סכנת הייסוף

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לפי ניסיון השנה האחרונה, קשה לבסס תחזית כלכלית אופטימית לשנה-שנתיים הקרובות. כל אימת שמסתמנת מגמה חיובית בסדרה של נתונים או אינדיקציות, המציאות מכחישה את האופטימיות כעבור זמן קצר.

בשבוע שעבר פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מעודדים על התפתחויות בתחום סחר החוץ. נתוני המגמה מצביעים על עלייה ביצוא סחורות בשמונת החודשים האחרונים (עד מארס 2003) בשיעור שנתי של 9.4%. אמנם מבחינת ההרכב הפנימי אין אחידות במגמה - יש תחומים בהם חלה האטה בקצב העלייה בחודשיים האחרונים - אבל הכיוון הכללי חיובי.

ביבוא נקטעה במארס 2003 הירידה הנמשכת מאז אמצע 2002 - כאן באה לידי ביטוי ההאטה בצריכה הפרטית במדינה עקב המיתון - אך יבוא מוצרי השקעה וחומרי גלם התייצב. התוצאה הכוללת של הגידול ביצוא וההתייצבות ביבוא היא ירידה חדה בגירעון המסחרי.

בהנחה שיימשכו מגמות אלה, אפשר לבנות עליהן תחזית חיובית ל-2003, שהרי היצוא אמור להיות "קטר הצמיחה". אבל אינדיקציות ונתונים אחרים שהתפרסמו בשבוע שעבר לא מאפשרים לבסס הערכה אופטימית על סמך נתוני סחר חוץ. בין השאר, יש להזכיר את הירידה החדה במדד מנהלי הרכש למארס 2003, שצנח זה החודש השלישי ברציפות מתחת לקו ה-50 (המבדיל בין האטה להאצה). סקר החברות של בנק ישראל חשף את הידוע מכבר - ירידה חדה בפעילות כל ענפי המשק ברבעון הראשון של 2003 - והעתיד הקרוב כפי שהוא נראה בעיני כ-660 מנהלי עסקים מובילים: עגום מכל בחינה (למעט האינפלציה). נתוני התעסוקה ממשיכים להדאיג; וגם אם מתייחסים בהסתייגות מובנת לנתוני שירות התעסוקה השליליים, המושפעים בין השאר מגורמים מינהליים וחוקיים משתנים, הרי נתוני הלמ"ס למצב התעסוקה בפברואר לא מראים שיפור כלשהו, להפך.

האם שוקי ניירות ערך ומטבע חוץ מבשרים משהו חיובי על הצפוי? צריך להיזהר ממתן פירושים אופטימיים מדי לגיאות בבורסה ולייסוף השקל בתקופה שאחרי סילוק האיום בעיראק, הרגיעה הביטחונית היחסית הודות להצלחות גורמי הביטחון בנטרול מפגעים והתוכנית הכלכלית לחילוץ המשק מהשפל שעשויה לסמן מפנה, אך סיכויי מימושה עודם מעורפלים.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"