דו-קיום נוסח חיפה

מפלגת הירוקים בראשות יונה יהב השולטת בעיריית חיפה מנסה למשוך קבלנים לעיר, מעודדת הידברות בין התושבים ליזמים ומתגאה בעלייה במספר היתרי הבנייה; בארגון הקבלנים לא מתרשמים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לפני חודשיים השתתפו ראש העיר חיפה, יונה יהב, שנבחר מטעם מפלגת הירוקים, וסגנו שמואל גלבהרט במסיבת עיתונאים של החברה הקבלנית דנתו, לרגל חנוכת פרויקט של 720 יחידות דיור במורדות שכונת נוה שאנן. לתוהים הסביר יהב כי יעשה הכל על מנת להשיב לחיפה יזמים וקבלנים שאיבדה במשך השנים. ואכן, שנה לאחר שנבחר לראשות העיר, יהב סבור שהמסר כי הירוקים אינם אויבי הקבלנים נקלט אצל היזמים.

בעירייה מתגאים בעלייה של 18% שנרשמה בשנה החולפת במספר הבקשות להיתרים לבנייה חדשה בעיר, ורואים בה סימן לתחילת פריחה נדל"נית. יהב מספר גם על מאמצים ניכרים להקטין את הביורוקרטיה בוועדות התכנון, כדי לעודד יזמים.

יו"ר ארגון הקבלנים בעיר, יוסי בלייכר, סקפטי. לטענתו, המספרים שמפרסמת העירייה אינם משקפים את המציאות: "כמה מיחידות הדיור המאושרות הן מקבצי דיור שאינם יכולים להיחשב במסגרת רגילה של יחידות דיור. בפועל, מספר ההיתרים שניתן קטן יותר בשנה האחרונה".

הוויכוח אינו מסתכם בהיתרי בנייה. בתקופת יהב החלו לקיים הידברות בין התושבים ליזמים לפני הפקדת תוכניות, כדי למנוע התנגדויות מאסיוויות לפרויקטים, כמו בתקופת ראש העיר הקודם, עמרם מצנע.

"לפני הקדנציה שלי העירייה נתנה הקלות ואחוזי בנייה וזה גרם להתנגדויות של כל הארגונים הירוקים והשכנים, שלא היו מוכנים לקבל שליד הבית שלהם יקימו מפלצת. זה הביא לעיכובים ניכרים בקידום התוכניות במוסדות התכנון", מסביר יהב. על פי השיטה שלו, הוא סבור, ההתנגדות הציבורית לתוכניות תקטן באופן מהותי.

"זה נשמע מאוד יפה, אבל בפועל אנשים ימשיכו להגיש התנגדויות וערעורים ולעכב תוכניות גם אחרי ההידברות", אומר בלייכר. השיטה מיושמת כיום על פרויקט של שיכון עובדים ואחרים, שבמקור תוכנן להקמת 3,000 יחידות דיור, במבנים של 14 קומות ברחוב לינקולן - במורדות המערביים של שכונת אחוזה. כנהוג במקרים קודמים בחיפה, השכנים הקימו לעצמם ועד פעולה, הירוקים התנגדו - והטיפול בתוכנית עוכב. כיום מתנהל מסלול הידברות בין התושבים, העירייה והיזמים, ועד כה צומצם מספר יחידות הדיור ל-2,700, גובה המבנים הורד ל-6-4 קומות, ופתרונות תחבורתיים חדשים לפרויקט החדש נמצאים בדיון.

בלייכר סבור כי חברה בסדר גודל של שיכון עובדים, יכולה לגלות גמישות גדולה בהרבה מקבלנים קטנים, ולכן הדוגמה אינה משקפת. "תהליכים תכנוניים אורכים כאן שנים, ויזם שצריך לשלם ריביות בנקאיות רצחניות, אינו יכול לספוג את הזמן הזה", הוא אומר.

עם זאת, גם הוא מסכים שתושבי חיפה קבעו נחרצות את עמדתם לגבי עתידה התכנוני של העיר כאשר בחרו בירוקים, מפלגה שהתנגדה לפרויקטים עתירי קומות ואחוזי בנייה על רכס הכרמל. "נכון, הדברים הם לטובת התושב", הוא מודה. "אבל צריך לחשוב מה יהיה בעתיד. בנייה לגובה חייבת להיות, כדי להשאיר בעיר את הזוגות הצעירים. אני לא מכיר בנייה נמוכה שחוסכת בעלויות".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"