סדר היום של כהן: נגיד חדש, המלצות בכר והתקציב

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אילן כהן צובר כוח לקראת כמה החלטות גורליות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לפני 13 חודשים אילן כהן ויוסי בכר בקושי הכירו זה את זה. ד"ר בכר היה שותף-מנהל במשרד רואי החשבון הגדול ליובושיץ, קסירר ארנסט ויאנג בתל אביב. כהן היה מנהל-שותף בחברת הייעוץ האסטרטגי P.O.C, גם כן בתל אביב. הרבה דברים השתנו מאז

בקריירה המקצועית של השניים. בכר (49) מונה לפני קצת יותר משנה לתפקיד מנכ"ל האוצר. כהן (46) מונה לפני כחצי שנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה. בחודשים האחרונים שיתפו השניים, מדי פעם, פעולה בעניינים שונים ולמדו להכיר זה את זה. בחודש וחצי הקרוב שיתוף הפעולה ביניהם יהיה אינטנסיווי בהרבה.

בתוך שבועיים אמורים כהן ובכר להמליץ בפני ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר האוצר, בנימין נתניהו, על שם המועמד, אולי שניים, לתפקיד הנגיד הבא של בנק ישראל. בתוך כשלושה שבועות צריכים השניים לגבש המלצות לשינויים בדו"ח ועדת בכר לרפורמה בשוק ההון. בנוסף הם צריכים לדאוג, עם השרים הממונים עליהם, להעברת תקציב המדינה ל-2005 בכנסת בזמן הקרוב.

כהן, למרות תפקידו הבכיר, אינו מוכר לציבור הרחב. גם באשמתו. נשוי פלוס שניים. אביו, אליהו כהן, היה פעיל במחתרת היהודית בעיראק. בהמשך היה האב ב"מוסד" ושירת, בין השאר, בצרפת. מכאן הרקע הצרפתי של כהן (למד מינהל עסקים בצרפת). אחיו של אליהו, דודו של אילן, הוא ח"כ רן כהן (יחד).

אילן נחשב לאסטרטג כלכלי בכיר. הקים את "המכרז של המדינה", "הדקה התשעים" וחברת הייעוץ האסטרטגי-כלכלי P.O.C. לפני שנכנס למשרד ראש הממשלה היה, כאמור, מנהל-שותף ב-P.O.C .(50%) P.O.C מספקת ייעוץ אסטרטגי לגופים עסקיים מובילים במשק, כולל שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, חברות הביטוח מגדל וביטוח ישיר, וכן לחברות טבע, בזק, סלקום, ידיעות אחרונות ועוד.

יצחק שמיר היה ראש הממשלה האחרון שהמנכ"ל שלו (יוסי בן-אהרן) היה "מדיני". מאז יצחק רבין, בקדנציה השנייה שלו כראש הממשלה (95-'92'), כל מנכ"לי המשרד היו "כלכליים". כזה הוא גם כהן, שהחליף בתפקיד את רואה החשבון אביגדור יצחקי.

תפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא מהחשובים במגזר הציבורי. כהן הוא המוח, העיניים והאוזניים שמאחורי ראש הממשלה בתחומים הכלכליים והחברתיים. בתוקף תפקידו הוא אחראי על נושאים רבים. בין הפרויקטים שבהם טיפל בששת החודשים שהוא בתפקיד: הפרטת והפרדת נמלי ישראל, סיוע לשדרות ולקיבוצים שבעוטף רצועת עזה (יישובים שסבלו בחודשים מירי טילי קסאם), פיתוח הנגב והגליל, פתרון המחלוקת בין משרדי האוצר והביטחון בעניין תקציב הביטחון ל-2005 ומשבר השכר במועצות הדתיות.

במסגרת מאמצי לשכת ראש הממשלה להגדיל את האשראי לרשויות המקומיות, מנהל כהן מו"מ עם הבנק הצרפתי דקסיה, הנותן אשראי לגופים דומים בצרפת ובמדינות אחרות, למתן אשראי לרשויות המקומיות. כהן הביא את יונתן בשיא לתפקיד ראש מינהלת ההתנתקות. הוא האחראי למינהלת ומעורב בכל פעולותיה. הוא גם עומד בראש ועדת החריגים של המינהלת, ובראש הוועדה להסרת חסמים במשק.

בהתאם להוראות החוק והתקשי"ר, לפני שנכנס למשרד ראש הממשלה חתם כהן על הסדר למניעת ניגוד עניינים עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. בניגוד ל"תאומו" בכר, שחתם על הסכם דומה, לא חשף כהן את ההסכם לציבור - דבר העלול ליצור וכבר יוצר מערכת שמועות. מנכ"ל משרד ראש הממשלה עוסק בסוגיות מאוד רגישות. כמעט כל המחשבים פתוחים בפניו. כך, בתוקף עיסוקו במסקנות ועדת בכר, פגש בלשכת ראש הממשלה את היו"רים של הבנקים הפועלים ולאומי, ואת יו"ר חברת הביטוח מגדל - כאמור, שלושה מלקוחותיו עד לאחרונה.

ביום ראשון האחרון הציג כהן בפני השרים מצגת מרתקת על המלצות ועדת בכר. כהן, בגדול, תומך בהמלצות. במצגת היה קטע קטן ובו שאלה תמימה כביכול על "רמת הכניסה המותרת לבנקים לעולם הביטוח". התשובה לשאלה היתה גם כן תמימה: "הסוגיה חשובה, אך לא נבחנה על ידי משרד ראש הממשלה".

לא נאמר לשרים, וככל הנראה איש מהם לא יודע, מדוע לא בחן משרד ראש הממשלה את הסוגיה. התשובה פשוטה, זהו התחום האפור שהכניסה אליו אסורה לכהן, בהתאם להסדר ניגוד העניינים שחתם עם מזוז. מה כתוב בהסדר יודעים מזוז, כהן, שרון ועוד כמה פקידים במשרד המשפטים ובלשכת ראש הממשלה. כהן סירב להגיב לדברים.

כהן נבחר לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה מתוך רשימה של כמה מועמדים. הוא מציג כרטיס ביקור א-פוליטי והצלחות מרשימות במגזר העסקי. הוא נהנה מאמון מוחלט של ראש הממשלה. בעולם העסקים יש לו שם של מצליחן, משקיען, אדם רציני, יסודי וחסר פניות. כהן הוא צנטרילסט מובהק בעבודתו. על פי תפישתו, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא מנהלם של כל המנכ"לים בכל משרדי הממשלה, והכל צריך להתנקז דרכו.

עם זאת חסר לו ניסיון פוליטי ותקשורתי. שרון צריך לקוות כי שכר הלימוד שישלם משרדו - עד שכהן יבין בדיוק את כללי המשחק הפוליטיים והתקשורתיים - לא יהיה גבוה.

שמעון שבס, כאשר היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, העדיף להציג עמדה עצמאית-לעומתית מול שר האוצר אז, אברהם בייגה שוחט. הוא גם אהב להיות בפרונט. יצחקי, לעומתו, בחר באסטרטגיה שונה. הוא העדיף לתאם עמדות ולפעול תוך שיתוף פעולה עם שר האוצר וצמרת משרדו. יצחקי שמר על פרופיל תקשורתי נמוך. כהן מגשש בינתיים את דרכו בין שתי הגישות. הוא רוצה להשפיע, להיות בפרונט, אבל חושש מהתקשורת.

כהן יהיה עסוק בשבועות הקרובים, כאמור, בעיקר בשלושה פרויקטים: ועדת בכר, נגיד חדש ותקציב 2005. בעניין מסקנות ועדת בכר עמדותיו של כהן ברורות - הוא תומך בליבת המסקנות, בצורך להפריד את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים, ומתנגד לכמה סעיפי משנה חשובים, למשל טכניקת הגבייה של דמי ההפצה.

הדיונים בין כהן לבכר בעניין השינויים במסקנות ועדת בכר בעייתיים מבחינת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שכן מנכ"ל האוצר יהדוף ככל הנראה כל ניסיון לשנות באופן מהותי מסקנות שקיבלה הוועדה בראשותו. צפויה כאן דינמיקה מעניינת בין שני המנכ"לים.

בבחירת הנגיד הבא לבנק ישראל, כהן ובכר, אנשים שבאו מצמרת המגזר העסקי, מנסים להכניס סדר במקום שהיה בו אי-סדר מוחלט. בעבר נבחרו נגידים בדרך לא דרך, לפי קשרים פוליטיים, אישיים ועוד. כהן ובכר מנסים, והדבר הוא בהחלט לזכותם, לבנות שיטה מסודרת, מדעית, צודקת, לבחירת המועמד הטוב ביותר למשרה אולי הכי חשובה במשק.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"