שנה מופלאה לנוחי דנקנר: רווח של מיליארד שקל לאי.די.בי פיתוח

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

2004 תיזכר כאחת השנים הטובות באי.די.בי. ראשית, בגלל הרווח העצום - מעט יותר ממיליארד שקל - שנוצר לחברה העיקרית בקבוצה, אי.די.בי פיתוח, לעומת רווח של 133 מיליון שקל ב-2003.

2004 היא השנה המלאה הראשונה של בעלי השליטה החדשים באי.די.בי - קבוצת גנדן-מנור-לבנת. הם לא היו יכולים לצפות לשנה טובה יותר. המשק יצא מהמיתון, האינתיפאדה הסתיימה, ערפאת הלך לעולמו, עתיד חדש נפתח במזרח התיכון, והבורסה טסה לשיאים חדשים.

אבל באי.די.בי אוהבים להדגיש שזו לא חוכמה רק לרכוב על הגל כשהוא מגיע. "כשהשוק מגיש לך הזדמנויות, אתה צריך גם לדעת איך לנצל אותן", נוהג לומר נוחי דנקנר לאנשיו.

הרווח של הקבוצה נוצר משני מקורות עיקריים - מימוש השקעות בחברות מוחזקות, ושיפור תפעולי. השיפור ניכר מאוד בחברות המרכזיות - החל משופרסל, עבור בסלקום ואזורים וכלה באי.סי.איי, אלרון ונשר. בקבוצה מקווים שבשנה הקרובה תצטרף למצעד המרוויחות גם קבוצת המלונות כלל תיירות.

לעיקר הרווח אחראית האחזקה בדיסקונט השקעות - בעיקר בזכות מימוש הענק באלביט מערכות וביטול ההפרשה בגין תבל. דסק"ש, שהרוויחה ב-677 2004 מיליון שקל, תרמה לאי.די.בי פיתוח רווח של 435 מיליון שקל. כלל תעשיות הוסיפה עוד 204 מיליון שקל, כלל ביטוח תרמה 245 מיליון שקל, ואזורים הסתפקה בתרומה של 29 מיליון שקל.

אי.די.בי פיתוח הודיעה על חלוקת דיווידנד של 207 מיליון שקל. היקף הדיווידנדים שחילקה מאז מארס 2004 הוא כ-970 מיליון שקל.

הנהנית העיקרית נכך היא החברה האם, אי.די.בי אחזקות, שבמהלך 2004 הגדילה את אחזקתה בחברה הבת מכ-57% ל-64%,

בהשקעה של כ-400 מיליון שקל. אי.די.בי אחזקות סיימה את 2004 עם רווח של 595 מיליון שקל והודיעה על חלוקת דיווידנד של 180 מיליון שקל.

היקף ההשקעות הכולל של הקבוצה בחברות מוחזקות ב-2005-2004 מסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל.

השקעה משותפת עם CDP הקנדית?

בחודשים הקרובים צפויה אי.די.בי ליהנות ממימוש אחזקה רווחית במניות פרטנר על ידי אלרון, ואולי גם ממכירת סאיטקס ויז'ן ל-HP בתמורה של כ-230 מיליון דולר. באי.די.בי היו שמחים לבצע גם השקעה מהותית כלשהי בישראל או בחו"ל. אחת האפשרויות שנבחנות על ידי נוחי דנקנר היא עסקה משותפת עם קבוצת CDP הקנדית, שלפני כשלוש שנים כמעט נהפכה לשותפה המרכזית בחברת גנדן.

מנכ"ל אי.די.בי פיתוח, אלי כהן, זכה לשכר של 3.5 מיליון שקל (291 אלף שקל בחודש). המשנה למנכ"ל, ליאור חנס, נהנה משכר של 2.4 מיליון שקל (כ-200 אלף שקל בחודש). זהבית יוסף, מנהלת הכספים, קיבלה שכר של 1.7 מיליון שקל (כ-141 אלף שקל בחודש).

אי.די.בי פיתוח הודיעה אתמול כי עוזרו האישי של נוחי דנקנר בשנים האחרונות, חיים גבריאלי, מונה לסמנכ"ל בחברה. גבריאלי, בעל תואר שני במינהל ציבורי מאוניברסיטת חיפה, שימש ב-2001-'99 כעוזרו של שר האוצר דאז, אברהם שוחט.

קריאת כיוון או ספין תקשורתי?

האם זו תחילתה של מגמה חדשה בקרב מקבלי השכר הגבוה במשק? הסנונית הראשונה שבישרה את אביב התרומות בבורסה של תל אביב הגיעה שלשום, עם פרסום נתוני שכרו של מאיר שמיר, יו"ר מבטח שמיר. שמיר, שנהנה מההצלחה של מבטח שמיר ומבונוסים גבוהים שהקפיצו את שכרו ב-2004 ל-10.4 מיליון שקל, אמר כי הוא מבקש לתרום משכרו 1.8 מיליון שקל עבור מלגות לסטודנטים משכונות מצוקה.

לא עבר יום ואתמול התברר שלצד שמיר התייצבו גם שלושת המנהלים הבכירים בקבוצת אי.די.בי - נוחי דנקנר, אבי פישר וצביקה לבנת. השלושה, שנהנו מבונוסי ענק ב-2004, בעקבות רווחיה הגבוהים של אי.די.בי פיתוח, מסרו כי הם תורמים 8 מיליון שקל משכרם למטרות חברתיות, בעיקר באמצעות עמותות סיוע לנזקקים ולאנשים במצוקה.

דנקנר, שקיבל שכר של 12.6 מיליון שקל, מהם 10.1 מיליון כמענק מאי.די.בי פיתוח ועוד 2.5 מיליון שקל כשכר מהחברה האם, אי.די.בי אחזקות, הודיע כי הוא תורם 4 מיליון שקל. פישר ולבנת, שקיבלו שכר של 7 מיליון שקל כל אחד (מזה מענק של 5 מיליון שקל לכל אחד מאי.די.בי פיתוח) הודיעו כי הם תורמים 2 מיליון שקל כל אחד. בסך הכל תרמו השלושה כ-35% משכרם.

הפיצוי העיקרי של דנקנר ושותפיו ייעשה, כמובן, דרך השבחת מניותיהם כבעלי השליטה באי.די.בי.

הציניקנים יגידו שמדובר בעוד תרגיל ביחסי ציבור מבית מדרשו של דנקנר, וכנראה שיש משהו בכך. אחרת, מדוע היה צורך לשמור את "סוד התרומה" של בכירי אי.די.בי בדיוק ליום שבו התפרסמו נתוני שכרם ברבים? מדוע בכלל לפרסם זאת? הרי ידוע שתרומות אמת נהוג לתת בסתר.

אבל מעבר לעמדה הצינית, מותר גם לבחון זווית ראייה חדשה. אי אפשר אמנם להתעלם מכך שיש כאן סוג של "ספין" תקשורתי, ועם זאת, יש כאן גם סוג של הבעת עמדה. "שכרנו גבוה גם כך", אומרים במעשיהם דנקנר, פישר, לבנת ושמיר. "אנחנו מקווים שהמנהלים הבכירים במשק שגורלם שפר עליהם, ינהגו כמונו".

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"