מינוי טרישה מבשר עידן חדש בבנק המרכזי האירופי

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

בהתבטאות הפומבית הרשמית הראשונה מאז הוכרע עתידו כנשיא המיועד של הבנק המרכזי האירופי, הפגין אתמול ז'אן-קלוד טרישה כמה מהכישורים התקשורתיים שבמידה רבה סללו את דרכו לצמרת. בנאום בפני הפרלמנט האירופי הצליח טרישה להימנע ממתקפה ישירה על צרפת וגרמניה בשל החריגה מהגירעון התקציבי המותר בגוש היורו, אך הבהיר לשומעיו כי הדרך הזו פסולה.

בניגוד לנשיא היוצא של הבנק המרכזי, וים דויזנברג, שרבים התרעמו על קשיי התקשורת שלו עם המשקיעים והשווקים, נראה כי מינוי טרישה מסמן עידן חדש בבנק המרכזי האירופי. כמה אנליסטים אף רומזים כי מינוי טרישה עשוי להביא לעלייה במעמדו של הבנק המרכזי האירופי בשווקים, וכי לבנקאי הבכיר בעולם - יו"ר הפדרל ריזרב אלן גרינספאן - יקום יריב בדמותו של טרישה.

בנאומו אתמול הביע טרישה, שימונה לנשיא הבנק האירופי ב-1 בנובמבר, תמיכה באמנת היציבות והצמיחה, ואמר כי הגירעון התקציבי של מדינות גוש היורו חייב לרדת כדי להבטיח צמיחה כלכלית איתנה. טרישה הקפיד בנאומו לתפוס מרחק מדויזנברג, שבנאום בפרלמנט האירופי שלשום יצא במתקפה חריפה על צרפת, גרמניה, איטליה ופורטוגל, שחרגו מתקרת הגירעון המותר למדינות גוש היורו, 3% מהתמ"ג. דויזנברג אמר כי יש כמה מדינות "שבאופן עקבי" מפרות את התחייבויותיהן לקיצוץ בתקציב, ולא מפחיתות את הגירעון. הגירעונות הם "סיבה לדאגה גדולה", אמר דויזנברג, ומדינות אירופה לוקחות בעניין זה דוגמה רעה מארה"ב.

מנגד אמר טרישה כי "אמנת היציבות קיימת: היא אושרה פה אחד, אלה חוקי המשחק". טרישה, שימונה לנשיא הבנק האירופי ב-1 בנובמבר, אמר כי "התפישה שבבסיס האמנה מתאימה ליצירת צמיחה ומקומות עבודה".

עוד אמר טרישה כי אין זה מתפקידו להעניש את המדינות החורגות מיעד הגירעון, אלא של הנציבות האירופית ומוסדותיה. "אני מבקש להתמקד בתפקידי, אם יורשה לי", אמר. טרישה, המשמש כיום נשיא הבנק המרכזי של צרפת, דחה שאלות של חברי הפרלמנט בעניין מדיניות התקציב של ממשלת צרפת, הצופה גירעונות תקציביים גדולים עד 2006.

ייתכן כי מינוי טרישה מסמן עידן חדש גם בתחום המאבק באינפלציה. רבים ביקרו את דויזנברג על התמקדותו בהפחתת האינפלציה, גם בתקופה של פעילות כלכלית מאטה. לנוכח הירידה באינפלציה בחודשים החולפים, עשוי טרישה למצוא את עצמו נאבק בדפלציה או בחששות ממנה - בדומה לפדרל ריזרב בארה"ב.

"הבטחת יציבות מחירים היא תנאי הכרחי לצמיחה וליצירת מקומות עבודה", אמר אתמול טרישה. בנאומו הוא אמר כי יכבד את המנדט המרכזי של הבנק האירופי - מלחמה באינפלציה - אך הוסיף כי לא יפסול "הבהרות חדשות" לגבי היעדים של הבנק. הוא אמר עוד כי יציבות מחירים היא תנאי מספיק וכי כלכלת אירופה צריכה להיות "גמישה" יותר, כמו זו של ארה"ב.

בניגוד לדויזנברג, שלא הרבה להתבטא בשווקים מעבר להודעות על שינויי ריבית, נראה כי טרישה ינצל הרבה יותר את הבמה התקשורתית. על הכישורים התקשורתיים שלו ניתן ללמוד מהתנהלותו בוועידה השנתית של "פורום אמברוסטי" של אנשי עסקים, בנקאים אירופיים ואנשי ציבור באירופה על חוף אגם קומו בסוף השבוע החולף. הוא הקפיד לקיים שיחה קצרה עם רבים מהמשתתפים, החל בראש הממשלה לשעבר של ישראל שמעון פרס, וכלה בדוגמנית העל נעמי קמבל.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"