ירושלים: רשת ביטחון ממשלתית

המשבר בשוק המשרדים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בירושלים מצאו מזמן את הפתרון לבעיה הכואבת של עודפי שטחי משרדים: קוראים לו ממשלת ישראל. משרדי הממשלה תופסים עשרות אלפי מ"ר מחוץ לקרית הממשלה ומהווים "רשת ביטחון" להתרוקנות שטחי המשרדים, נוסח חיפה ותל אביב. אבל גם ללא זה, קדחת הקמת המשרדים שאפפה את תל אביב וחיפה, פסחה על ירושלים - ועודפי ההיצע שנרשמים בעיר מיוחסים בעיקר למצב הביטחוני ולנפילת ענף ההיי-טק, ופחות לבולמוס בנייה.

עם זאת קיימים עודפי היצע של שטחי משרדים, ואף הם אינם זניחים: גורמי הנדל"ן מעריכים כי מתוך כ-500 אלף מ"ר משרדים, ישנם כ-100 אלף מ"ר פנויים (20%). דבר זה הביא לירידה של 20%-15% במחירי השכירות.

המשרדים החדשים בירושלים, הר חוצבים וגבעת שאול בצפון, וגט"י מלחה (גן טכנולוגיות ירושלים) בדרום, הם למעשה אזורים משולבים להיי-טק ולמשרדים, ולכן נפילת ההיי-טק בשנים האחרונות הביאה לצמצום התפוסה בהם. האינתיפאדה היא גורם שני שהביא להתרוקנות משרדים בעיר, אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר.

"האזורים שנפגעו במידה הרבה ביותר מנפילת ההיי-טק הם הר חוצבים וגט"י מלחה, ואולם כמה מהחברות שנטשו בעבר חוזרות ושוכרות בהם שטחים", אומר מנהל החטיבה המסחרית בסניף אמבסדור ירושלים. המחירים בהר חוצבים נעים, על פי בדיקה של חברת צ'מנסקי בן שחר, בין 8 ל-11 דולר למ"ר לחודש.

גט"י לעומת זאת, נחשב לאזור המשרדים היוקרתי בירושלים. הוא ממוקם בסמוך לקניון מלחה, וכולל כ-60 אלף מ"ר המאוכלסים על ידי חברות היי-טק, ביוטכנולוגיה וקרנות הון סיכון. המחיר למ"ר בגט"י מגיע ל-14-12 דולר לחודש. עם זאת ברשף נכסים מציינים כי במגדל הגן בן 17 הקומות, הממוקם במרכז גט"י, רמות המחירים גבוהות יותר ונעות בין 12 ל-16 דולר למ"ר. בין היתר התמקמו בו ההנהלה האזורית של בנק הפועלים ומכון הלייזר של בית חולים הדסה.

אזור תלפיות הנמצא בדרום העיר, בסמוך לכביש המוביל לשכונה, להר חומה ולגילה, משלב תעשיות קלות, מוסכים, אולמי שמחות, חנויות עודפים ומשרדים. דמי השכירות מגיעים ל-11-8 דולר למ"ר לחודש.

אזור גבעת שאול ממוקם בכניסה המערבית לעיר, ונהפך בשנים האחרונות ממתחם בתי מלאכה מיושן למתחם משרדי, המשמש בעיקר משרדי ממשלה, ואולם גם חברות מהמגזר הפרטי.

המחירים הנגבים באזור זה נאמדים ב-11-9 דולר למ"ר.

מרכז העיר הוותיק מהווה יעד עירוני להתחדשות. העירייה הקימה את חברת עדן לפיתוח מרכז ירושלים, בתקווה להחיות את ענף המשרדים באזור ולהחזיר לבניינים כמו מרכז כלל ומגדל העיר עטרה ליושנה. מגדל העיר בן 21 הקומות, לדוגמה, מנוהל על ידי חברת השתתפויות בנכסים, ששיפצה אותו בצורה מאסיווית. באחרונה נרשמו בו שתי עסקות של השכרת שטחים לפי 12-10 דולר למ"ר. עם זאת, נכסים בלתי מושקעים, חלקם מבני מגורים שערכו הסבה, שאינם מעודכנים לימינו, יכולים לעלות לשוכרים 4 דולרים למ"ר.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה