פיטר 793 עובדים, הפריש 3 מיליארד שקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

שנה לאחר שנכנס לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים הודיע אתמול אלי יונס על פרישתו. בשנה זו ביצע יונס ניקוי יסודי בבנק - בכל הרבדים. בעזרתו נפרד הבנק מבעלי תפקידים בכירים, ממאות עובדים וממיליארדי שקלים שהופרשו לחובות מסופקים. אחרי שלוש הפעולות המהפכניות של יונס ששירתו את הבנק, הבנק נפרד משירותיו.

יונס (52) נכנס לתפקידו ב-18 באפריל 2002, לאחר שבכירים במשק, ובהם מנכ"ל לאומי גליה מאור, וכן עמיתו בבנק שי טלמון דחו את ההצעה. יונס הצטרף לבנק הפועלים ב-99' ושימש מנהל הכספים הראשי של הבנק. לפני כן כיהן יונס בתפקיד מנכ"ל בנק כללי וכן היה החשב הכללי במשרד האוצר.

עם כניסתו לתפקיד, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון ב-2002, התחיל יונס לפעול להדחתם של בכירים בבנק שהיו מזוהים עם המנכ"ל הקודם, עמירם סיון.

סיון, גם לאחר פרישתו מתפקיד המנכ"ל, המשיך לשמש יו"ר החברה הבת, בנק קונטיננטל. בעקבות הסתבכותו של קונטיננטל במתן אשראי בהיקף של 190 מיליון שקל לקבוצת פלד-גבעוני, פרש סיון גם מתפקיד זה בדצמבר 2002.

יונס החליף את כל הנהלת קונטיננטל וגם כמה מחברי הדירקטוריון בבנק. אחת הבולטות בדירקטוריון היתה חנה רוזנברג ששימשה גם יו"ר ועדת ההשקעות של הבנק הקטן. החוזה של רוזנברג לא חודש, והיא פרשה מהבנק לאחר שנים רבות. רוזנברג, שהיתה מקורבת לסיון, זכתה לתנאי פרישה של 9.3 מיליון שקל.

הצעד החשוב הבא של יונס החל אף הוא בדצמבר 2002 - בנק הפועלים הודיע על תוכנית פיטורים של 900 מעובדיו. יונס שבר את הכללים שהיו נהוגים עד אז בענף הבנקאות, לפיהם, אין מפטרים עובדים אלא נפרדים מהם בתהליך של פרישה מרצון.

יונס קבע כללים חדשים - בנק הוא כמו כל חברה אחרת, וכאשר יש בו יותר מדי עובדים, ועליו להתייעל, הוא מפטר. ואולם אז נכנסה לתמונה בעלת המניות העיקרית של הבנק, שרי אריסון. אריסון יצאה לתקשורת כדי להסביר את הצעד, אך מקורביו של יונס סברו כי עשתה בדיוק את ההיפך.

יונס, כך אומרים, תיכנן את התהליך לשלביו; התערבותה של המיליארדרית אריסון שיבשה את אסטרטגיית ההסברה של הבנק והסיטה אותה למחוזות של מאבק בין עשירים לעניים, וכתוצאה מכך הבנק נפגע. לבסוף, לאחר מאבק משפטי כושל של ההסתדרות בפיטורים, הוצאו בתחילת ינואר 900 2002 מכתבים לעובדי הבנק, ובהם הודעה על סיום עבודתם. ואולם לאחר מכן נפגשה אריסון עם יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ; בפגישה הוחלט לשחרר 107 עובדים מעול הפיטורים ולצמצם את מספר המפוטרים ל-793.

הצעד האחרון, ואולי החשוב ביותר של יונס בתקופת כהונתו, הוא ההפרשה לחובות מסופקים ברבעון הרביעי של 2002. ברבעון הראשון של 2002, בעת שהאחראי היה סיון, הפריש הבנק 300 מיליון שקל. ברבעון השני של 2002 הפריש הבנק, בניהולו של יונס, 400 מיליון שקל, וברבעון השלישי הפריש 552 מיליון שקל - הפרשות גבוהות רק במקצת מאלה שאיפיינו את תקופתו של סיון.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות