פריצקי: להשאיר את הגז של ים תטיס באדמה

מציע: ישראל תרכוש את הגז, אך תשאיר אותו כמלאי לשעת חירום - כדי לא להיות תלויה באספקה ממצרים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

על המדינה לרכוש מקבוצת ים תטיס את מאגר הגז הטבעי שהתגלה בים, כמלאי אסטרטגי - כך אמר אתמול שר התשתיות, יוסף פריצקי. לדבריו, יש להיכנס למו"מ עם ים תטיס כדי לרכוש ממנה חלק מהגז שגילתה בים.

מנתוני משרד התשתיות עולה כי הצריכה המצרפית של גז טבעי, שתצרוך חברת החשמל והצרכנים התעשייתיים והמסחריים בישראל, עתידה להסתכם ב-180 מיליארד מ"ק עד 2025, בעוד עתודות הגז הטבעי להפקה שהתגלו בישראל (כ-50 מיליארד מ"ק), יספיקו ל-12-10 שנים בלבד. בהנחה שישראל תרכוש גם את מרבית או את כל הגז הטבעי הפלשתיני מהמאגר שגילתה בריטיש גז (BG) בעזה (40 מיליארד מ"ק), עדיין יחסרו לה כ-90 מיליארד מ"ק כדי לענות על הביקושים לגז טבעי שילכו ויגדלו בהתמדה בעשורים הבאים, ככל שיתפתח בישראל משק גז טבעי.

הפיתרון לחסר זה, לפי התכנון, יהיה בעתודות הגז המצריות שכמעט בלתי מוגבלות. מצרים (באמצעות חברת הגז הלאומית המצרית), התחייבה לספק לישראל ע"י חברת הצינור הישראלית-מצרית (EMG) עד 120 מיליארד מ"ק גז טבעי ב-20 שנה, כולל אופציה להגדלת הכמות.

לדברי פריצקי, מדובר בפיתרון בעייתי, מכיוון שבתום ניצול עתודות הגז הישראליות והפלשתיניות, תישען ישראל על אספקת גז ממקור מצרי בלבד, על כל הבעייתיות הפוליטית, הביטחונית והכלכלית שבכך; לכן חשוב שיהיה לה מלאי חירום אסטרטגי זמין, במקרה שהגז המצרי לא יהיה זמין.

פריצקי מציע כי לאחר שיתחיל הגז המצרי לזרום לישראל, בעוד כמה שנים, תאט ישראל את הפקת הגז ממאגרי ים תטיס כדי ליצור מלאי חירום אסטרטגי. הצעות דומות נשמעו בעבר מפי ראשי משק הגז בישראל.

בתעשיית הגז הטבעי אמרו כי אומדן הביקושים שהציג המשרד גבוה מאוד, ויש אומדנים נמוכים יותר. עוד אמרו שים תטיס חתמה עד כה על חוזה יחיד למכירת 18 מיליארד מ"ק גז טבעי בחוזה אספקה ל-11 שנה, וכי עדיין נמצאים ברשותה יותר מ-20 מיליארד מ"ק שביכולתה להפיק. כמו כן אמרו כי אין זה סביר שהמדינה תשקיע מאות מיליוני דולרים ברכישת מלאי גז באדמה, וכי ניתן להשיג בעיתות חירום גז ממקורות בינ"ל, בהובלה ימית, בעלות נמוכה בהרבה מההשקעה הדרושה לרכישת גז במאגרים.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות