מי שחוטף אנשים לא בשלים - ישלם את המחיר מחר

יובל דרור
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל דרור
הארץ

"חברות היי-טק צריכות להבין שלא כדאי להן 'לגנוב' לנו את כל האנשים, כי אם יעשו זאת, יקבלו כוח אדם שאינו בשל, ומי שישלם את המחיר הוא תעשיית ההיי-טק עצמה" - כך אמר אתמול תא"ל ב', מפקד יחידת 8200.

8200 הפך בשנים האחרונות למספר שפותח דלתות רבות של משקיעים בישראל ובחו"ל. הוא מסמל את היחידה הצבאית בעלת החשיבות הגדולה לכלכלה הישראלית - ממנה יצאו בין היתר שלמה דברת, שמכר את עוש"פ לסאנגארד ב-210 מיליון דולר; אהוד וינשטיין, שמכר את מניותיו בליבית ב-40 מיליון דולר; האחים זיסאפל, שמכרו והנפיקו יותר מעשר חברות במאות מיליוני דולרים; וגם דידי ארזי, שהקים את חברת נייס.

אומדנים זהירים מלמדים כי בשנים האחרונות הקימו יוצאי היחידה כ-30 עד 40 חברות היי-טק, מהן כחמש עד עשר הונפקו בוול סטריט. הקשר בין שירות ביחידת המודיעין לבין חברת היי-טק מצליחה אינו מקרי: רבות מהטכנולוגיות הפזורות בעולם ופותחו בישראל היו במקורן טכנולוגיות צבאיות שפותחו ושוכללו על ידי יוצאי היחידה.

מפקד היחידה, תא"ל ב', הגיע אתמול לטקס הענקת פרסי תחרות CodeGuru, שנערכה בקרב כ-2,000 תלמידי תיכון מרחבי המדינה ואורגנה על ידי היחידה בשיתוף עם חברת אלדין. 8200 מעולם לא אישרה כי היא עומדת מאחורי התחרות, ואולם אנשי משאבי האנוש שלה הקימו דוכן בתחרות ושמחו לעזור לתלמידים למלא טפסים העוסקים ב"התאמתם לתפקידי פיתוח בתחום המחשבים". תא"ל ב' ישב בשורה האחרונה, מחא כפיים לזוכים ויצא עם סיום הטקס.

הסיבה שמפקדה של אחת היחידות העסוקות ביותר בצבא מתפנה להגיע לטקס אזרחי אינה סודית: צה"ל מפסיד בקרב לחברות ההיי-טק והסטארט-אפ, יותר אנשים מוכשרים מעדיפים לקבל משכורת שמנה ואופציות בחברה מאשר לשרת אפילו ביחידה. תחרות כמו CodeGuru עוזרת ליחידה לזכות ביתרון יחסי בציד הראשים שמנהלות חברות אלה.

את המסלול הצבאי שלו החל ב', כיום בן 44, בקורס טיס. "אחרי כמה חודשים נפרדו ממני לשלום ועברתי לסיירת מטכ"ל", הוא מספר בחיוך. לאחר השירות בסיירת השתחרר, ורק כעבור שש שנים באזרחות, בעקבות פנייה של מי שמשרת כיום בתפקיד סגן הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, שהיה אז מפקד הסיירת, חזר ב' לשירות כסגן מפקד היחידה. "הוא הבטיח שזה רק לשנה. השנה הזו נמשכת עד היום". ב-88' הוצע לב' לעבור למערך המודיעין ומאז פילס את דרכו בחיל, עד שהגיע לפני כשלוש שנים לפיקוד על יחידת העילית של חיל המודיעין, המכונה בפרסומים זרים "יחידת האיסוף המרכזית".

ההקבלה בין סיירת מטכ"ל לבין ה"סיירת" החדשה, זו שעליה הוא מפקד כיום, אינה מפתיעה את ב': "תחומי העיסוק שלנו מאוד מעניינים, מורכבים ויוצרים אתגר אמיתי למשרתים. אף חברה באזרחות אינה מסוגלת להציע מגוון רחב כל כך של אתגרים כפי שמציעה היחידה שלנו".

זו הסיבה שהוא מסרב לקבל את טענתו של ראש אכ"א, האלוף יהודה שגב, שאמר באוגוסט האחרון: "אנחנו נמצאים במלחמה. המשק האזרחי הסיר את הכפפות". לדבריו, מדובר בתחרות ולא במאבק. "אנחנו מצליחים להשאיר ביחידה את מי שאנחנו רוצים ביקרו, ובסקרים שערכנו בקרב החיילים שלנו גילינו שמשכורת זה לא הכל". ב' סבור כי אתגר, מיצוי אישי, עניין, מסלול קידום, תנאי הסביבה ותנאי השירות חשובים לא פחות מהמשכורות השמנות של חברות ההיי-טק.

"לזכותו של הרמטכ"ל יש לומר כי הוא הבין שלפחות בתחום של תנאי הסביבה ותנאי השירות חייבת להיות התקדמות", הוא אומר. "הצבא ככלל מבין שהוא חייב להשקיע משאבים מיוחדים בכוח האדם הטכנולוגי, יש לתת להם תנאים, תוכניות שירות, הטבות".

ב' מדגיש כי אינו מרגיש בנהירה של אנשיו לחברות ההיי-טק: "יש תנועה טבעית מהצבא לאזרחות, ואפילו אני לא הייתי רוצה שכולם יישארו ביחידה. צריך לזכור שמדי שנה אני מקבל לידי כוח אדם חדש, צעיר וטוב יותר מקודמיו, וזאת בין השאר בשל השקעת משאבי עתק באיתור כוח האדם המתאים ובהכשרתו".

ואולם גם לב' יש טענות כלפי חברות ההיי-טק. "היחידות הצה"ליות הן הגנרטורים הגדולים ביותר במדינה שיוצרים כוח אדם טכנולוגי. מי שחוטף היום אנשים לא בשלים, ישלם את המחיר מחר", הוא קובע, ומוסיף כי הדרך היחידה להתגבר על הבעיה היא ליצור את האיזון בין האזרחות לצבא: "אנחנו בודקים דרכים לשתף פעולה, להגיע להבנה, ליצור מסלולים משותפים לנו ולחברות היי-טק". לדבריו, בשלב זה אין כל הצעה מעשית, ואולם רעיונות שונים נבחנים במטרה ליצור מצב שבו כולם מנצחים: הכלכלה הישראלית וביטחון המדינה.

כאשר נשאל ב' כיצד יוצרים מצב שבו כולם רוצים לשרת ביחידה שאיש אינו רשאי לומר מה היא עושה, הוא מחייך ואומר: "השם של בוגרי היחידה ביצירת חברות היי-טק מוסיף לנו רייטינג עצום. הוא גורם לנוער הצעיר לרצות לשרת בה". ב' מוסיף כי היחידה משתדלת להציג עצמה לקהל היעד בדרכים המותרות לה: "אנחנו דוחפים פרויקטים ללימוד ערבית בבתי ספר, אבל בעוד שכאן אנחנו מקווים ליהנות מהתוצאות, קיימים פרויקטים שהם לטובות הקהילה נטו, כמו פרויקט יחדיו, שבמסגרתו 250 חיילים וקצינים מהיחידה משמשים חונכים בהתנדבות לילדים המתקשים בלימודיהם".

גם תחרות CodeGuru מהווה מעין השקעה שכזו, ברוח היחידה: אתגר מחשבתי שמטרתו להגיע ליעד בכל מחיר. "בניגוד לחברות אזרחיות, אנחנו צריכים לעמוד במשימות בכל מחיר", אומר ב'. "האווירה השוררת אצלנו מאפשרת לנו להפעיל שיטות עבודה שאינן מקובלות בצה"ל כולו. אנחנו מאפשרים חופש מחשבתי ויצירתיות כדי לאפשר לאנשי הטכנולוגיה להתמודד עם המשימות שלהם".

מאוחר יותר הודה מפקד בכיר אחר ביחידה כי כבוגר תואר שני במדעי המחשב הוא מודע לכך שפקודיו מוכשרים יותר ממנו. "אני לעולם לא אגיד להם, הנה הבעיה ותפתרו אותה כך וכך - כי בדרך זו אני מגביל אותם לגבולות הידע שלי".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה