שנת שיא בקרנות הנאמנות: יגבו מהמשקיעים 1.3 מיליארד ש'

בדיקת "הארץ": פסגות של לאומי מובילה בהכנסות מניהול קרנות. מיטב מנהלת מחצית מהיקף הנכסים שמנהל בנק המזרחי, אך מרוויחה יותר

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

רבים שואלים את עצמם לא פעם, מדוע מנהלים הבנקים מאבק כוחני כל כך נגד המלצות ועדת בכר שיחייבו אותם להיפרד מקרנות הנאמנות שהם מנהלים. הנה אחת התשובות האפשריות: מדובר על פרידה מהרבה כסף. שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, מרוויחים מדמי ניהול על קרנות הנאמנות כ-350 מיליון שקל בשנה כל אחד.

מבדיקה שערך "הארץ", עולה כי ההכנסות השנתיות של מערכת הבנקאות מדמי הניהול של קרנות הנאמנות מסתכמות במיליארד שקל. הבדיקה שיקללה את הנכסים המנוהלים בכל קרן כפול שיעור דמי הניהול שגובה הקרן, כך שהיא מלמדת על קצב ההכנסות השנתי. ניתן להניח שקצב ההכנסות ברוב החברות דומה להכנסות שיהיו בפועל ב-2004. (עוד על קרנות הנאמנות - ב"שוק ההון", עמוד ג11)

לעתים נדירות ניתן להציץ לכיסם של בעלי חברות הקרנות - המתעשרים של גאות 2003 בשוק ההון. רוב החברות הן פרטיות, ואלה שאינן כאלה יודעות להסתתר עמוק בדו"חות הכספיים של החברות האם.

ההכנסות של תעשיית הקרנות מדמי הניהול מסתכמות ב-1.3 מיליארד שקל בשנה. זאת, כשהיקף הנכסים שהן מנהלות מסתכם ב-95 מיליארד שקל. אמנם החברות הבנקאיות שולטות ב-87.2% מהנכסים בענף, אך זוכות רק ל-78.6% מההכנסות השנתיות. ההכנסות של החברות הפרטיות מקרנות נאמנות מסתכמות ב-270 מיליון שקל בשנה.

הבדיקה מגלה גם כי לא תמיד גודל תיק הנכסים קובע. כלומר, יש חברות שמנהלות תיק נכסים קטן יותר מאחרות, אך הן יודעות להרוויח יותר כסף. כך למשל, חברת פסגות מקבוצת לאומי, שמנהל גבי רביד, היא השלישית בהיקף נכסיה אבל הראשונה בהכנסותיה. קצב ההכנסות השנתי של גות, המנהלת 14 מיליארד שקל, הוא 182 מיליון שקל.

החברה הגדולה ביותר היא להק של בנק הפועלים, המנהלת יותר מ-18 מיליארד שקל. להק היא רק שלישית בטבלת ההכנסות עם 176 מיליון שקל בשנה.

בין הברוקרים הפרטיים בולטת מיטב עם הכנסות שנתיות של 59 מיליון שקל. מיטב מקדימה בהכנסותיה שתי חברות בנקאיות המנהלות נכסים בהיקף הגדול כמעט פי שניים - דקלה של הבינלאומי המנהלת 3.5 מיליארד שקל, ועמדה של המזרחי המנהלת יותר מ-4 מיליארד שקל. ההכנסות של כל אחת מהן מסתכמות ב-54 מיליון שקל בלבד. בעמדה דמי הניהול נמוכים, ולכן היקף ההכנסות שלה נמוך.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?