אפריקה ישראל מנפיקה את כביש 6 בבורסה

אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, מסכמת את "הרבעון הטוב ביותר מאז הוקמה לפי 70 שנה" ועוסקת ב-2 הנפקות ראשונות במקביל: הנפקת חברת הנכסים המניבים ביולי, והנפקת כביש חוצה ישראל לקראת סוף השנה. דניה סיבוס במשא ומתן לרכוש חברת בנייה בארה"ב

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"אפריקה ישראל, החוגגת בימים אלה 70 שנה להקמתה, פירסמה אתמול את הדו"ח הטוב בתולדותיה", כך אומר מנכ"ל החברה זה 7 שנים, פיני כהן. "ואולם מה שיותר חשוב הוא שהרווח התפעולי, שהסתכם ב-192 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2004, משקף קפיצת מדרגה קבועה ברווחיות של אפריקה. מעתה נדווח בכל רבעון על רווח תפעולי של 200-150 מיליון שקל", אומר כהן.

כהן אמר כי מה שעושה את ההבדל הוא הפיכתה של אפריקה לחברה יזמית רב לאומית המשקיעה בארה"ב, רוסיה, קנדה, צ'כיה, בריטניה, הולנד וסרביה. לדבריו, יותר מ-60% מהרווח הגיע מהפעילות הבינלאומית בעיקר ממכירת דירות בארה"ב. בשוק מספרים כי אפריקה ישראל עומדת לפני סיום מו"מ להקמת שתי קריות ממשלה בנמיביה, אפריקה, מה שיקשר במקצת את שם החברה שהחלה את פעילותה בדרום אפריקה עם פעילותה העסקית הנוכחית.

כהן אומר כי הניסיון והידע שנצברו בפעילות הבינלאומית של אפריקה מצליח לייצר הכנסות ולזכות בפרויקטים שיש בהם רווחיות. דניה סיבוס היא חברת הבנייה של אפריקה, שגם היא עוסקת כיום בהפיכת פעילותה לבינלאומית. לדברי כהן, לאחר שדניה רכשה חברות בנייה ברוסיה, קנדה וצ'כיה היא מנהלת מו"מ לרכישת חברת בנייה בארה"ב. לאפריקה יש אחזקות בעסקים בינלאומיים נוספים, כגון בדלק (במסגרת אלון) ובאופנה. לדברי כהן, התוכניות של החברה הן להנפיק את עסקי האופנה בארה"ב ב-2005.

גם בתחום המלונאות, שבו פועלת אפריקה באמצעות חברת אפריקה מלונות, המפעילה את רשת הולידיי אין בישראל, היא פונה לחו"ל. אפריקה שותפה (50%) בהקמת מלון בן 400 חדרים בקיצלובוסק שבדרום רוסיה בהשקעה של 22 מיליון דולר. בנוסף, ייפתח בספטמבר פרויקט עיר המלכים באילת שבו הושקעו 24 מיליון דולר.

אפריקה עוסקת כיום בשתי הנפקות מניות של חברות חדשות - חברת הנכסים המניבים והנפקת זכיינית חוצה ישראל, דרך ארץ. מניות חברת הנכסים המניבים יונפקו ביולי או באוגוסט בבורסה, והיא צפויה להציף את ערך הנכסים - מכיוון שרובם רשומים במאזן בשווי היסטורי נמוך. כהן אמר כי גם הנפקת דרך ארץ תציף ערך לאפריקה, מכיוון שכיום רשומה ההשקעה על פי שווי ההשקעה - כ-140 מיליון דולר (לשלושת השותפים). "אנחנו נקבל מהשוק פרמיה נאותה על ההשקעה בכביש", אמר כהן.

כביש 6 - אפריקה ושיכון ובינוי מגדילות האחזקות ל-37.5% על חשבון הקנדיים

האחזקות בזכיינית חוצה ישראל, שעד כה התחלקו באופן שווה בין אפריקה, שיכון ובינוי ו-Chick הקנדית (33% כל אחת), עומדות להשתנות בקרוב. על פי הסכם הזיכיון המקורי, השליטה בזכיין (דרך ארץ) צריכה להיות שונה מהשליטה בחברה המפעילה את הכביש (המפעיל). לכן, מכיוון ש-Chick מחזיקה בשליטה במפעיל (51%), אפריקה ושיכון ובינוי יגדילו את האחזקות ל-37.5% ו-Chick תישאר עם 25% מהמניות בדרך ארץ.

דרך ארץ היא החברה שהקימה את הכביש באמצעות מימון של בעלי המניות, וכן מימון מקומי ובינלאומי. תפקידה לפרוע את החוב באמצעות ההכנסות שהיא מקבלת מהמפעיל, ולהניב את הרווחים לבעליה.

באפריל עבר חוצה ישראל את רף מיליון המכוניות השונות שנסעו על הכביש, מתוך כ-2 מיליון מכוניות שרשומות בישראל. מחזור ההכנסות של הכביש כיום הוא 25-20 מיליון שקל בחודש. כיום נוסעות בכביש כ-70 אלף מכוניות ביום בימי חול וכ-35 אלף מכוניות בשישי שבת.

גם היקף המנויים בכביש עולה מדי חודש ועתה הוא 313 אלף מנויים. סמנכ"ל באפריקה, דן אבידן, אמר כי מדובר בהיקף מנויים שהיה מתוכנן לעוד כמה שנים. לדבריו, ככל שיש יותר מנויים, יורד הסיכון בגבייה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?