תושבי החוץ משתלטים על החופים

הפרויקטים היוקרתיים ליד הים מעניינים בעיקר את תושבי החוץ, בעוד שפרויקטים יוקרתיים המרוחקים מעט מהחוף מעניינים יותר ישראלים. ההסבר: תושבי החוץ רוכשים דירות לעיתות חופשה, הישראלים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

תושבי חוץ מייחסים חשיבות גדולה יותר לקירבה לים ולנוף ימי מאשר ישראלים - כך אומרים אנשי שיווק ומתווכים, הפועלים בשוק היוקרה באזור המרכז. כך קרה שעל הפרויקטים היוקרתיים השונים בערי החוף, "השתלטו" תושבי חוץ, בעוד שבפרויקטים יוקרתיים עורפיים יותר נרשם רוב גדול של רוכשים ישראלים.

"אם בפרויקטים היוקרתיים, הנמצאים בלב תל אביב, התפלגות הרוכשים היא 80% ישראלים ו-20% תושבי חוץ, כשמדובר בפרויקטים הנמצאים בחזית ראשונה לים כמו למשל ברחוב הירקון, ההתפלגות הפוכה בדיוק: 80% תושבי חוץ ו-20% ישראלים", מספר מנהל השיווק של פרויקט בארי-נהרדע, ארז גולדברג.

בפרויקטים היוקרתיים של תל אביב - YOO, צמרת, נהרדע ולב העיר - מחירי הדירות נעים בסביבות 6,000-5,000 דולר למ"ר, ודירות גג יכולות להגיע גם למחירים של 10,000 דולר למ"ר ויותר. לעומת זאת, מחירי הפרויקטים הסמוכים לים גבוהים ב-50%-40%.

לדוגמה, חברת קרבונה סיילס יוזמת ברחוב הירקון בתל אביב שני פרויקטים. הפרויקט הראשון הוא תולדה של איחוד מגרשים ברחוב הירקון 126 ו-128. בתכנון בניין בן 8 קומות, בו יוקמו כ-20 דירות.

לעת עתה עדיין לא ניתנו היתרים לפרויקט, אך ניכרת התעניינות בו, ונחתמו כמה עסקות מותלות, לפיהן אם יינתנו ההיתרים, יימכרו דירות במחירים ב-8,000 דולר למ"ר. על פי התמחור, נראה כי מחיר דירות הגג יגיע ל-10,000-8,000 דולר למ"ר.

פרויקט שני של אותה חברה, ברחוב הירקון 96, נחשב ליוקרתי פחות, משום שחלק מהנוף לים מוסתר. על פי התוכנית, שעדיין לא הופקדה, יוקמו בו 8 קומות, וסך השטח הבנוי יגיע ל-5,800 מ"ר. החברה תשווק בו דירות של 3-2 חדרים לפי 6,000 דולר למ"ר. מהחברה נמסר כי בשני הפרויקטים מספר המתעניינים תושבי החוץ גדול בהרבה ממספר הישראלים.

גם כשמדובר על איכות הנוף, תושבי חוץ אינם מתפשרים: "אופק כחול לא מספיק להם", אומר המתווך אריה שפר מסוכנות נדל"ן הים התיכון. "הנוף חייב להיות מוחשי וברור, ואם ניתן - אז פנורמי".

גולדברג: "הגישה הבסיסית של הקונים תושבי החוץ שונה לחלוטין מגישת המקומיים. בעוד שהראשונים רוכשים להם דירות לצורכי חופשות בלבד, והם רוצים להיות סמוכים למרכזי הנופש והבידור, הישראלים רוכשים דירות כדי לנהל בהן את חייהם השוטפים.

"אצל הישראלי הנוף חשוב מאוד, אבל הקירבה לים לא. יותר חשובים לו הנגישות למקומות העבודה, התרבות, הבילוי וצירי התחבורה שבהם הוא מנהל את חייו. חשובים לו מאוד המפרטים הטכניים, הלובי והאופן שבו ינהל את חייו במקום", מסביר גולדברג.

המגמה נמשכת גם כשיוצאים מתל אביב לפריפריה הסמוכה - אשדוד בדרום ונתניה והרצליה פיתוח בצפון - אולם ברמות מחירים שונות. בהרצליה פיתוח המחירים הממוצעים לדירה חדשה בחזית לים נעים בין 5,000 ל-6,000 דולר למ"ר.

בפרויקט של חברת אשדר במרינה של אשדוד, לדוגמה, רכשו תושבי חוץ, בעיקר מצרפת, 30 מתוך 73 דירות במגדל שכבר מאוכלס, ו-50 מתוך 73 דירות במגדל שיאוכלס בסוף השנה הבאה. סמנכ"לית השיווק של החברה, הילה פלז, מסרה כי ממוצע המחירים של הדירות בפרויקט מגיע ל-1,800 דולר למ"ר.

בפרויקט מגדלי הריוויירה המוקמים בצפון שכונת פולג בחוף נתניה, על ידי טווינסליד אינווסטמנט של עזרא חכשורי, אוכלסו עד כה 108 דירות ב-2 מגדלים, מתוך השישה המתוכננים. רמת המחירים נעה בין 250 ל-290 אלף דולר לדירות 4 חדרים, 340-290 אלף דולר לדירות 5 חדרים ו-650-550 אלף דולר לדירות גג. 30% מהרוכשים עד כה הם תושבי חוץ.

בפרויקטים הללו, קהל הרוכשים שונה לחלוטין מרוכשי דירות היוקרה בתל אביב והרצליה. מדובר בבני המעמד הבינוני-גבוה, שהגיעו עם סכומים ברורים וידועים, שאינם יכולים לחרוג מהם. ואולם הם עדיין יכולים לטעום מהנוף הימי ומהסמיכות לים, בדיוק כמו המיליונרים שקנו דירה בתל אביב.

באחרונה למגמה הזו הצטרפו מגמות אחרות, שעה שגם לפרויקטים שאינם יוקרתיים ואינם משיקים לים, נרשמו רוכשי דירות תושבי חוץ. בפרויקט של חברת משהב במזרח נתניה נרכשו 30 דירות על ידי צרפתים, אף שלא יהיה ניתן לראות מהפרויקט את הים. כאן מדובר בעיקר בקהל מסורתי-דתי מהמעמד הבינוני.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"