אילת לרעננה.

והנה, פקיד שומה אילת, בבואו לקבוע את שומת המס לצייגר, קבע כי הוא חדל להיות תושב העיר מאז שרכש את הבית ברעננה ומקום מגוריו הקבוע הוא רעננה, יחד עם משפחתו.

צייגר עתר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, באמצעות בא כוחו, עו"ד אליעזר צוקרמן. לטענתו, הוא היה ונותר תושב העיר כהגדרה החוקית, שכן הוא ממשיך לגור בעיר במשך כל ימי השבוע. מקום מגוריה של המשפחה אינו משנה, טען צייגר.

פקיד שומה אילת טען, לעומת זאת, כי מקום מגוריו הקבוע של אדם הינו בחיק משפחתו, וכל הטענות של צייגר בדבר היות עסקיו באילת ומגוריו במשך חלק מהשבוע בעיר, מאששות את הטענה שאילת בעבורו אינה אלא מקום משכן ארעי.

השופט יוסף אלון שדן בערעור עסק בשאלה מהו מקום מגורים קבוע. הוא הלך בעקבות פסיקה של השופט בדימוס ד"ר דן ביין, שלפיה קביעת מגוריו של אדם תיעשה בהתאם למרכז חייו, הן מבחינה פיזית הן מבחינה סובייקטיווית, כלומר היכן רואה האיש את מרכז חייו.

לפי מבחן זה, פסק השופט אלון, צייגר שגר באילת זה 40 שנה, ממשיך בכל הזיקות הפיזיות לעיר גם לאחר שרכש את הבית ברעננה. הוא ממשיך בעבודתו באילת וחבר פעיל בארגונים ציבוריים בעיר. צייגר עצמו מסר בתצהירו ובחקירתו, כי היה ונותר תושב אילת בכל הנוגע לתחושתו ולהכרתו, וכך עמד גם במבחן הסובייקטיווי.

השופט אלון הוסיף ובדק את הגדרתו של תושב ישראל על פי פקודת מס הכנסה, כדי להשליך ממנה למקרה זה. לפי הגדרה זו, "לשם קביעת מקום חייו של יחיד, יובא בחשבון מכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?