סיבנפט השעתה המיזוג עם יוקוס

יוקוס: ההחלטה התקבלה עקב לחצים כבדים מהקרמלין

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

חברת הנפט הרוסית סיבנפט הדהימה שלשום את השווקים כשהודיעה על השעיית המיזוג המתוכנן בשווי 13 מיליארד דולר עם קבוצת הנפט הגדולה ביותר ברוסיה, יוקוס. ההודעה באה דקות ספורות לפני שמנהלים משתי החברות היו אמורים להיוועד לפגישה אחרונה להשלמת פרטי המיזוג, שעליו הודיעו באפריל. בעקבות ההודעה, צנחו שלשום מניות יוקוס ב-10%, אך לקראת סוף המסחר הן התמתנו ל-5%. מניות סיבנפט ירדו ב-2.1% ומדד המניות המרכזי בבורסה של רוסיה RTS ירד ב-2%.

מהודעת סיבנפט לא היה ברור אם בכוונת החברה לבטל את המיזוג, שאמור היה ליצור את קבוצת הנפט הרביעית בגודלה בעולם, או שהיא רק מעכבת את השלמתו. ההחלטה היא מכה אנושה ליוקוס, שהבעלים שלה, מיכאל חודורקובסי, נעצר באחרונה והואשם בהונאת מס לאחר שהממשלה החרימה את אחזקותיו בחברה.

לאוניד נווזלין, אחד מבעלי המניות ביוקוס, אמר אתמול לסוכנות הידיעות בלומברג כי ההחלטה על השעיית המיזוג התקבלה בעקבות לחצים כבדים של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על סיבנפט. נווזלין הוא בעל המניות השני בגודלו בקבוצת מנטפ, המחזיקה ב-40% ממניות יוקוס; הבעלים של החברה הוא חודורקובסקי ובאמצעותה הוא שלט ביוקוס. לדברי נווזלין, נשיא סיבנפט, יוג'ן שווידלר, אמר לו כי הקרמלין דרש מהחברה לפרסם הודעה על השעיית המיזוג.

בתגובה, אמר דובר של סיבנפט, אלקסיי פירסוב, כי לפוליטיקה לא היה חלק בהחלטה. ראש ממשלת רוסיה, מיכאיל קסיאנוב, אמר כי הממשלה לא הפעילה לחצים על אף אחד מהצדדים. לדבריו, זו היתה "החלטה אישית של בעלי המניות".

סיבנפט היא בבעלות איש העסקים רומן אברמוביץ, האיש העשיר ביותר ברוסיה אחרי חודורקובסקי. אברמוביץ הסכים באפריל למכור 92% ממניות סיבנפט ליוקוס תמורת 3 מיליארד דולר במזומן ו-26% מהחברה הממוזגת.

"המשמעות של ההחלטה הזו היא שהם יפיצו מחדש נכסים של יוקוס לחברים של הנשיא פוטין", אמר אתמול לבלומברג המיליארדר בוריס בריזובסקי, בעבר בעל מניות בסיבנפט. "זו לא הלאמה מחדש, זו הפצה מחדש", אמר.

בהודעה רשמית שפירסמה אתמול סיבנפט, ושהיתה חתומה על ידי שתי החברות, היא תלתה את האשם להחלטתה ב"קשיים טכניים". החברה אמרה כי השלמת העסקה "הושעתה במסגרת הסכם הבנות עם בעלי מניות של שתי החברות". ואולם, בכיר ביוקוס אמר כי ההודעה היתה מטעמה של סיבנפט בלבד. סיימון קוקס, המנכ"ל החדש של יוקוס, אמר כי האמין שהמיזוג יושלם. "המיזוג עדיין על הפרק", אמר לסוכנות הידיעות אינטרפקס. "הוא לא הושעה". עם זאת, הוא הודה כי הופתע מהודעתה של סיבנפט.

כמה פרשנים פוליטים מעריכים שההחלטה של סיבנפט הושפעה מהערכתו של אברמוביץ, הבעלים של קבוצת הכדורגל צ'לסי כי המאבק של הקרמלין ביוקוס עדיין לא הגיע לסיומו; חודורקובסקי תמך במתנגדי הנשיא פוטין ומימן כמה מהמפלגות שאיימו על מעמדו לקראת הבחירות לפרלמנט ב-7 בדצמבר. מאז מעצרו של חודורקובסקי, ירד שווי החברה הממוזגת יוקוס-סיבנפט ל-30 מיליארד דולר, לעומת 45 מיליארד דולר בעת ההודעה של המיזוג, אמר אדם לנדס, אנליסט נפט בחברת המחקר ריינאסנס קפיטל בלונדון, ל"ניו יורק טיימס".

לפני מעצרו, ניהל חודורקובסקי מו"מ על מכירת 25% מהחברה הממוזגת למשקיע מערבי, ככל הנראה, אקסון מוביל או שברון טקסו - שתיים מחברות הנפט הגדולות בעולם. "ייתכן כי אברמוביץ ראה שהסיכויים למכירת אחזקותיו ביוקוס-סיבנפט לאקסון מוביל מתפוגגים בעקבות ההשפעה של מעצרו של חודורקובסקי על החברה", אמר לעיתון סטיוון אוסליוון, אנליט נפט וגז בבנק ההשקעות יונייטד פייננשל גרופ במוסקווה. פחות סביר, אך עדיין ייתכן, הוסיף אוסליוון, כי "אברמוביץ החליט כי טוב יותר יהיה למכור ישירות אחזקות מסיבנפט למשקיע זר בתוך 12-6 חודשים, לאחר תקופת התייצבות וצמיחה נוספת".

ואולם, יהיה קשה לפרק את המיזוג בין שתי החברות בשלב זה. ראשית, על סיבנפט לשלם ליוקוס קנס של מיליארד דולר, אם היא תחליט לבטל את העסקה. שנית, העסקה כמעט הושלמה ואברמוביץ ובעלי מניות אחרים כבר קיבלו תשלום חלקי עבורה. ביום ששי, לפני ההודעה על המיזוג, התכנסה מועצת המנהלים של יוקוס כדי לבחור מועצת מנהלים לחברה הממוזגת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים