"פוטנציאל העסקות בדירות יד שנייה הולך וגדל"

מנכ"ל אנגלו סכסון, חנן שלזינגר, מסביר בראיון ל"הארץ" מדוע החליטה רשת התיווך להתמקד בעסקות יד שנייה וצופה גידול בשיעור העסקות המתבצעות על ידי מתווכים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

"אף אחד לא ממש יודע כמה עסקות נדל"ן מבוצעות באמצעות מתווכים. עם זאת ההערכה היא כי מדובר בסדר גודל של 30%-20% מסך העסקות בדירות יד שנייה; שיעור זה נמוך יותר בדירות יד ראשונה, שם עיקר העסקות נעשות באמצעות סוכנים של החברה היזמית" - כך אומר מנכ"ל רשת תיווך הנדל"ן אנגלו סכסון, חנן שלזינגר.

לדבריו, מדובר בנתון הנמוך במידה ניכרת ביחס לאירופה שם שיעור העסקות המבוצעות באמצעות מתווכים הוא 95%-85%. באנגלו סכסון ביצעו באחרונה סקר שמאשש את ההערכה השוררת בענף. תוצאות הסקר העידו כי כ-74% מהציבור כלל אינם ערים לנושא שירותי התיווך ולא מכירים חברות תיווך.

"יש לכך כמה סיבות", אומר שלזינגר. "התדמית של המתווך בישראל לאורך השנים היתה גרועה. כמה מהמתווכים, בעיקר החאפרים, שלא הוסמכו או הוכשרו לעסוק במקצוע, פגעו קשות בתדמית. בשנים האחרונות חל שיפור במעמד המתווך, אך עדיין הענף חייב שדרוג. יש משרדים פרטיים לא מעטים שהם טובים ונותנים שירות איכותי - אבל הציבור לא מודע להם".

רשת התיווך אנגלו סכסון, שהוקמה ב-64', נחשבת לאחת החברות הגדולות לשיווק נדל"ן בישראל. הרשת שנרכשה ב-92' על ידי אפריקה ישראל (51%) וחברת הביטוח מגדל (49%), מפעילה כיום 50 משרדים, ובהם 450 עובדים כולל סוכנים, זכיינים ואנשי מינהל. באחרונה הודיעה אנגלו סכסון כי היא עתידה להקים בקרוב - יחד עם חברת הנדל"ן האמריקאית Sheldon Good, הפעילה בשוק הנדל"ן היהודי בארה"ב - סניף בניו יורק שיפנה לקהל יעד של יהודים המעוניינים לרכוש דירה בישראל. באחרונה גובשה טיוטה של הסכם בין הצדדים לקראת סיכום העסקה.

כמה מתווכים פועלים כיום בישראל?

שלזינגר: "אין מספרים מדויקים. ההערכה היא שמדובר באלפים. בכל שנה מוציאים 3,000-2,500 איש תעודות מתווך. עם זאת, יותר ממחצית לא עוסקים במקצוע, חלקם לאחר שלא הצליחו לשרוד בו.

"כיום פועלות בישראל 4-3 רשתות תיווך גדולות, היתר זה משרדים קטנים ופה ושם יש רשתות אזוריות. תופעה אחרת שהתפתחה בשנים האחרונות היא גופים המתמחים בשיווק פרויקטים. זה בלט בעיקר בשנות ה-90, אבל חלקם נעלמו".

מה קרה למתווכים בשנות המיתון?

"עד 93-'92' עיקר הפעילות בענף היתה תיווך בעסקות יד שנייה, נדל"ן מסחרי ופרויקטים חדשים בהיקפים קטנים. ואז החל הבום הגדול, ומספר התחלות הבנייה קפץ מ-20 אלף בשנה ל-60-50 אלף יחידות דיור בשנות השיא. היו הרבה משרדים שהסיטו את מרכז הכובד, והשקיעו את מרבית האנרגיה בשיווק פרויקטים חדשים.

"ואולם מאז 96-'95' ירד בהדרגה מספר התחלות הבנייה למגורים, עד שב-2003 הוקמו 23 אלף דירות חדשות בלבד. כתוצאה מכך, ירד הביקוש לשירותי תיווך. בעקבות זאת, הרבה מאוד מתווכים יצאו מהענף לתחומים אחרים או שסגרו את עסקיהם. המתווכים החזקים הצליחו לשרוד, אך אחרים, בעיקר אלה שלא מאוגדים, נפגעו קשות. בנדל"ן העסקי היתה גם כן ירידה, למעט 2000 שבה הורגשה הגיאות בהיי-טק. בשנה זו היתה פריחה בהשכרה למבני תעשייה, אך לאחר מכן גם זה הפסיק.

"מבחינת אנגלו סכסון, המיתון אמנם לא פגע בנו בצורה נחרצת, אבל חייב אותנו לקבל החלטות. עשינו שידוד מערכות, והחלטנו לחזור למיקוד בעסקות יד שנייה. מדובר בשוק ששומר על יציבות מסוימת. בשנים האחרונות פוטנציאל העסקות ביד שנייה אף הלך וגדל. שמנו לב שיש ערים שבהן אין תנופת בנייה, אבל פעילות יד שנייה ענפה מאוד. ואכן רואים שב-2003-2002 היו יותר מ-70 אלף עסקות רכישה ומכירה של דירות יד שנייה. הגידול בעסקות הוא תוצאה של הבנייה המאסיווית בתחילת שנות ה-90 - דירות אלה נמכרות כעת כיד שנייה.

"אני מעריך שבתוך 10 שנים מספר העסקות בדירות יד שנייה יגיע ל-100 אלף. אני גם מאמין שחלקם של המתווכים באותן עסקות יגדל - הנתח יעלה והתחרות תגדל".

על בסיס מה האמונה שחלקם של המתווכים יגדל?

"ענף התיווך עלה מדרגה במובן זה שכדי להיות מתווך ולהצליח צריך הרבה יותר ידע בתחומים שונים: חוקי תכנון ובנייה, מקרקעין, מימון ודרכי שיווק. בעבר התפקיד היה מצומצם וכלל רק את הצגת הדירה. כיום נכנסו לענף אנשים ברמה גבוהה - יש הרבה עורכי דין ומהנדסים שנהפכו למתווכים.

"גם הציבור היום יותר מתוחכם; הוא דורש שירות ברמה גבוהה יותר ומוכן לשלם. צריך לזכור שלמתווך יש לא מעט יתרונות: אם אתה מוכר דירה באמצעות מתווך, אתה יודע מי נכנס אליך הביתה כי הוא מחויב לתת פרטים מזהים למתווך. הכל נעשה בתיאום אתך ובהתאם לנוחיותך. מתווך טוב יכול גם לסייע לך במשא ומתן".

אבל המחסום העיקרי היה ונותר העמלה שגובה המתווך, לא?

"כן, המחיר מהווה לא פעם בעיה. כיום עמלה למתווך על פי חוק היא 2% + מע"מ מכל עסקת מכירה. אם המחיר יורד זה מתבצע ברמת המשא ומתן, בין המתווך ללקוח".

כיצד השפיעו על הענף אתרי האינטרנט המציעים בתים למכירה?

"האינטרנט לא ממש פגע במתווכים. אנשים עדיין רוצים לבוא ולראות דירות. הפרסום באינטרנט פגע בעיקר בנתח של מודעות בעיתונים".

ב-98' נחקק חוק המתווכים, שנועד להסדיר את הפעילות בענף. בחוק נקבע בין היתר כי רק מתווכים מורשים יכולים לגבות תשלום עבור העסקה. עד כמה החוק נאכף?

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים