חגיגת האופציות בישראל תיגמר בינואר 2006

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

השינוי בשיטת הרישום של ההטבה לעובדים זכה לתגובה צוננת בחלק מחברות ההיי-טק. כך לדוגמה, דני גולדשטיין יו"ר חברת פורמולה, חלק על ההיגיון הכלכלי שבהצעת התקן החדשה. ביום עיון של המרכז הישראלי לניהול (המי"ל) טען גולדשטיין כי יש כשל לוגי בהצעת התקן. לטענתו, הקצאת אופציות - שהיא הוצאה רעיונית בלבד, שבפועל איננה מתקיימת ותלויה בגורמים רבים - תירשם כהוצאה במועד ההקצאה. לדבריו, הקצאת האופציות אינה יוצרת כל שינוי - לא בסכום ולא בהרכב נכסי התאגיד והתחייבויותיו.

בנוסף, טוען גולדשטיין, בחישוב הרווח המדולל למניה כתוצאה מהנפקת האופציות ניתן ביטוי מלא לעלות שבה נושאים בעלי המניות. לדבריו, התביעה לרישום האופציה כהוצאה, תרחיק עוד יותר את ההצגה החשבונאית בדו"חות הכספיים מהמציאות הכלכלית האמיתית של התאגיד. לדבריו, מדובר למעשה בהטעיה של המשקיעים. רישום זה אף עלול להרחיק את המשקיעים מלרכוש את המניות, ובכך להביא לפגיעה נוספת ברווחיות ולמעגל קסמים שיביא להפסדים.

גולדשטיין הגיב לדברי רו"ח דב ספיר, יו"ר הוועדה המקצועית של המוסד לתקינה חשבונאית, על כוונת המוסד לאמץ את התקן הבינלאומי בנושא האופציות וליישמו בהדרגה עד 2006.

אין פלא שחברות היי-טק ישראליות לא אוהבות את השינוי המוצע בנושא האופציות. הן מעדיפות את "הכאוס השורר כיום", כהגדרתו של רו"ח רון עמיחי, סגן מנהל אגף התאגידים ברשות ניירות ערך. עד היום, נהגה הפרקטיקה החשבונאית בישראל להתעלם לחלוטין מהשווי הכלכלי של האופציות שהוקצו לעובדים וההקצאה לא השפיעה כהוא זה על התוצאות הכספיות של החברות הציבוריות. ההנחיה היחידה שחלה על חברות ציבוריות שהיקצו ניירות ערך היתה לגלות בביאור לדו"חות הכספיים את הדרך שבה נקבע שוויים של ניירות הערך ואת האופן שבו חושב שווי זה.

הימים הטובים חלפו לבלי שוב. רו"ח דב ספיר מציין שטיוטת תקן של צוות מקצועי תוגש לאישור הוועדה המקצועית של המוסד לתקינה בימים הקרובים. בהנחה שהטיוטה תאושר, היא תעבור לעיון רשות ניירות ערך ולשכת רואי החשבון, שהם הדירקטוריון של המוסד לתקינה. שני הגורמים יצרפו את הערותיהם ובהשך יפרסם המוסד לתקינה הצעת תקן מעודכנת, שתובא לעיונו של הציבור ולהערותיו במשך שלושה חודשים.

ספיר מעריך כי התהליך כולו יושלם ב-2005, כך שהתקן החדש יחול על הדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון של 2006. ספיר מדגיש שהתקן יחול הן על חברות ציבוריות והן על פרטיות, שכן כל חברת היי-טק מקצה אופציות ימים ספורים בלבד לפני ההנפקה. לדבריו, אם התקן לא יחול על חברות פרטיות, ולא יחייב אותן לרשום את השווי ההוגן של האופציות ביום ההקצאה - כלומר לפני הפיכתן לציבוריות - יוציא תקן חדש את חברות היי-טק מתחולתו ובכך ירוקן מתוכן.

לדברי ספיר, התקן החדש יחול על כל האופציות שיוקצו החל ב-2006. חברות שיקצו אופציות לאחר אפריל 2005 - המועד המשוער לפרסום הצעת התקן - יחויבו לרשום את החלק היחסי של מנת האופציה שלא הבשילה עד לינואר 2006 כהוצאה.

כך למשל חברה שתקצה אופציות באפריל 2005 לתקופת אכשרה של 3 שנים תיאלץ להעריך את השווי ההוגן של האופציות ולרשום 78% משווי זה כהוצאה שתופרש בדו"חות הכספיים על פני 28 חודשים (36 חודשים בניכוי 8 חודשים שחלפו מיום ההקצאה ועד לכניסת התקן לתוקפו).

ספיר מציין שהשינוי בפרקטיקה החשבונאית בכל הקשור לאופציות - שהן התחיבות של החברה לתשלום במזומן לעובד כמו תוכניות פנטום (SAR) - לא יהיה משמעותי. חברה שמציעה לעובדיה תוכנית מסוג פנטום מתחייבת לשלם לעובדיה סכום כספי השווה לפער שבין שוויה ההוגן של המניה לבין שווי השוק של המניה בתאריך שבו הוענקה.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"