פוזר מטה הפל-קל; חבריו יקבלו 277 אלף ש' אף שלא ביצעו פעולות אופרטיוויות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

המטה לטיפול במבנים שהוקמו בשיטת הפל-קל התפזר על רקע דרישת חבריו לחסינות מבלי שביצע פעולות אופרטיוויות, אך חבריו יקבלו מהמדינה 277.4 אלף שקל, בעבור 1,220 שעות עבודה. ראש המטה, פרופ' דוד ינקלבסקי, יקבל תשלום עבור 703 שעות המסתכם בכ-116 אלף שקל. המטה התפרק כשנה לאחר שהוקם על רקע דרישת חברי המטה לקבל חסינות מפני תביעות, במקרה שהחלטותיהם בנוגע לתיקון מבנים יסבו נזק לבעליהם. זאת, לטענתם, מכיוון שהם עובדים בשירות המדינה.

המטה הוקם בספטמבר 2002 בעקבות דו"ח הביניים שפירסמה הוועדה לבדיקת מבני ציבור בישראל בראשות השופט ורדי זיילר, שהתמקד בשיטת הפל-קל. דו"ח הביניים, שהוגש לממשלה, המליץ על הקמת מטה עשייה מקצועי לריכוז הטיפול בבדיקה ובחיזוק של מבנים שהוקמו בשיטת הפל-קל.

הדו"ח התריע מפני הסכנות החמורות הטמונות בהזנחת הטיפול בבניינים שהוקמו בשיטה זו, והדגיש את חשיבות הטיפול המהיר בעניין, "בשל קיומן האפשרי של 'פצצות מתקתקות' בדמות מיליוני מ"ר של תקרות שנבנו בשיטת פל-קל... המלצתנו היא שייעשה מאמץ עליון ליישום מהיר של כל האמור פה".

המטה - שבו נציגים של משרד הבינוי והשיכון, משרד הפנים, מכון התקנים ואיגוד המהנדסים - אמור היה למיין את מבני הפל-קל לסוגיהם ההנדסיים, בהתאם לשימוש שנעשה בהם, ולהמליץ על שיטות בדיקה וחיזוק.

בתוכנית העבודה של המטה נקבע כי יוקמו עשרה צוותים מקצועיים הנדסיים, שיסיימו את עבודתם בתוך 18 חודשים. לצד המטה הוקמה גם מינהלה במשרד הפנים, שהיתה אמורה להיות הגוף הביצועי של המטה. בעקבות המלצות הדו"ח הוקם בספטמבר 2002 המטה המקצועי, בראשות פרופ' דוד ינקלבסקי מהטכניון. בפברואר 2003 אף אישרה ועדת השרים לפנים ושירותים תקציב של 10 מיליון שקל לטיפול במבני פל-קל. עם זאת המטה הפסיק לפעול ביוני 2003, מבלי שבוצעו פעולות אופרטיוויות כלשהן לטיפול בעניין הפל-קל.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "חמישה חברים מתוך המטה המקצועי הנדסי לטיפול במבנים שנבנו בשיטת הפל-קל, שאינם עובדי ציבור - פרופ' דוד ינקלסבקי, אינג' סטיבן שוורץ, ד"ר איתי לויתן, ומהנדס שמואל רבין אשר התחלף עם ד"ר אורי שקד - קיבלו על סמך דיווח שעות עבודה, תשלום כפי שקבעה ועדת המכרזים ואושר על ידי חשב המשרד.

"המטה המקצועי קיים בתקופת פעילותו, ספטמבר 2002 עד מאי 2003, עשרות ישיבות עבודה והכין את כל המתודיקה הנדרשת בנושא איתור המבנים, הכין הנחיות ביניים לאבחון וסיווג ראשוני של מבני פל-קל, הכין הנחיות בטיחות למשתמשים במבנים אלה וכן עסק בהכנת חוק בנושא איתור בדיקה ותיקון של מבני פל קל.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?