פיליפס העולמית משנה מודל ההשקעה: שיתופי פעולה במקום הון סיכון

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"לפיליפס העולמית אין יותר כוונה להשקיע בסטארט-אפים לפי המודל של קרנות הון סיכון כפי שעשינו בעבר", אמר בשבוע שעבר גדעון סוסמן, מנהל פיתוח עסקי והשקעות בפיליפס ישראל. "למעשה הפסקנו את ההשקעות מהסוג הזה כבר לפני כשנה, עם התפוצצות הבועה, כשהשוק נחלש, בעיקר משיקולי צמצום וחיסכון. אבל כעת זו החלטה אסטרטגית שהתקבלה. במקום זאת, נשתמש בשיתופי פעולה עם חברות סטארט-אפ. כמובן, אם יהיה רציונל אסטרטגי חשוב מאוד להשקעת הון בחברה, כי היא קריטית עבורנו, נעשה זאת, אבל רק לאחר שעברנו תקופה של שיתוף פעולה אתה".

לדברי סוסמן, הבחירה של פיליפס פועלת נגד היגיון משקיעים. "נכנסנו לסוג הזה של פרויקטים כאשר השוק היה גבוה, ואנחנו יוצאים כאשר השוק נמוך, ואין בכך היגיון רב, אבל אין ברירה".

מצד שני, כשפיליפס נכנסת לשיתוף פעולה עם סטארט-אפ שמתאים לה, היא מעניקה לחברה הקטנה הזדמנות לפרוץ לשוק הגדול דרך ערוצי השיווק ומרכז המחקר והפיתוח הגדול שלה. בתמורה לכך, פיליפס מקבלת אופציות מהחברה הקטנה לקנות מניות במחירן היום בעוד כשלוש שנים, כאשר הטכנולוגיה של הסטארט-אפ תוכיח את ביצועיה, ואז תתבצע השקעת הון של פיליפס בחברה.

פיליפס, שפעלה כקרן תאגידית, לא היתה היחידה שצימצמה את השקעותיה עקב המשבר בענף ההיי-טק. לפי חברת המחקר דולב ואברמוביץ, הקרנות התאגידיות בישראל קיצצו עד כ-90% מההשקעות שלהן.

בסך הכל השקיעה פיליפס בישראל כ-40 מיליון דולר בחברות ישראליות:

במיסטיקום (Mysticom), המפתחת שבבי ליבה לרכיבי תקשורת, השקיעה פיליפס כ-5 מיליון דולר. חברת הסטארט-אפ הישראלית ויאון (Veon), המפתחת טכנולוגיה להפצת קובצי וידאו על גבי תשתית האינטרנט, נמכרה לפיליפס בעסקת מזומן תמורת 20-15 מיליון דולר.

פיליפס השקיעה בשלוש חברות סטארט-אפ נוספות, בסכומים לא ידועים. היא השקיעה ביצרנית התוכנה אילוג'יקס (Ilogix), בחברת מטרולייט (Metrolight) טכנולוגיות, המפתחת טכנולוגיות שונות המתאימות למוצרי פיליפס, ובחברת קומיל (Commil), המייצרת קווי תקשורת.

בנוסף לכך השקיעה פיליפס ב-2001 סכום של 39 מיליון דולר תמורת 22% ממניות חברת שח"ל הישראלית, המפתחת מערכות ניטור לחולי לב וריאה ופועלת בתחום התקשורת הרפואית מרחוק.

ההשקעות האלה עברו ללא תקלות, והסתיימו בהצלחה, אך השקעות אחרות של פיליפס בישראל נתקלו בקשיים. ב-2001 השקיעה פיליפס 5.5 מיליון דולר בחברת ויסון (Visson) מרמת גן, שפיתחה צגים גמישים. ואולם בספטמבר 2002, בעקבות סכסוך משפטי, מכרה פיליפס את חלקה בחברת ויסון ויצאה ממנה.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"