התנגדות באבנר ובדלק קידוחים להשקעה בתחנת דוראד

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

קבוצת בעלי יחידות השתתפות באבנר חיפושי נפט, שותפות לחיפושי נפט וגז, מתנגדת להצעת קבוצת דלק, בעלת השליטה בים תטיס, להשקיע בתחנת הכוח הפרטית של חברת דוראד באשקלון.

אבנר שותפה (23%) במיזם הגז ים תטיס שחתם לפני כחודש על הסכם עקרונות עם חברת דוראד לאספקת 10 מיליארד מ"ק גז טבעי ב-900 מיליון דולר לתחנת הכוח הפרטית שדוראד מתכוונת להקים מדרום לאשקלון. הסכם האספקה הוא ל-15 שנה.

בידי דוראד - שבשליטת אורי דורי ויוסף אדלסברג - רישיון ממשרד התשתיות להקמת תחנת כוח בהספק 800 מגה-וואט שתפעל בגז טבעי. תחנת הכוח מיועדת להיבנות באתר חברת קצא"א מדרום לאשקלון. לדברי מקורות בתעשיית הגז הפרטי, ההתנגדות של משקיעים להשקעה בתחנת הכוח של דוראד צפויה גם בשותפות המוגבלת דלק קידוחים, השותפה אף היא (25.5%) בים תטיס.

לדברי המקורות, מתנגדים המשקיעים לסעיף בהסכם העקרונות שלפיו ים תטיס תרכוש מחברת דוראד 25%-15% מתחנת הכוח הפרטית. מימוש הסעיף הזה בהסכם יחייב את שתי השותפויות להשקיע בתחנת הכוח הפרטית כ-30-20 מיליון דולר כל אחת.

על אף שההשקעה בדוראד לא היתה על סדר היום של האסיפה הכללית של בעלי היחידות באבנר שהתקיימה בשבוע שעבר, העלו משקיעים את הסוגיה; לדבריהם, ים תטיס צריכה למכור את הגז שלה לחברת החשמל ולא לתחנת כוח פרטית, בעסקה בה היא מחויבת גם להשקיע בתחנת הכוח פרטית.

בעלי יחידות באבנר אמרו כי לאחר שיועלה באסיפה הכללית עניין ההשקעה בדוראד בידי השותף הכללי (נמצא בשליטת קבוצת דלק), הם יתנגדו למהלך. לים תטיס יש חוזה לאספקת 18 מיליארד מ"ק גז טבעי לחברת החשמל לתקופה של 11 שנה.

לדעת אותם בעלי היחידות, יש למכור את יתרת הגז שבמאגרים לחברת החשמל בחוזי אספקה נוספים, חוזים נטולי סיכון, ולא להשקיע השקעה מסוכנת בתחנת כוח פרטית.

לים תטיס 41 מיליארד מ"ק גז טבעי בשני מאגרים ימיים - מרי ונועה. 33 מיליארד מ"ק מרזרבות הגז הללו הן רזרבות מוכחות ("פרווד") להפקה, והיתרה מוגדרת כאפשרית להפקה ("פרובבל").

מקורות באבנר אמרו בתגובה כי עניין ההשקעה בדוראד לא עלה על סדר היום, אך כמו בכל סוגיה, ייתכנו חילוקי דעות בין המשקיעים.

הצעה: לבטל פטור ממס באתר קצא"א ממנו עשויות ליהנות תחנות פרטיות

יש לבטל את הפטורים ממסים, מחוקי התכנון והבנייה ומתקנות איכות הסביבה שנקבעו בחוק הזכיון לחברת קצא"א - כך קובעת הצעת חוק פרטית שהגיש באחרונה ח"כ יצחק כהן (ש"ס). הסיבה להגשתה, לדבריו, היא שאתרי קצא"א עלולים להפוך למקלטי מס ולמקלטים מחוקי התכנון והבנייה שמהם ייהנו יזמים פרטיים. יצוין כי הצעת החוק לא אושרה על ידי הממשלה.

ב-68' נחקק כהוראת שעה חוק הזיכיון לחברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון), שהוקמה במשותף על ידי ישראל (50%) ואיראן (50%) לשם הזרמת נפט איראני דרך ישראל לאירופה. על פי חוק הזיכיון, במקום מסים תשלם קצא"א למדינה דמי זיכיון בסך כ-100 אלף דולר בשנה. הזיכיון חל על שלושה אתרים קרקעיים שמסרה המדינה לקצא"א - מדרום לאשקלון בנמל חיפה ובנמל אילת. ב-78', בעקבות מהפכת חומייני, הפסיקה איראן להזרים נפט בצינור ומאז שימש בעיקר להזרמת נפט מצרי מאילת לבתי הזיקוק.

ח"כ כהן סבור כי העילה למתן הפטור אינה תקפה עתה ויש לבטל אותו; בנוסף, חברות פרטיות שזכו לקבל מקצא"א קרקע באתר מדרום לאשקלון טוענות, לדבריו, שהן זכאיות לפטורים או לחלקם מתוקף הזיכיון.

אם יאושר הפטור ייהנו ממנו שתי חברות: VID (האחים עופר, קבוצת דלק, דנקנר אלרן תשתיות וחברת המים הצרפתית ויונדי) המקימה באתר קצא"א מתקן התפלה בהשקעה של כ-200 מיליון דולר; דוראד (אורי דורי ויוסף אדלסברג) שבידיה רישיון להקים באתר תחנת כוח בחצי מיליארד דולר. בנוסף מתכוונת קבוצת ים תטיס (קבוצת דלק וחברת נובלס אנרג'י) ביחד עם חברת בריטיש גז לבקש ממשרד התשתיות רישיון להקים באתר תחנת כוח פרטית בהשקעה דומה.

דוברת משרד התשתיות אמרה כי השר, יוסי פריצקי, בודק את הסוגיה ואם יוכח כי מדובר במתן פטורים ללא הצדקה הוא יגיש ערעור בממשלה על פסילת הצעת החוק של כהן.

מקורות בחברת החשמל אמרו שלא יעלה על הדעת כי תחנות כוח פרטיות גדולות שיוקמו באתר קצא"א באשקלון ויתחרו בחברת החשמל יהיו פטורות ממסים, ארנונה וחוקי התכנון והבנייה - בעוד חברת החשמל משלמת מיליוני שקלים לשנה מסים וארנונה בגין תחנת הכוח רוטנברג הצמודה לאתר קצא"א.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה