2005 על פי אקסלנס-נשואה: הירידות הן רק רעשי רקע בדרכה של הבורסה בת"א למעלה

ועוד מהתחזיות של אקסלנס-נשואה: תנו כבוד לזרים, הם שהביאו את השוק למקום הגבוה שבו הוא נמצא. שימו עין על פרוטרום, איתוראן, מטריקס והמניות הביטחוניות, והתכוננו לעליית המניות הקטנות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

יום שבו המדדים בת"א יורדים ב-1.5% הוא זמן מעניין לתחזיות אופטימיות. הבורסה בתל אביב היתה חמה מספיק בשלושת החודשים האחרונים, ואולי אתמול היו אלו הקולות האמיתיים הראשונים של תיקון. ואולם באקסלנס נשואה משוכנעים שאלו רק רעשי רקע, בדרך של הבורסה והכלכלה הישראלית מעלה.

במסיבת עיתונאים שכינסה החברה, סימנה אקסלנס נשואה את האפיקים החמים ל-2005. ואלה הם מדדי המניות הקטנות כמו ת"א 75, המניות הביטחוניות והבנקים הקטנים. להערכת אקסלנס, ישראל מודל 2005 היא מקום נוח מאוד לחפש ולמצוא בו תשואות.

מנהל מחלקת המחקר מיכה גולדברג אמר כי זה מה שמשך את הזרים לישראל, והם אלו שעומדים מאחורי תשואה של 15% בחודשיים האחרונים במדד ת"א 25. "אין ספק שמה שהוליך את העליות זה כניסה מאסיווית מאוד של זרים לישראל, והם הזרימו לשוק מאות מיליוני דולרים. אפשר לראות את זה במניות שהזרים מעדיפים להשקיע בהן, שעלו ביותר מפי 2.5 מהמדדים הרגילים", הוא הסביר.

מניות אלו כוללות את הבנקים הגדולים - הפועלים ולאומי - שנסחרים ב-30% יותר מהבנקים הקטנים על אף שביצועיהם אינם מצדיקים פער כזה. מניות נוספות שמעניינות את הזרים הן כי"ל, בזק ואי.די.בי, ובקיצור המניות הבולטות במדד ת"א 25. ומי אלו אותם גופים אלמוניים שמושכים את השוק מעלה? דויטשה-בנק, מריל לינץ', UBS, סיטיבנק ו-HSBC.

ואולם לדבריו, התיאבון הבינלאומי להשקעות בישראל עדיין לא מוצה לחלוטין. הסברים לכך מוצאים באקסלנס בכניסת הכספים לקרנות המתמחות בשווקים מתפתחים, מגמה שהחלה רק בחודשים האחרונים. ואיפה הגל הבא? לפי גולדברג, "הזרים יפנו את הההשקעות שלהם לכיוון המניות הקטנות יותר".

הכסף הזר יצר מצב מעט חריג, שבו המניות הגדולות עלו בהרבה לפני שהקטנות רשמו תזוזה משמעותית. גלעד שמעוני, אנליסט ראשי באקסלנס, העריך אתמול, כאמור, כי המניות הקטנות יזכו לעדנה ב-2005. הוא אף העריך כי "התשואה המנייתית בתל אביב צפויה להיות גבוהה מזו שיעניק נאסד"ק".

ומתוך כל ההערכות האלו, שמעוני מציין כאפשרות השקעה מעניינת את אל על, למרות זינוק של 143%. חברות תעופה תמיד נחשבות בעולם לאופציה על ההתאוששות הכלכלית המקומית והעולמית, ואל על לא שונה בכך שגם היא עשויה ליהנות מהמשך השיפור בכלכלה הישראלית.

מניות קטנות נוספות שעליהן ממליצים באקסלנס הן פרוטרום, איתוראן, ח.מר ומטריקס. גם הטרור ממשיך לספק פרנסה יפה לחברות הישראליות, ובאקסלנס רואים את פמס (161% מתחילת השנה), אלביט מערכות (45%) ותדיראן קשר (16%) ממשיכות לשגשג בעקבות זאת.

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות שלמה מעוז היה נחרץ כהרגלו. "2005 תהיה השנה הראשונה בישראל שבה המדיניות המוניטרית והפיסקלית לא ישנו. מה שיקבע את הנעשה פה זה השוק העולמי - שער הדולר, מחירי הנפט וגם הפעילות הערה באסיה ישפיעו יותר", אמר מעוז. לדבריו, "ב-2005 הדירוג של ישראל יעלה פעמיים, מ-A מינוס ל-A ולאחר מכן ל-A פלוס. כי הרי אין סיבה שישראל תקבל את הרייטינג הנמוך הנוכחי שלה". להערכתו, המשק יצמח ב-3.6% ב-2005, האינפלציה תסתכם ב-1.1% ושער הדולר הממוצע יהיה 4.58 שקלים לדולר - וכל זה תחת ההנחה של מעוז כי אבי בן-בסט ימונה לנגיד בנק ישראל.

שינויים רבים יהיו גם בתחום החיסכון לטווח ארוך בעקבות ועדת בכר, שהמליצה להפריד את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. מנכ"ל אקסלנס נשואה גמל, אבי דויטש, העריך כי הנכסים של אקסלנס גמל יצמחו ממיליארד שקל ב-2004 ל-3 מיליארד שקל ב-2005, כשגם מספר העמיתים יקפוץ מכ-35 אלף ל-100 אלף. דויטש גם אמר כי ביטוח המנהלים הופך מוצר נחות כי הוא יקר יותר פי 4-2 מכל מוצר אחר, ולכן הוא ייחלש במהירות.

תחזיות אקסלנס

* הצמיחה: 3.6%

* הצריכה הפרטית: 3.8%

* אינפלציה: 1.1%

* ריבית בתחילת 3.5% :2005

* ריבית בסוף 5% :2005

* האבטלה: תרד ל-9.7%

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות