סוף המסיבה?

למדד S&P 500 ולנאסד"ק זו היתה שנה גרועה, אך למשקיעים אסור להיבהל/ הארץ

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

מאת אלכס ברנסון "ניו יורק טיימס" אל תיבהלו. כלכלת ארה"ב עברה מנקודת רתיחה לנקודת קיפאון במהירות מסחררת. כל יום מביא איתו אזהרת רווח אחת, או עשר. ולמרות העליות ביום ששי, התשואה השנתית על הדאו ג'ונס היא הגרועה ביותר מאז 1981. למדד סטנדרד אנד פורס היתה זו השנה הגרועה ביותר מאז 1974. ולנאסד"ק - הגרועה מעולם.

אך למשקיעים אסור להיבהל. באמת.

כן, הטלטלה במניות טכנולוגיית המידע והטלפוניה השנה - במקרים רבים ביותר מ-90% - מצדיקה את הספקנות של אלה שאמרו כי הזינוק של 86% בנאסד"ק ב-1999 אינו בן-קיימא. כן, משקיעים אכן השקיעו כספם במניות טכנולוגיה וטלפוניה לא מוכרות. כן, הרווח כן קובע, והאטה בצמיחה הכלכלית משפיעה על ההשקעות בטכנולוגיה. וכן, גם אחרי הירידות החדות, מניות טכנולוגיה רבות נותרו יקרות במונחים היסטוריים.

אך מעבר למגזר הטכנולוגיה, שוק המניות לא נראה יקר עוד. לפי כמה אומדנים, רוב המניות זולות יותר מאשר בשנתיים החולפות, ואסטרטגים להשקעות רבים מעריכים כי 2001 תהיה השנה הטובה מעולם של מדד S&P 500. ייתכנו מציאות גם בקרב מניות הטכנולוגיה, אם כי קשה יותר למצוא אותן.

"שוק המניות כיום סובל מתמחור חסר. מדד S&P 500 נמוך בכ-15% מהרמה בה הוא אמור להיות", אמרה אבי ג'וזף כהן, אסטרטגית ההשקעות הראשית לארה"ב בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. "מחירי המניות נמצאים ברמה הטובה ביותר מזה זמן רב". כהן צופה כי בסוף 2001 יעמוד מדד S&P ברמה של 1,650 נקודות - זינוק של כ-30% ברמתו ביום ששי החולף, 1,305.97 נקודות.

גם אסטרטגים להשקעות מובילים אחרים מאמצים גישות פריות, דוגמת ביירון ויין, אסטרטג ההשקעות הראשי לארה"ב בבנק ההשקעות מורגן סטנלי דין ויטר. שוק המניות כולו, שסבל מתמחור עודף של 40% בתחילת 2000, סובל כעת מתמחור חסר של 10%, אומר ויין. "השוק עבר תהליך של התאמה למציאות", אמר ויין. "עכשיו אני יכול לעשות את העבודה שלי - עד עכשיו אנשים עודדו אותי לפרוש בתחילת 2001".

אך האופטימים ממעטים בערכה של סכנה שממנה מתריע מיעוט קולני: מיתון בארה"ב. "אני לא חושב שהסביבה העסקית מתאימה כעת להשקעות במניות", אמר דגלאס קליגוט, אסטרטג השקעות ראשי לארה"ב של בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן. "נראה שהמחצית הראשונה של 2001 תהיה גרועה יותר מהשנה".

קליגוט מעריך כי יריביו ממעיטים בהערכת סכנת המיתון. להערכתו, ב-2001 ישמור מדד S&P על הרמה הנוכחית שלו, ובסופה הוא יעלה ל-1,400 נקודות - נמוך משמעותית מהתחזית של רוב עמיתיו.

אם קליגוט ואנליסטים דוביים אחרים צודקים, לשוק המניות נכונה שנה קשה. אך הם לא מביאים בחשבון את ההערכות כי הפדרל ריזרב והממשל הפדרלי החדש ינקוט סדרת צעדים במאמץ להאצת הכלכלה, אומרים אנליסטים פריים. הן המדיניות המוניטרית (הנשלטת על ידי הפד באמצעות ריבית הבסיס) והן המדיניות הפיסקלית (שבה מדיניות המס וההוצאות של הממשל הפדרלי משפיעות על העודף או הגירעון בתקציב) היו מרסנות השנה. הפד שמר על ריבית בסיס גבוהה (6.5% בחודשים החולפים), והממשל הפדרלי מנהל את העודף התקציבי הגדול מעולם.

המתאם בין המדיניות המוניטרית לפיסקלית הביא להאטה בצמיחה הכלכלית בחודשים החולפים. בתחילת 2001, יותר הרסן, ויספק לכלכלה את התמריץ הנחוץ, מעריכה מרי פרל אסטרטגית השקעות בכירה בבנק ההשקעות פיין-ובר. ההערכה זו סבירה עוד יותר בהתחשב בהאטה בקצב האינפלציה, המשך הצמיחה המהירה בפריון העבודה, והירידה במחירי הנפט. "זו תקופת הצמיחה הכלכלית הארוכה בתולדות ארה"ב", אמרה פרל. "היא מתבגרת, היא מאטה, אך ב-2001 עדיין תהיה צמיחה סבירה". להערכתה, קצב הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי ב-2001 יהיה 2.6% והצמיחה בכלכלה הגלובלית תהיה 3.3%.

קצב צמיחה זה עשוי להיות מתורגם לצמיחה של 8%-7% ברווחי החברות במדד P&S ב-2001 - נמוך במחצית מהצמיחה ברווחים ב-2000, אך תואם את הצמיחה הממוצעת בשנים האחרונות, אמרה. לפרים אחרים הערכות דומות לצמיחה כלכלית ולזו ברווחי החברות.

אם הם צודקים, נכונה לשוק המניות שנה טובה, אומר דונלד ברדין, אסטרטג השקעות ראשי בחברת הייעוץ PNC. הירידה במחירי המניות בסתיו, יחד עם העלייה במחירי איגרות החוב והירידה בתשואות, מאותתים כי מחירי המניות ירדו לרמה בה נסחרו בתחילת 1998, אומר ברדיין.

בתחילת 2000, היו התשואות על אג"ח ל-10 שנים של האוצר האמריקאי 6.5%. מכפיל הרווח הממוצע ל-2000 של החברות במדד סטנדרד אנד פורס היה כ-30, או "תשואה על הרווח" של כ-3.5%. התשואה על הרווח היא הערך ההופכי של מכפיל הרווח. בדרך כלל, התשואה על איגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים דומה לתשואה על ההכנסות הממוצעת של החברות במדד P&S, ואנליסטים רבים אמרו כי הפער ביניהם מאותת כי מחירי המניות גבוהים מדי.

כעת, הרווחים כלו והמניות ירדו, ומכפיל הרווח העתידי (2001) של החברות ב-P&S הוא 21, או תשואה על הרווח של כ-4.8%. והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים נפלה ל5%. וכשהפער בין השניים כמעט נעלם, המניות לא נראות עוד יקרות, אומרת כהן מגולדמן סאקס. "יש ניגוד מעניין בין נקודת ההתחלה של 2001 לנקודת ההתחלה של 2000", אמרה.

ברדיין מציע סיבה נוספת לאופטימיות: סכומי הכסף הגדולים המחפשים השקעות. המזומנים שבידי קרנות נאמנות המשקיעות במניות עלו באוקטובר 6% מסך הנכסים שלהן, לעומת 4% במארס וממוצע של כ-5%, לפי קבוצת המסחר Institute Investment Company. זה אולי נראה הבדל זעיר, אך מאחר שסך נכסי קרנות הנאמנות המשקיעות במניות מסתכמים ב-4.3 טריליון דולר, כל שינוי של נקודת-אחוז מסתכם ב-43 מיליארד דולר. פרט למשיכות גדולות של משקיעים, מנהלי קרנות ישקיעו חלק ניכר מכספים אלה בשוק המניות לאחר שתתפוגג עצבנות הסתיו בשווקים ותספק הזדמנויות קנייה, מעריך ברדיין.

עם זאת, איש לא צופה תשואות דומות לאלה של 1999 או תחילת 2000, שעה שמניות חברות טכנולוגיה חסרות רווחים - ולעתים גם ללא הכנסות - זינקו ב-100% בתוך ימים וב-1,000%בתוך חודשים. "שוק פרי חדש תמיד מבסס מנהיגות חדשה", אמר פרד קובריק, ממנהלי הכספים הוותיקים, שהיה עד לשוק הדובי ב-1974-1973. "השחקנים הראשיים יתאכזבו מאוד".

לקובריק, המנהל נכסים בשווי של כ-1.5 מיליארד דולר, היתה שנה רעה. קרן ההשקעות שלו, Emerging Growth Fund Nvest Kobric Investment Trust, המשקיעה במניות טכנולוגיה, דיווחה ב-1999 על תשואה של %86, לעומת הפסד של 42% ב-2000. לדבריו, משקיעים נבהלו ומכרו מניות טכנולוגיה טובות ורעות השנה, בדיוק כפי שרכשו אותם בבהלה ב-1999. ב-2001, הוא אומר, משקיעים יחדשו את האבחנה בין המנצחות למפסידות.

"בשוקי מניות טכנולוגיה פריים קלאסיים בהיסטוריה, היו מניות שזינקו, והיו שנפלו", אומר קובריק. "לפיכך, מסיבות היסטוריות, קשה להשקיע במגזר הטכנולוגיה". להערכתו, מניות חברות חצאי המוליכים ויצרניות חצאי המוליכים, שאיבדו 80%-50% מערכן השנה, יצטרפו לעליות. "חצאי המוליכים הובילו את השוק מטה, והם שיחזירו אותו מעלה".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה