רבת עם השכן שלך? אתה לא לבד

הם מסרבים לשלם על המעלית אבל משתמשים בה לאחר שהותקנה, מתקינים דוד שמש על הפרגולה שלך ולא מסכימים שתעשה הרחבה בדירה; במקרה הטוב מסתיימים הסכסוכים בוויכוחים קולניים, פעולות תגמול יצירתיות ונתק בין הצדדים ובמקרה הרע מגיעים עד לבתי המשפט

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

מאת ענת ג'ורג'י

בעלי דירות באחד הבניינים ברמת גן החליטו לשפר את איכות חייהם ולהתקין בבניין הוותיק מעלית לרווחת הדיירים שתגיע עד לפתח הדירה בכל קומה. לצורך כך כינסו את כל בעלי הדירות בבניין, קיבלו את הסכמת הרוב כנדרש בחוק, והחלו לקדם את התוכנית. ואולם, אחד מבעלי הדירות התנגד לתוכנית אף שהוא מתגורר בקומות העליונות, וסירב להשתתף בעלויות ההתקנה. כדי שלא תינתן לאותו דייר סורר האפשרות להשתמש במעלית, עליה סירב כאמור לשלם, החליטו בעלי הבתים כי המעלית לא תעצור בקומה שבה הוא מתגורר. הדייר העיקש לא ויתר, ובאחד הלילות מיהר ופתח פתח באחד מקירות ביתו, ודאג שמהעלית תעצור במקום ותיתן גם לו ולבני ביתו שירות.

הדיירים שגילו זאת בבוקר שלמחרת מיהרו לתבוע אותו, ובפשרה שהושגה בין הצדדים נקבע כי הדייר, שמכר לאחר מכן את הדירה, לא יעשה שימוש במעלית עד לתשלום חלקו.

סכסוך אחר בין בעלי בתים בבניין, שנסב גם הוא סביב מעלית, התרחש באחד הבניינים במרכז הארץ כאשר בעלי הבתים החליטו לחדש את פעילות המעלית ששבתה זה 18 שנה. המעלית הותקנה בבניין על ידי הקבלן שבנה אותו, אך פעילותה הופסקה לאחר שנתיים, בהסכמת בעלי הבתים אז. מאז, התחלפו הבעלויות על כמה מהדירות וכמה מהבעלים החדשים התנגדו לחידוש פעילות המעלית וסירבו להשתתף בעלויות. הסכסוך הגיע לבית המשפט שקבע כי ניתן לחדש את פעילות המעלית גם ללא הסכמת כלל הדיירים וכי גם המתנגדים לחידוש יחויבו בעלויות - על פי חלקם ברכוש המשותף.

מעליות, כפי שיודע כמעט כל בעל דירה בבניין משותף, אינן הסיבות היחידות לסכסוכי שכנים: מוסיקה רועשת, אימונים בכלי נגינה, הרחבת דירה, מזגן רועש או כלב נובח יכולים להוות סיבה טובה לסכסוכים קשים, כואבים וממושכים בין שכנים שהופכים את החיים בבניין לבלתי נסבלים. במקרה הטוב מסתיימים הסכסוכים בוויכוחים קולניים, פעולות תגמול יצירתיות ונתק בין הצדדים ובמקרה הרע מגיעים עד לבתי המשפט.

"באופן עקרוני הנושאים המרכזיים המהווים בסיס לסכסוכים בבית משותף כוללים את כל מה שנמצא תחת ההגדרה של הרכוש המשותף: הגג, הקירות החיצוניים, מעליות, מקלטים, מתקני הסקה, מים וגינה", אומר עו"ד סמי ישראל, היועץ המשפטי של האגודה לתרבות הדיור. לדבריו, באופן כללי פעילות בעלי הבתים מוסדרת בחוק.

בעניין המעליות, אומר ישראל, עד לפני תיקון חוק המקרקעין בנוגע להתקנת מעליות בבניין קיים, נדרשה לשם כך הסכמה של 100% מכלל בעלי הדירות בבניין. בתשנ"ו תוקן החוק והיום די בהסכמה של שני שלישים מבעלי הדירות בלבד וקבלת היתר בנייה מהעירייה. לדברי ישראל, החוק קובע שבעלי דירות המחליטים על ההתקנה ישאו בהוצאות. לפי החוק, בעלי הדירות רשאים להחליט בנוסף שרק מקצתם ישאו בהוצאות. זאת, מאחר שככל שעולים בקומה כך נדרשים יותר שירותי המעלית ולכן סביר שהמתגורר בקומה הרביעית ישלם יותר ממי שמתגורר בקומה הראשונה. המתגורר בדירת קרקע אינו זקוק לשירותי המעלית ולכן לא סביר שישלם עליה. עם זאת, אומר ישראל, קבע החוק כי כל בעלי הדירות חייבים להשתתף בהוצאות האחזקה השוטפות של המעלית. הוא מוסיף כי בין המפקחים, הדנים בבית המשפט בסכסוכים שונים, נטושה מחלוקת סביב ההחלטה מה קורה אם יש בעל בית שלא שילם בעבור התקנת המעלית אך משלם הוצאות אחזקה: האם הוא רשאי להשתמש בה. המפקחת מרים אריאלי קבעה בפסק דין שניתן לפני כשנתיים כי מי שלא שילם עבור ההתקנה אינו רשאי לעשות בה שימוש ויהיה פטור מהוצאות האחזקה. הגישה השנייה שדוגל בה אפרים כהן מפתח תקוה טוען כי גם מי שהתנגד למעלית ולא שילם על התקנתה אך משלם עבור האחזקה רשאי לעשות בה שימוש.

כאמור, לבד מהתקנת מעליות מהוות גם תוספות בנייה, הרחבות דירה או התקנות דודי שמש, התקנות אנטנות מכל סוג והקמת מרפסות מוקדים לסכסוכי שכנים. לפי ישראל, בכל הקשור להרחבת דירה, החוק השתנה לאורך השנים כדי להקל על הדיירים, אך למרות זאת הנושא מהווה מקור ללא מעט סכסוכים.

עד לפני תיקון חוק המקרקעין בכל הקשור להרחבות דירה, אומר ישראל, נדרשה הסכמה של כל בעלי הדירות לצורך הרחבת דירות. "הרעיון בבסיס החוק היה כי ההרחבה פוגעת ברכוש המשותף ולכן נדרשת לכך הסכמה של כלל הדיירים, ואולם הדבר יצר מצב בלתי נסבל שאדם אחד יכול היה להחזיק בגרונם של האחרים ולמנוע את ההרחבה". ישראל מוסיף כי מסיבה זו המחוקק תיקן את החוק וקבע שלצורך הרחבת דירה די ברוב של 75% מבעלי הדירות כדי להרחיב דירה בבית המשותף. כמובן שנדרשת לשם כך קבלת היתר בנייה מהעירייה. ההליך הוא פשוט: מכנסים אסיפה כללית, מתארים את ההרחבה המבוקשת ומצביעים.

הדבר נכון גם לגבי החלטה של כלל הדיירים להרחיב במשותף את הדירות. לעיתים דייר אחד מתנגד ואז רק חלק מהבניין היה משופץ והתוצאה היתה מכוערת. החוק שלאחר התיקון קובע כי אם יש הסכמה של 75% מהדיירים אז גם מי שלא הסכימו מחויבים לשלם על השיפוץ. ואולם, למרות השינוי בחוק, לא מעט הרחבות בבניינים משותפים נתקלות בהתנגדות של בעלי דירות אחרים וגורמות לסכסוכים ביניהם. בבניין ברמת אביב, למשל, החליטו בעלי הבתים להוסיף חדר לכל דירה. אחד הדיירים סירב לעשות כן, והתוצאה - באחת הקומות ההרחבה כוללת עמודים בלבד ללא ריצוף, קירות או חלונות, דבר המכער מאוד את הבניין.

לחוק, כאמור, משקל מכריע בכל הקשור לפתרון סכסוכים. ואולם, לעיתים חוק לא ברור, או כזה שלא נאכף מהווה קרקע פורייה לסכסוכים ולחוצפה של בעלי בתים. כך למשל, לאגודה לתרבות הדיור בבאר שבע, הוגשה בימים אלה תלונה של בעל בית נגד שכן שהתקין דוד שמש על הפרגולה שהוא הקים לעצמו בגינה. השכן אף הגדיל לעשות ועטף את הדוד באותם עמודים של הפרגולה כדי להסוות את מעשיו. השכן נימק את מיקום הדוד בכך שרק באופן זה הוא מצליח לקלוט את חום השמש ולנצל באופן היעיל ביותר את יתרונות הדוד. בעל הפרגולה ביקש מהשכן להסיר את הדוד ולאחר שנענה בשלילה פנה לאגודה בדרישה שיחייב את השכן לעשות כן. בכל הקשור להתקנת דוד, אומר ישראל, החוק קובע שלמעשה כל דייר רשאי להתקין דוד על הגג ללא הסכמת בעלי הדירות. האבסורד הוא שנדרש לשם כך היתר בנייה אך הרשויות אינן אוכפות זאת. הדבר מאפשר לכל דייר להתקין את הדוד היכן שהוא רוצה ללא אישור או הסכמות, והתוצאה היא לעיתים התקנת דוד במקומות מוזרים ושנויים במחלוקת.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"