מירס עשויה להיעלם בתוך שלוש שנים

המיזוג בין חברות התקשורת ספרינט ונקסטל מבוסס על הנחה שהטכנולוגיה המשמשת את מירס תוחלף בדור הסלולרי השלישי. חדשות אלה יעניינו גם אתמימן

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הסכם המיזוג הענק שנחתם באמצע דצמבר בין חברות התקשורת האמריקאיות נקסטל וספרינט חותם עידן טכנולוגי - והשפעתו תגיע תוך כמה שנים גם לשוק הישראלי. לפי ההסכם תימחק נקסטל תוך שנתיים מתודעת הצרכן האמריקאי כחברת ה"ווקי טוקי" של מוטורולה ותתמזג עם ספרינט לחברה סלולרית בטכנולוגיה קונוונציונאלית בתקן אמריקאי (CDMA).

נקסטל מתבססת על טכנולוגיה סלולרית ייחודית שפיתחה מוטורולה (IDEN). לנקסטל 14 מיליון מנויים מתוך 21 מיליון המשתמשים בטכנולוגיה זו בעולם, ובהם 300 אלף מנויי מירס. מוטורולה היא היחידה המייצרת רשתות תקשורת בטכנולוגיה זו, שיתרונה הבולט הוא באפשרות של "לחץ ודבר" - "ווקי טוקי". אובדן הלקוח העיקרי של טכנולוגיית ה-IDEN עשוי לנוון בתוך שנים מספר את פעילות זו של מוטורולה ולגרום להיעלמותן של חברות המתבססות עליה.

בתחילת 2004 החלו גם יצרנים אחרים להציע שירותי "לחץ ודבר" על רשתות סלולריות, אולם המוצרים שפותחו נחותים מאוד לעומתה-IDEN; הם לא הצליחו להתחרות ב-IDEN בשוק העסקי ולא עוררו עניין בקרב לקוחות אחרים.חששותיה המוקדמים של מירס מפני תחרות בשווקים שבהם "לחץ ודבר" הוא שירות הכרחי, התבדו: מירס הנשלטת על ידי מוטורולה (66%) מבוססת היטב בעסקים קטנים ובינוניים וכספקית תקשורת שאי אפשר בלעדיה לשירותי חירום וביטחון כגון משטרה, צבא, מד"א, זק"א ואחרים.

במשך שנים אחדות לחצה מירס על משרד התקשורת להכיר בה כחברת סלולר, וכאשר קיבלה את הרישיון המיוחל החליטה להרחיב את חוג לקוחותיה למגזר משקי הבית. נקודות מכירה הוצבו בקניונים, הושק מסע פרסום, והשירות מותג תחת שם חדש, "אמיגו", שנועד להרחיק את שירותי מירס מדימוי "הצווארון הכחול" שדבק בה. מירס מעולם לא הודתה רשמית בכישלון, אבל באמצע 2003 הוחלט בחשאי לחזור לשוק המסורתי של החברה, עסקים וארגונים.

המותג "אמיגו" אמנם נמחק, אך החברה מנסה להרחיב מעט את נתח השוק שלה בכך שהיא מוכרת מכשירים גם לבני המשפחה של אלה המחזיקים במכשיר לצרכי עבודה, פלח שוק המכונה "משפחות האוחזים". חברות הסלולר הגדולות, מצדן, החליטו להשאיר בינתיים את שוק ה"לחץ ודבר" בידי מירס.

מירס הפעילה על משרד התקשורת לחץ כבד כדי למנוע מהחברות הגדולות לספק את השירות שהיה עד כה בלעדי למירס. הלחץ הניב אמנם מגבלה מסוימת על סלקום - נמנע ממנה לשווק את השירות לעסקים גדולים ובינוניים במשך שנה - אולם מגבלה זו התגלתה ככמעט חסרת משמעות, לנוכח הנחיתות הטכנולוגית של שירותי ה"לחץ ודבר". סלקום אמנם הכריזה על השקת השירות אך אינה משווקת אותו למעשה. פרטנר ופלאפון החליטו שלא להכריז על שירות בשלב זה.

הסיבה העיקרית לכישלון התחרות בשירותי ה"לחץ ודבר" היא התגובה האיטית של המכשיר ללחיצה על כפתור הדיבור והקיבולת המוגבלת של הרשת, המגבילה את מספר המנויים היכולים ליהנות מהשירות באזור נתון. המפתחים משוכנעים שניתן יהיה לשפר מאוד את הביצועים ברשתות הדור השלישי, המציעות מהירות וקיבולת גבוהים בהרבה מרשתות הדור הנוכחי.

רמזים לתוכניות אלה ניתן למצוא בהודעות הרשמיות של נקסטל, ספרינט ומוטורולה לרגל העסקה. שנת המפתח בהסכמים היא 2008: החברה המאוחדת נקסטל-ספרינט תמשיך להשתמש בטכנולוגיית ה-IDEN של מוטרולה עד 2007; עד אז תתמוך מוטורולה בטכנולוגיה הזו ואף תספק מכשירים דואליים הפועלים גם ברשת סלולרית "רגילה" (CDMA) וגם ב-IDEN המסורתית של נקסטל. ב-2008 תעבור החברה המאוחדת כולה לטכנולוגיה סלולרית "רגילה" בתקן האמריקאי של הדור הסלולרי השלישי (EVDO).

אם יתגשמו התחזיות יהיה העולם כולו מרושת בתקשורת סלולרית מדור שלישי עד 2008. מחירי המכשירים יהיו שווים לכל נפש ושירות "לחץ ודבר" יוצע לכל מנוי. יתרונה של טכנולוגיית ה-IDEN ייעלם ועמו ייחודה של מירס. למירס לא תהיה ברירה אלא להתמזג עם אחד המפעילים הסלולריים הגדולים.

בביקורו האחרון בישראל רמז אד זנדר, יו"ר ומנכ"ל מוטורולה, שמוטורולה אינה משמרת את שליטתה במירס מסיבות עסקיות או אסטרטגיות, אלא מתוך מחויבות למוסדות הממלכתיים בישראל הרואים בשירותי מירס שירותים חיוניים שאין להם בשלב זה תחליף. לפחות על פי ההודעות שפורסמו בהקשר לעסקת נקסטל-ספרינט, מצב זה עומד להשתנות במהירות.

מי שבוודאי עוקב בעניין אחר ההתפתחויות הוא יוסי מימן, בעל השליטה באמפל העומדת בראש קבוצה שרכשה שליש ממירס. אמפל מנהלת זה כמה חודשים מגעים למכירת אחזקותיה במירס.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות