עופר נמרודי וצבי חפץ מכרו את הד ארצי למשפחת רויכמן ב-5 מיליון שקל

מעריב והכשרת הישוב יממשו ערבויות להד ארצי בסך 33 מיליון שקל. מעריב תשקיע עוד 16 מיליון שקל ברכישת ספריית מעריב מידי הד ארצי

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

קבוצת הכשרת הישוב, שבבעלות עופר נמרודי, הלכה דרך ארוכה כדי להימלט מתוצאות הניהול שלה. לאחר כמה ניסיונות כושלים נחתם אתמול הסכם למכירת הבעלות המלאה בחברת הבת הד ארצי לחברת מ.א רויכמן תקשורת.

בהודעה לבורסה מסרה קבוצת הכשרת הישוב כי השפעת העסקה על הרווח וההפסד של מעריב החזקות אינה משמעותית, אך גם קבוצה נזילה מסוגה תספוג ירידה לא מבוטלת ביתרת המזומנים שלה כתוצאה ממנה.

מ.א רויכמן תקשורת, שבבעלות משפחת רויכמן, תרכוש את הבעלות המלאה בהד ארצי (100%) מידי מעריב ב-5 מיליון שקל אשר ישולמו ב-12 תשלומים חודשיים. סכום זה לבדו יעביר את השליטה בחברה המחזיקה בזכויות לנכסים רוחניים שנצברו ב-50 שנה, כולל קטלוג השירים שהוקלטו על ידי הד ארצי בעשורים האחרונים. מ.א רויכמן תשעבד כבטוחה לתשלום החוב 51% ממניותיה של הד ארצי.

הד ארצי, שעוסקת בהוצאה לאור של מוצרי מוסיקה ופנאי, הפסידה 109 מיליון שקל ב-2002-2000, כתוצאה מהשפל במשק, מהתחרות הקשה בהעתקות פירטיות של דיסקים ומבעיות ניהול.

מ.א רויכמן רכשה את הבעלות בהד ארצי בתום מו"מ עם צבי חפץ, היו"ר הפעיל של הד ארצי, שהוא גם השותף של מ.א רויכמן בערוץ החדשות. מ.א רויכמן מחזיקה ב-23% ממניות הערוץ; צבי חפץ ואיגור מלשנקו מחזיקים ב-11.5% ממניות הערוץ, לאחר שרכשו אותם מחברת פורמולה אשר בשליטת דני גולדשטיין, ולאחר שהוכח כי אין להם קשר עם ולדימיר גוסינסקי המחזיק ב-27% ממניות מעריב.

מעריב מנמקת את את המכירה למ.א רויכמן בכך שהעסקה שנחתמה היא הטובה ביותר מבין אלה שהוצעו לה ובכך שפעילותה של הד ארצי בשנים האחרונות ממומנת מתמיכה גדולה של מעריב ושל החברה האם הכשרת הישוב.

ממבנה העסקה עולה כי מעריב והכשרת הישוב ייאלצו להוציא 28 מיליון שקל לפני הפרידה מהד ארצי. לפי תנאי העסקה, יופחתו ההתחייבויות של הד ארצי לבנקים מ-58.6 מיליון שקל ל-10 מיליון שקל.

הכשרת הישוב ומעריב יישאו בחלק ניכר מהנזק של הקטנת חובותיה של הד ארצי, והכשרת הישוב תממש לשם כך ערבויות בסכום של 23 מיליון שקל. במזכר ההבנות שפורסם ב-6 באפריל והיווה את הבסיס להסכם הסופי, נקבע כי הכשרת הישוב תממש ערבויות בסכום של 33 מיליון שקל, כך שנראה כי בעלי השליטה בהד ארצי הרגישו כי הפריזו מעט כאשר הביעו נכונות בשם בעלי המניות בחברה לספוג הפסדים כדי להשאיר למשפחת רויכמן חברה נקייה מחובות. מעריב, מצדה, תממש ערבויות לבנקים בסכום של 5 מיליון שקל, ותשלים את הסכום החסר להפחתת חובה של הד ארצי לבנקים - 5 מיליון שקל נוספים.

מעריב גם תרכוש מהד ארצי את פעילותה של ספריית מעריב ב-16 מיליון שקל; התמורה שתתקבל תועבר לבנקים. מכאן שמעריב תוציא מכיסה סכום של 26 מיליון שקל כדי להביא לכך שהד ארצי תפסיק להופיע בדו"חות הכספיים שלה במחצית השנייה של 2003. מעריב הסכימה גם לפרוס על פני ארבע שנים חוב של הד ארצי בסכום של 5 מיליון שקל, צמוד למדד ללא ריבית.

מעריב תזרים להד ארצי הון כנגד הקצאת מניות. ההון שתזרים להד ארצי יאפשר לה לפרוע את התחייבויותיה כלפי מעריב שמסתכמות ב-38 מיליון שקל. סכום זה כולל מימוש ערבויות ופירעון חובות לבנקים. גם בכך שופר מעט ההסכם הסופי מבחינת בעלי המניות של מעריב לעומת מזכר ההבנות שפורסם לפני שבוע, ולפיו היתה אמורה מעריב לבצע הפרשה של 22 מיליון שקל כנגד מחיקת חוב.

הכשרת הישוב תוותר על חוב של 35 מיליון שקל שחבה לה הד ארצי, ותמחה אותו לרוכשת חבר מ.א רויכמן תמורת סכום סמלי של 50 אלף שקל שישולם בתוך שנה. הכשרת הישוב תוותר למעשה על חלק ניכר מסכום של 13 מיליון שקל, שייפרע צמוד למדד ללא ריבית ב-16 תשלומים רבעוניים החל ביוני 2007.

המוסדיים יכריעו בימים הבאים

נראה כי הכשרת הישוב ומעריב אינן מתכוונות להגיש את העסקה לאישור בעלי המניות כעסקת בעלי עניין אלא אם כן בעל מניות אחד או יותר שמחזיקים ב-1% לפחות ממניות החברה, יודיעו על התנגדותו לכך בתוך שבוע ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"