פיפלסופט: "התנהגות בזויה קלאסית של לארי"

מנכ"ל אורקל אליסון מתכנן להעביר לקוחות פיפלסופט לתוכנות של אורקל. פיפלסופט: אורקל מנסה לחסל אותנו

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ניו יורק טיימס

אורקל, קבוצת תוכנות מסדי הנתונים והניהול הגדולה שבראשה עומד לורנס (לארי) אליסון, פירסמה שלשום הצעת רכש עוינת לפיפלסופט, בניסיון ברור לחסל את אחת ממתחרותיה הגדולות ביותר.

הצעת הרכש בסך 5 מיליארד דולר של אורקל (Oracle), שפורסמה ארבע ימים בלבד אחרי שפיפלסופט (PeopleSoft) הודיעה על תוכנית לרכישת קבוצת התוכנה ג'יי.די אדוארדס (JD Edwards) ב-1.7 מיליארד דולר, מבשרת על מאבק שליטה בין אליסון לבן טיפוחיו לשעבר קרג קונווי, כיום מנכ"ל פיפלסופט. קונווי, שאמר כי שמע על הצעת הרכש של אורקל בעת ביקור לקוחות באמסטרדם, אמר כי היא מייצגת "התנהגות בזויה קלאסית של לארי". הוא כינה את הצעת הרכש "טקטיקה מעוררת פלצות שנועדה להפריע ולחבל" מ"חברה הידועה בהתנהגות מכוערת למדי".

הצעת הרכש של אורקל יוצאת דופן משתי סיבות. ראשית, הצעות רכש בתעשיית התוכנה נדירות מכיוון שהפעילות מושתתת על מפתחים שיכולים בקלות לעבור מחברה לחברה. שנית, נראה כי אורקל מעוניינת בלקוחות של פיפלסופט ולא בעובדיה, או בטכנולוגיה שלה. יתר על כן, אליסון נהג בעבר לומר כי מיזוגים בתחום התוכנה מועדים מראש לכישלון, וכי הדרך הנכונה לצמוח היא באמצעות פיתוח פנימי.

אליסון הדגיש כי עסקה אינה מגלמת "סיכון אינטגרציה" מכיוון שאינו מתכנן לבצע אינטגרציה כלשהי בין שתי החברות. תחת זאת, הוא מתכנן להעביר את לקוחות פיפלסופט למערכת תוכנות הניהול של אורקל eBusiness Suite, שמתקשה למצוא קונים, ולתפעל את הסכמי הזיכיון והתמיכה של החברה. אליסון מחזיק ב-25% ממניות אורקל, אותה הקים ב-1977, בשווי 17.3 מיליארד דולר. הוא מדורג במקום הששי ברשימת המיליארדרים העולמית של מגזין "פורבס".

על הצעת הרכש של אורקל אמר שלשום קונווי, שעבד לצדו של אליסון באורקל בשנים 1993-1985, לפני שהודח בידי אליסון על רקע מחלוקת בעניין אסטרטגיה ומרחב הפעולה של קונוויי כמנהל: "האם זה נשמע כמו תוכנית לרכישת חברה או לחיסול חברה?"

פיפלסופט, שמושבה בפלזנטון, חלק מעמק הסיליקון של קליפורניה, מייצרת תוכנות ניהול מסוג ERP, המשמשות חברות וארגונים גדולים לניהול פעילות שוטפת, החל מייצור הזמנות והנהלת חשבונות וכלה בכוח אדם. ב-2002 היו הכנסותיה 1.9 מיליארד דולר והיא מעסיקה 8,300 עובדים.

תוכניתה לרכישת Edwards JD תגביר עוד יותר את הלחץ על אורקל, בתקופה שחברות רבות מצמצמות את ההוצאות על טכנולוגיית מידע. בשנים החולפות נגסה פיפלסופט בנתח השוק של אורקל, אך הירידה הגלובלית בהוצאה על טכנולוגיית מידע מקשה על שתי החברות להתחרות בחברה המובילה בשוק ה-SAP ,ERP הגרמנית.

אנליסטים אמרו כי לא משנה מה יהיו תוצאות המאבק, אורקל כבר הנחיתה מהלומה כואבת על יריבתה. "אורקל יוצאת נשכרת גם אם לא תרכוש את פיפלסופט", אמר ג'ים שפרד, אנליסט בחברת המחקר AMR בבוסטון, "מכיוון שהצעת הרכש שלה לבטח תחבל בעסקת פיפלסופט-ג'יי.די אדוארדס".

האי ודאות סביב עתידה של פיפלסופט לבטח תפגע במכירותיה בטווח הקצר. "בשלב זה פיפלסופט נכנסה להקפאה", אמר טד קמפף, אנליסט בחברת המחקר גרטנר. "אם אני הייתי עומד לרכוש מערכת של פיפלסופט, הייתי נסוג מהעסקה".

משקיעים בוול סטריט הביעו ספקות בכך שהצעת הרכש של אורקל תהיה האחרונה. ההצעה, המשקפת מחיר של 16 דולר למניית פיפלסופט, מייצגת פרמיה של 6% בלבד על מחירן ביום חמישי, 15.11 דולר. מניות פיפלסופט זינקו שלשום ב-18% ל-17.82 דולר, סימן לכך שמשקיעים צופים שאליסון ייאלץ להעלות את הצעת הרכש שלו. בה בעת ייתכנו הצעות רכש מתחרות מחברות כמו מיקרוסופט, יבמ, סיבל סיסטמס או קומפיוטר אסוסייטס (CA).

"הצעת הרכש הנוכחית אינה משקפת ערך הוגן", אמר פול קריסקי, מנהל בכיר בברודוויו אינטרנשיונל, המייעצת לחברות בענייני מיזוגים. "אם הם רציניים, הם יצטרכו להעלות את הצעת הרכש שלהם באופן ניכר".

כשנשאל על הצעת הרכש בראיון שלשום, נראה היה כי אליסון מודע היטב לתגובת השוק. הוא התבדח ואמר: "אתם חושבים שההצעה גבוהה מדי?" אך מיד אחר כך הוסיף כי להערכתו ההצעה הוגנת, באומרו כי פיפלסופט היא "חברה במצוקה".

הוא הוסיף כי הוא מקווה שבעלי המניות של פיפלסופט יסכימו להצעה, מכיוון שהיא מייצגת צעד "שפוי ובטוח יותר" מאשר המיזוג המתוכנן עם ג'יי.די אדוארדס, בין השאר, מכיוון שההצעה של אורקל משלבת מניות ומזומנים. "אין להם כמעט יתרון לגודל במיזוג המתוכנן שלהם", אמר. "העסקה שאנחנו מציעים תוסיף לרווחים כבר מהיום הראשון". לדבריו, "פיפלסופט וג'יי.די אדוארדס מבטיחות חיסכון של 80 מיליון דולר בעלויות. חיסכון כזה ניתן להשיג בכך שלא תחלק לעובדים קוקה קולה בחינם במשך חודש".

אורקל, שמקבלת הלוואת גישור מהיועצת הפיננסית שלה בעסקה, קבוצת בנקאות ההשקעות קרדי סוויס פירסט בוסטון (CSFB), מעריכה כי העסקה תושלם ביולי. קונוויי אמר כי ייאלץ לשקול את ההצעה, אך ייתכן שהנהלת פיפלסופט תנצל שיטת מגננה נגד השתלטות עוינת בשם "גלולת רעל", אלא אם יצביעו בעלי המניות לביטול אפשרות זו.

קריסקי העריך כי מיזוג אורקל-פיפלסופט ייצור מתחרה אימתנית ל-SAP. "המשמעות היא שבתעשייה יהיו שני ענקים ולא רק אחד". חרף הערכת אורקל כי ההשתלטות אינה מגלמת "סיכון אינטגרציה", מעריך אלברט פנג, אנליסט בחברת המחקר IDC, כי אורקל עלולה להיתקל באתגרים עצומים ובעלויות גדולות בהעברת לקוחות של פיפלסופט לתוכנה שלה.

"זה יהיה תהליך מורכב, עם כאבי ראש רבים", אמר. "כמו כן ייתכן כי הוא יעמיס נטל פיננסי על הלקוחות". פנג העריך כי הפיתוח של מוצר המשלב את הטכנולוגיה של פיפלסופט במוצרים של אורקל לא יושלם לפני 2008. "זה לא עניין מוגמר", הוסיף. "צפויות עליות וירידות רבות".

אליסון הבטיח לספק תמיכה טכנית ללקוחות הקיימים של פיפלסופט במשך תקופה ארוכה יותר במוצרים מסוימים מכפי שמבטיחה פיפלסופט כיום, והוא הוסיף כי אורקל "תעשה כל שביכולתה להבטיח מעבר חלק".

דובר SAP, מרקוס ברנר, אמר שלשום: "SAP אינה נוהגת להתייחס לאסטרטגיה העסקית של מתחרותיה, אבל באופן כללי ניתן לומר כי להצעות רכש עוינות יש נטייה לחבל במערכות היחסים עם לקוחות".

פרד הוד, סמנכ"ל טכנולוגיית המידע הראשי של רשת חנויות הסופגניות המצליחה קריספי קרים, לקוחה של ג'יי.די אדוארד, ששוקלת לרכוש מוצרים של SAP ואורקל, אמר כי הצעת הרכש העוינת עלולה להדאיג את לקוחות פיפלסופט. "אם הייתי לקוח של פיפלסופט, הייתי די עצבני", אמר. "הייתי רוצה להשמיע את דעתי, ואני חושב שבעלי המניות של פיפלסופט ירצו לשמוע את דעת הלקוחות". הוד אמר כי הוא מבין את היתרונות הגלומים במיזוג פיפלסופט וג'יי.די אדוארדס מכיוון שהעסקה תרחיב את קו המוצרים, אך ברכישה של אורקל את פיפלסופט, אמר, יקבלו הלקוחות פחות ולא יותר.

אורקל

יו"ר ומנכ"ל: לארי אליסון

מוצר עיקרי: תוכנות ניהול של מסדי נתונים

שווי שוק: 68.6 מיליארד דולר

הכנסות ב-2002*: 9.7 מיליארד דולר

רווח נקי ב-2002*: 3.6 מיליארד דולר

מס' עובדים: 42 אלף

* שנת הכספים מסתיימת במאי

פיפלסופט

מנכ"ל: קרג קונווי

מוצר עיקרי: תוכנות ניהול ERP לחברות וארגונים גדולים

שווי שוק: 5.6 מיליארד דולר

הכנסות ב-1.9 :2002 מיליארד דולר

רווח נקי ב-182 :2002 מיליון דולר

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?