סוף המסיבה?

למדד S&P 500 ולנאסד"ק זו היתה שנה גרועה, אך למשקיעים אסור להיבהל/ הארץ

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מאת אלכס ברנסון "ניו יורק טיימס" אל תיבהלו. כלכלת ארה"ב עברה מנקודת רתיחה לנקודת קיפאון במהירות מסחררת. כל יום מביא איתו אזהרת רווח אחת, או עשר. ולמרות העליות ביום ששי, התשואה השנתית על הדאו ג'ונס היא הגרועה ביותר מאז 1981. למדד סטנדרד אנד פורס היתה זו השנה הגרועה ביותר מאז 1974. ולנאסד"ק - הגרועה מעולם.

אך למשקיעים אסור להיבהל. באמת.

כן, הטלטלה במניות טכנולוגיית המידע והטלפוניה השנה - במקרים רבים ביותר מ-90% - מצדיקה את הספקנות של אלה שאמרו כי הזינוק של 86% בנאסד"ק ב-1999 אינו בן-קיימא. כן, משקיעים אכן השקיעו כספם במניות טכנולוגיה וטלפוניה לא מוכרות. כן, הרווח כן קובע, והאטה בצמיחה הכלכלית משפיעה על ההשקעות בטכנולוגיה. וכן, גם אחרי הירידות החדות, מניות טכנולוגיה רבות נותרו יקרות במונחים היסטוריים.

אך מעבר למגזר הטכנולוגיה, שוק המניות לא נראה יקר עוד. לפי כמה אומדנים, רוב המניות זולות יותר מאשר בשנתיים החולפות, ואסטרטגים להשקעות רבים מעריכים כי 2001 תהיה השנה הטובה מעולם של מדד S&P 500. ייתכנו מציאות גם בקרב מניות הטכנולוגיה, אם כי קשה יותר למצוא אותן.

"שוק המניות כיום סובל מתמחור חסר. מדד S&P 500 נמוך בכ-15% מהרמה בה הוא אמור להיות", אמרה אבי ג'וזף כהן, אסטרטגית ההשקעות הראשית לארה"ב בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. "מחירי המניות נמצאים ברמה הטובה ביותר מזה זמן רב". כהן צופה כי בסוף 2001 יעמוד מדד S&P ברמה של 1,650 נקודות - זינוק של כ-30% ברמתו ביום ששי החולף, 1,305.97 נקודות.

גם אסטרטגים להשקעות מובילים אחרים מאמצים גישות פריות, דוגמת ביירון ויין, אסטרטג ההשקעות הראשי לארה"ב בבנק ההשקעות מורגן סטנלי דין ויטר. שוק המניות כולו, שסבל מתמחור עודף של 40% בתחילת 2000, סובל כעת מתמחור חסר של 10%, אומר ויין. "השוק עבר תהליך של התאמה למציאות", אמר ויין. "עכשיו אני יכול לעשות את העבודה שלי - עד עכשיו אנשים עודדו אותי לפרוש בתחילת 2001".

אך האופטימים ממעטים בערכה של סכנה שממנה מתריע מיעוט קולני: מיתון בארה"ב. "אני לא חושב שהסביבה העסקית מתאימה כעת להשקעות במניות", אמר דגלאס קליגוט, אסטרטג השקעות ראשי לארה"ב של בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן. "נראה שהמחצית הראשונה של 2001 תהיה גרועה יותר מהשנה".

קליגוט מעריך כי יריביו ממעיטים בהערכת סכנת המיתון. להערכתו, ב-2001 ישמור מדד S&P על הרמה הנוכחית שלו, ובסופה הוא יעלה ל-1,400 נקודות - נמוך משמעותית מהתחזית של רוב עמיתיו.

אם קליגוט ואנליסטים דוביים אחרים צודקים, לשוק המניות נכונה שנה קשה. אך הם לא מביאים בחשבון את ההערכות כי הפדרל ריזרב והממשל הפדרלי החדש ינקוט סדרת צעדים במאמץ להאצת הכלכלה, אומרים אנליסטים פריים. הן המדיניות המוניטרית (הנשלטת על ידי הפד באמצעות ריבית הבסיס) והן המדיניות הפיסקלית (שבה מדיניות המס וההוצאות של הממשל הפדרלי משפיעות על העודף או הגירעון בתקציב) היו מרסנות השנה. הפד שמר על ריבית בסיס גבוהה (6.5% בחודשים החולפים), והממשל הפדרלי מנהל את העודף התקציבי הגדול מעולם.

המתאם בין המדיניות המוניטרית לפיסקלית הביא להאטה בצמיחה הכלכלית בחודשים החולפים. בתחילת 2001, יותר הרסן, ויספק לכלכלה את התמריץ הנחוץ, מעריכה מרי פרל אסטרטגית השקעות בכירה בבנק ההשקעות פיין-ובר. ההערכה זו סבירה עוד יותר בהתחשב בהאטה בקצב האינפלציה, המשך הצמיחה המהירה בפריון העבודה, והירידה במחירי הנפט. "זו תקופת הצמיחה הכלכלית הארוכה בתולדות ארה"ב", אמרה פרל. "היא מתבגרת, היא מאטה, אך ב-2001 עדיין תהיה צמיחה סבירה". להערכתה, קצב הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי ב-2001 יהיה 2.6% והצמיחה בכלכלה הגלובלית תהיה 3.3%.

קצב צמיחה זה עשוי להיות מתורגם לצמיחה של 8%-7% ברווחי החברות במדד P&S ב-2001 - נמוך במחצית מהצמיחה ברווחים ב-2000, אך תואם את הצמיחה הממוצעת בשנים האחרונות, אמרה. לפרים אחרים הערכות דומות לצמיחה כלכלית ולזו ברווחי החברות.

אם הם צודקים, נכונה לשוק המניות שנה טובה, אומר דונלד ברדין, אסטרטג השקעות ראשי בחברת הייעוץ PNC. הירידה במחירי המניות בסתיו, יחד עם העלייה במחירי איגרות החוב והירידה בתשואות, מאותתים כי מחירי המניות ירדו לרמה בה נסחרו בתחילת 1998, אומר ברדיין.

בתחילת 2000, היו התשואות על אג"ח ל-10 שנים של האוצר האמריקאי 6.5%. מכפיל הרווח הממוצע ל-2000 של החברות במדד סטנדרד אנד פורס היה כ-30, או "תשואה על הרווח" של כ-3.5%. התשואה על הרווח היא הערך ההופכי של מכפיל הרווח. בדרך כלל, התשואה על איגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים דומה לתשואה על ההכנסות הממוצעת של החברות במדד P&S, ואנליסטים רבים אמרו כי הפער ביניהם מאותת כי מחירי המניות גבוהים מדי.

כעת, הרווחים כלו והמניות ירדו, ומכפיל הרווח העתידי (2001) של החברות ב-P&S הוא 21, או תשואה על הרווח של כ-4.8%. והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים נפלה ל5%. וכשהפער בין השניים כמעט נעלם, המניות לא נראות עוד יקרות, אומרת כהן מגולדמן סאקס. "יש ניגוד מעניין בין נקודת ההתחלה של 2001 לנקודת ההתחלה של 2000", אמרה.

ברדיין מציע סיבה נוספת לאופטימיות: סכומי הכסף הגדולים המחפשים השקעות. המזומנים שבידי קרנות נאמנות המשקיעות במניות עלו באוקטובר 6% מסך הנכסים שלהן, לעומת 4% במארס וממוצע של כ-5%, לפי קבוצת המסחר Institute Investment Company. זה אולי נראה הבדל זעיר, אך מאחר שסך נכסי קרנות הנאמנות המשקיעות במניות מסתכמים ב-4.3 טריליון דולר, כל שינוי של נקודת-אחוז מסתכם ב-43 מיליארד דולר. פרט למשיכות גדולות של משקיעים, מנהלי קרנות ישקיעו חלק ניכר מכספים אלה בשוק המניות לאחר שתתפוגג עצבנות הסתיו בשווקים ותספק הזדמנויות קנייה, מעריך ברדיין.

עם זאת, איש לא צופה תשואות דומות לאלה של 1999 או תחילת 2000, שעה שמניות חברות טכנולוגיה חסרות רווחים - ולעתים גם ללא הכנסות - זינקו ב-100% בתוך ימים וב-1,000%בתוך חודשים. "שוק פרי חדש תמיד מבסס מנהיגות חדשה", אמר פרד קובריק, ממנהלי הכספים הוותיקים, שהיה עד לשוק הדובי ב-1974-1973. "השחקנים הראשיים יתאכזבו מאוד".

לקובריק, המנהל נכסים בשווי של כ-1.5 מיליארד דולר, היתה שנה רעה. קרן ההשקעות שלו, Emerging Growth Fund Nvest Kobric Investment Trust, המשקיעה במניות טכנולוגיה, דיווחה ב-1999 על תשואה של %86, לעומת הפסד של 42% ב-2000. לדבריו, משקיעים נבהלו ומכרו מניות טכנולוגיה טובות ורעות השנה, בדיוק כפי שרכשו אותם בבהלה ב-1999. ב-2001, הוא אומר, משקיעים יחדשו את האבחנה בין המנצחות למפסידות.

"בשוקי מניות טכנולוגיה פריים קלאסיים בהיסטוריה, היו מניות שזינקו, והיו שנפלו", אומר קובריק. "לפיכך, מסיבות היסטוריות, קשה להשקיע במגזר הטכנולוגיה". להערכתו, מניות חברות חצאי המוליכים ויצרניות חצאי המוליכים, שאיבדו 80%-50% מערכן השנה, יצטרפו לעליות. "חצאי המוליכים הובילו את השוק מטה, והם שיחזירו אותו מעלה".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?