שלקייס השלימה גיוס הון בהיקף של 13.5 מיליון דולר ממשקיעים קיימים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

חברת הסטארט-אפ שלקייס (Shellcase), המייצרת עטיפות סיליקון זעירות למצלמות ואביזרים אלקטרוניים, השלימה גיוס הון בהיקף של כ-13.5 מיליון דולר לפי שווי חברה של 32 מיליון דולר אחרי הכסף. ההון כולו גויס ממשקיעים קיימים בחברה. בגיוס ההון האחרון שערכה החברה, במאי 2001, ושבו גייסה 20 מיליון דולר, הוערך שוויה ב-50 מיליון דולר אחרי הכסף. בסבב גיוס זה אף הומרו הלוואות שקיבלה החברה בעבר ממשקיעיה, בהיקף של כ-8 מיליון דולר, למניות שניתנו למשקיעים. החברה השלימה את הגיוס מהמשקיעים הקיימים לאחר שגיוס ההון שתוכנן ממשקיעים חדשים, בהיקף של כ-15 מיליון דולר, בוטל לפני כחודשיים.

המשקיעים שהשתתפו בגיוס ההון הפנימי כוללים את כלל תעשיות (כ-25% ממניות החברה לפני הגיוס ו-28% אחרי הגיוס), קרן אינפיניטי (20%), אמפל (13%), מוטורולה (7.5%), סניו וקרן פלדיין האמריקאית, הפועלת במסגרת קונצרן GE. קרן ג'אפקו היפאנית, שהשקיעה בחברה כ-9 מיליון דולר תמורת כ-10% מהמניות ב-2001, לא השתתפה בגיוס, בהמשך להחלטתה לצמצם השקעותיה בישראל.

את גיוס ההון החיצוני היתה אמורה להוביל קרן תמיר פישמן, וכן היו אמורות להשתתף בו הקרנות ג'נסיס ואינטל קפיטל. בעת המו"מ עם המשקיעים החיצוניים הוצע לשלקייס לערוך את הגיוס לפי שווי של כ-15 מיליון דולר לפני הכסף. ואולם בגלל המבנה המשפטי של החברה, הכולל הגנות מרובות על בעלי המניות, החליטו המשקיעים החיצוניים והחברה לבטל את הגיוס. לדברי מנכ"ל שלקייס, שלמה אורן, החברה קיבלה בעבר הצעות השקעה ממשקיעים חיצוניים, אך בעלי המניות העדיפו השקעה פנימית בתנאים נוחים יותר.

על פי ההערכות, למרות הפחתות שווי שביצעו המשקיעים בחברה, שוויה של שלקייס כיום גבוה מהשווי שהציעו לה המשקיעים החיצוניים בעת גיוס ההון. אורן הוסיף כי ההון שגויס מיועד להמשך ההתרחבות העסקית של החברה בישראל ובחו"ל.

שלקייס היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה הקנדית מ-94', אך רק מעט ממניותיה מצויות בידי הציבור ובחודשים האחרונים כמעט שלא נעשו בהן עסקות. החברה הוקמה ב-93' בידי אבנר בדיחי וקונצרן TOYO היפאני, אשר לתקופה מסוימת החזיק בכל מניות החברה אך כיום הוא מדולל לאחזקות של 2%.

החברה פיתחה מערכות אריזה זעירות עשויות פרוסת סיליקון ומעגל חשמלי, פתרון המתאים בעיקר למוצרים בתחום האופטיקה. בין היתר משמשת טכנולוגיה זו במצלמות המוחדרות לגוף שפיתחה חברת גיוון אימג'ינג הישראלית ובמצלמות לטלפונים סלולריים מתוצרת סניו, הנחשבת ללקוח העיקרי של החברה. באחרונה חתמה שלקייס על עסקות עם יצרניות של טלפונים סלולריים בדרום קוריאה. כיום פועלת שלקייס בשוק האריזות הזעירות המבוססות על סיליקון ללא מתחרים ישירים ומחזיקה על פי הערכות בכ-50% מהשוק העולמי. החברה מעסיקה כ-170 עובדים ובכוונתה לקלוט כ-25 עובדים נוספים. ככל הידוע, היא עומדת להגיע לאיזון.

בשנתיים האחרונות הקימה שלקייס מפעל ייצור בירושלים בהשקעה של 12.8 מיליון דולר. תחילת פעילותו של המפעל לוותה בכמה תקלות בקו הייצור שהובילו לאי-עמידה בזמנים ולדברי מקורבים לחברה אף איימו על הסכם שיתוף הפעולה שלה עם סניו. ואולם לדברי מקורבים לחברה, בחצי השנה האחרונה טיפלה החברה בבעיות וכיום קו הייצור שלה תקין.

Shellcase

* שנת הקמה: 93'

* תחום פעילות: ייצור מערכות אריזה זעירות מבוססות סיליקון

* מייסדים: אבנר בדיחי וקונצרן TOYO היפאני

* משקיעים: כלל תעשיות, קרן אינפיניטי, אמפל, מוטורולה, סניו, קרן פלדיין, קרן ג'אפקו

* סך גיוסי ההון: 40 מיליון דולר

* שווי חברה בגיוס הנוכחי: 32 מיליון דולר אחרי הכסף

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?