תקציב ההתנתקות: נתניהו כופף את שרון, ושניהם ניצחו

בניגוד לעמדתו הראשונית קיבל שרון את הצעת נתניהו, והחליט כי 2.2 מיליארד שקל של תקציב ההתנתקות יופרדו מתקציב 2005. נתניהו יכול לסמן וי: התקציב לא יהיה בן ערובה לאישור ההתנתקות. גם שרון יכול לחייך: ההתנתקות כנראה תאושר

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הסיבוב הנוכחי במאבק בין ראש הממשלה אריאל שרון לשר האוצר בנימין נתניהו הסתיים בכיפוף ידיים: אתמול החליט שרון, על פי הצעת נתניהו, כי התקציב למימון ההתנתקות מעזה, בסך 2.2 מיליארד שקל, יופרד מתקציב המדינה ל-2005; זאת על אף שבפגישתם ביום שני התנגד להצעתו. ואולם לשרון היו סיבות טובות לקבל את ההחלטה: בסופו של דבר, גם הוא ניצח.

בפגישה עם שרון ביום שני הביע נתניהו חשש כי התקציב שיובא לכנסת בשבוע הבא לא יעבור. הסיבה לכך היא הודעתם של ח"כים בליכוד ממחנה המורדים, בראשות השר עוזי לנדאו, כי לא יתמכו בתקציב שיכלול את תקציב ההתנתקות.

במשרד האוצר אמרו כי קיים חשש שאם התקציב לא יאושר בקריאה הראשונה יתחולל תוהו ובוהו כלכלי. מצב כזה, הוסיפו, ישפיע על שוקי ההון והמט"ח, ויעשה שם רע לישראל בקרב החברות הבינלאומיות לדירוג אשראי. בכנסת ציינו כי מבחינתו האישית של נתניהו, הפלת התקציב תהיה כישלון גדול. שרון הביע בפגישה את סירובו להפריד את תקציב ההתנתקות מתקציב המדינה, אך הורה לבדוק את ההצעה מבחינה משפטית. מקורבי שרון חשדו כי הצעת נתניהו היא תרגיל פוליטי נוסף שנועד להכשילו בעניין ההתנתקות.

בכירים בליכוד טוענים כי שרון היה מעוניין שתקציב ההתנתקות יאושר יחד עם תקציב המדינה ולא כחוק נפרד, כדי להוכיח את נחישותו לבצע את תוכנית ההתנתקות. "למעשה שרון אותת לנתניהו כי שניהם בסירה אחת - שניהם יצטרכו לתמוך בהתנתקות ובתקציב, אחרת יטבעו ביחד", הוסיפו.

בניסיון למנוע את התרחבות המשבר בין שרון ונתניהו, הציע באמצע השבוע יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) - המתווך באחרונה בין השניים - פתרון למחלוקת. על פי הצעתו, תקצוב ההתנתקות לא ייכלל בהצעת התקציב אלא יוגש בעוד כמה חודשים כהצעת חוק תקציב נוסף ל-2005. "סיעות האופוזיציה - העבודה ויחד - יוכלו במקרה זה להעניק תמיכה וגיבוי לשרון באישור התקציב הנוסף", הסביר.

בסופו של דבר החליט שרון להוציא את תקציב ההתנתקות מהתקציב. נתניהו יכול לסמן וי גדול. הוא גרם לכך שהתקציב אינו בן ערובה לאישור ההתנתקות, בניגוד לרצונו של שרון. עם זאת בכנסת העריכו כי לשרון היתה סיבה טובה לקבל את ההחלטה - הכללת סעיף ההתנתקות היתה מובילה לקרע בליכוד ולחוסר יציבות בקואליציה.

לשרון היתה סיבה טובה נוספת: החלטתו הקלה על השגת אישור ההתנתקות בכנסת. אם תקציב ההתנתקות היה נכלל בתקציב המדינה, יחד וחברי כנסת נוספים מהאופוזיציה לא היו תומכים בתקציב וכתוצאה מכך במימון ההתנתקות. כעת העבודה וח"כים מהאופוזיציה יתמכו בחוק לפיצויים בגין ההתנתקות ויצביעו בשבוע הבא בעד החלטת הממשלה בעניין ההתנתקות. גם שרון יכול לסמן וי.

בעקבותיה ההחלטה נוצרו בכנסת שתי קואליציות: האחת, קואליציה למען ההתנתקות, התומכת בשרון ונשענת על מחצית מחברי הכנסת של הליכוד, חברי הכנסת של העבודה ושינוי וכמה מח"כים מהאופוזיציה; השנייה, קואליציה למען התקציב, התומכת בנתניהו ומבוססת על חברי כנסת של הליכוד, חברי הכנסת של המפד"ל, שינוי וכן חברי הכנסת של יהדות התורה, ח"כ דוד טל (עם אחד) וח"כ מיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי).

רשת ביטחון כלכלית

לפני ששרון החליט לנתק את ההתנתקות מתקציב המדינה, דנו בכירים בעבודה באפשרות לסייע לו בהעברת הצעת התקציב הכוללת את תקציב ההתנתקות; זאת בתמורה לשינויים בתקציב.

המחווה שבהענקת רשת הביטחון הכלכלית הוסברה בעבודה בחששה כי אי אישור התקציב יגרום לנפילת הממשלה, וימנע את ביצוע תוכנית ההתנתקות. "אנחנו מעוניינים ששרון יבצע את ההתנתקות, ולשם כך עלינו לסייע לו באישור בכנסת של תוכנית ההתנתקות ושל התקציב", אמרו מקורות בעבודה.

מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), אמר שלשום: "אנחנו מתנגדים בחריפות להצעת תקציב 2005. אבל אם יהיה שינוי בסדרי העדיפויות התקציביים של הממשלה, ייתכן שנתמוך בתקציב".

להרצוג סל תביעות עמוס. בין היתר הוא מעוניין בביטול שחיקת קצבאות הקשישים ובהצמדתן למדד ולתוספת היוקר ובהחזרת מענקי הדיור לזכאים שירכשו דירה בנגב ובגליל. אמנם הרצוג מוכן לדון על תמיכת מפלגתו בתקציב, אך לפי שעה שרון ושר האוצר, בנימין נתניהו, לא פנו אל מפלגת העבודה בעניין זה. נתניהו מעדיף יעדיף לשלם פחות ליהדות התורה בתמורה לתמיכתה בתקציב, מאשר לקנות את 19 הח"כים של העבודה.

שביבי יסתדר עם שרון

"אמרתי לביבי 'אם אתה לא מסוגל לעמוד מול שר רה"מ ולמנוע ממנו לכלול את תקציב ההתנתקות בתקציב המדינה - מה אתה רוצה מאתנו? למה שנתמוך בתקציב הכולל את ההתנתקות, שאנחנו מתנגדים לה כל כך? אין סיכוי שנתמוך בתקציב שיכלול גם את ההתנתקות" - קרא אתמול נציג המפד"ל בוועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי.

המפד"ל תומכת עקרונית בעמדותיו של שר האוצר, בנימין נתניהו, נגד ההתנתקות ודוחה את לתוכנית ההתנתקות של שרון. כחלק מהידוק היחסים עם נתניהו מקיים סלומיאנסקי מגעים רצופים עם משרד האוצר. המגעים נשאו פרי: מאז תחילת שנת התקציב העביר האוצר עשרות מיליוני שקלים לישיבות תמורת תמיכתם בתקציב 2004.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"