עוד בתוכנית: מאסרים

בספר הגזירות הכלכליות של משרד האוצר יש כמה תוכניות מוכרות פחות: למשל התוכנית להורות למשטרה לחסל עד סוף פברואר 2004 את כל החובות להוצאה לפועל; ומי שלא ישלם? ישלם

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

רבות כבר דובר ונכתב על הגזירות הכלולות בתוכנית הכלכלית החדשה, בספר התקציב ל-2004 שהציג בשבוע שעבר שר האוצר בנימין נתניהו: בהרעת תנאי הפנסיה, בקיצוץ הקצבאות ובסעיפים אחרים.

עם זאת, בתוכנית כלולות עוד כמה גזירות, שהציבור עוד לא זכה להתוודע אליהן, ושחלקים ממנו עשויים, שלא בטובתם, לעשות עמן היכרות בקרוב. אחת מהן היא כוונת משרד האוצר לחסל את הפיגורים בתשלומים להוצאה לפועל, שמופיעה בספר שפירסם האוצר תחת הכותרת "ייעול ההוצאה לפועל".

תוכנית האוצר לחסל את הפיגורים בתשלומים להוצאה לפועל אינה קשורה באופן ישיר למצב הכלכלי: היא לא יכולה לשפר את מצב הגירעון; עם זאת, יש לה בוודאי קשר למיתון הגובר, למצבם הקשה של עשרות אלפי עסקים ולמספר ההולך וגדל של חובות במשק.

לפי התוכנית, עד סוף פברואר 2004 אמורה מערכת המשפט להשלים את גביית כל החובות להוצאה לפועל, חובות שמספרם מוערך בכמה עשרות אלפים; וזאת - גם במחיר של מאסרים רבים של חייבים שאינם משלמים את חובותיהם. האוצר גם מציע לקצר את פרק הזמן שבין החלטת ההוצאה לפועל למאסר חייבים מ-90 יום ל-30 יום.

כוחות מתוגברים

החובות שהצטברו בהוצאה לפועל הם בעיקר לגופים פיננסיים (בנקים וחברות אשראי), חברות סלולר ולרשויות השונות; חלקם מפסקי דין נגד חייבים וחלקם צ'קים שלא כובדו והוגשו להוצאה לפועל. במשך השנים נוצרו פיגורים של עשרות אלפי צווים לביצוע, שלפי החוק יש לבצעם בתוך 90 יום.

לפי חוק ההוצאה לפועל, צו הבאה וצו מאסר שמוציאה ההוצאה לפועל, לבקשת עורכי דין של נושים, מועברים לביצוע בתוך 90 יום; לצורך ביצוע צווי ההבאה וצווי המאסר הוקמה במשטרה יחידה המופקדת על ביצועם.

אלא שבעשור האחרון, מאז החלטת בג"ץ בעניין עמותת פר"ח (פושטי רגל וחייבים), נפסקו כמעט לגמרי מעצרים ומאסרים של חייבים בגין חובות אזרחיים. במשך השנים עשתה לשכת עוה"ד ניסיונות לחדש את הליך המעצר והמאסר של החייבים להוצאה לפועל, וטענה כי הפסקת השימוש בעונשים מרתיעים אלה היא שגרמה להצטברות התיקים בלשכות ההוצאה לפועל.

כדי להתמודד עם חייבים, במקרים שבהם אי אפשר לעקל להם כספים או נכסים, ניתנו לראשי ההוצאה לפועל כמה כלים: למשל חובת ההתייצבות בפני ראש ההוצאה לפועל; מי שלא התייצב כדי להסדיר את חובו, ביקש חקירת יכולת, איחוד תיקים או התנגד לחוב בטענת "פרעתי", אפשר להוציא נגדו צו הבאה. המשטרה פועלת כבר כיום בכוחות מתוגברים כדי לצמצם את צבר הצווים שבפיגור.

לפי תוכנית האוצר, כאמור, תבצע מערכת המשפט את כל הצווים שבפיגור עד ל-29 בפברואר 2004, כך שלאחר מועד זה יבוצעו רק צווים חדשים.

לפי נוסח התוכנית, "מוצע להטיל על משטרת ישראל לבצע את כל הצווים שבפיגור וכן הצווים הנוספים שברשותה עד ליום 29 בפברואר 2004, כך שלאחר יום זה יבוצעו צווים חדשים בלבד".

כמו כן מציע האוצר לקצר את הליך הוצאתו של צו המאסר, כך שראש ההוצאה לפועל יוכל לאשר פקודת מאסר כבר 30 יום לאחר מועד התשלום שקבעה ההוצאה לפועל, יחד עם צו התראה לחייב. פקודת המאסר תועבר לביצוע המשטרה רק בתום התקופה שניתנה לחייב במסגרת צו ההתראה, כדי שיסלק את חובותיו.

"המס על הנישואים" יישאר בתוקף

בתוכנית הכלכלית של משרד האוצר כלול גם סעיף המציע לדחות בשלוש שנים - מינואר 2004 לינואר 2007 - את התיקון בפקודת מס הכנסה לפיו בני זוג העובדים בעסק משותף יהיו זכאים לחישוב מס נפרד; זוהי דחייה נוספת של הצעת חוק, שכבר נכנסה לפועל בינואר 2002 אבל יישומה נדחה לינואר 2004 בחוק ההסדרים במשק ל-2003, לבקשת שר האוצר הקודם סילבן שלום.

התיקון האמור הוא פרי חקיקה פרטית מ-2002, שהוביל אברהם פורז; לפי התיקון, בני זוג יהיו רשאים לתבוע מפקיד השומה לבצע חישוב נפרד של המס על הכנסתם, גם כששניהם עובדים יחד באותו עסק. עלותו התקציבית של תיקון "המס על הנישואים" (כך הוא מכונה בקרב עצמאים), הוערכה אז ב-300 מיליון שקל בשנה הראשונה ובכחצי מיליארד שקל בשנה שלאחריה.

לדברי רו"ח ראובן שיף, מראשי לשכת ארגוני העצמאים, דחיית יישומו של התיקון תנציח את העוול הנגרם לאלפי עצמאים; שיף הוסיף כי הערכות העלות של משרד האוצר "דמיוניות", ואף טען כי היישום יעודד בני זוג לעבוד בעסק משותף במשרה מלאה.

מספרים על ההוצאה לפועל

* במשרדי ההוצאה לפועל נמצאים כ-1.7 מיליון תיקים, שהיקפם הכולל 17 מיליארד שקל

* קצב הגבייה השנתי: 2 מיליארד שקל (11% מהיקף החובות)

* ב-2001 הוגשו ללשכות ההוצאה לפועל 155,786 תיקים לביצוע פסק דין, ו-144,479 תיקים בגין שטרות וצ'קים ללא כיסוי

* קצב הגידול השנתי במספר התיקים: 30%

* 40% מהתיקים נפתחים בגין חוב של עד 5,000 שקל (לאחר פסק דין)

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?