חינוך, נדל"ן ומניעת הגירה: הממשלה מציגה יעדים מדידים ל-2011 - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חינוך, נדל"ן ומניעת הגירה: הממשלה מציגה יעדים מדידים ל-2011

איך מעודדים את התעשייה המסורתית ומצמצמים הפער ביננו לאירופה בהשתתפות בשוק התעסוקה? ■ בשנה הקרובה יושלם תכנון בניין עיר ל-7,000 דירות ■ איך הממשלה תתאים את מערכת החינוך למאה ה-21? ■ ואילו צעדים נוקטים נגד ההגירה השלילית תוך פיתוח הפריפריה?

5תגובות

ממשלת ישראל פירסמה השבוע את תוכניות העבודה ל-2011. לראשונה נעשה ניסיון לרכז את כל תוכניות הממשלה בספר אחד ובאופן אחיד, במטרה לאפשר למשרדים לפעול באופן מסודר יותר, ולציבור להבין מהן המטרות של כל משרד ואיך הוא מתכוון ליישם אותן. השנה התוכניות מפורטות ורחבות יותר משנים קודמות, והן נכתבו לאחר שמשרדי הממשלה העמיקו בתקופה האחרונה את מאמציהם בתכנון המדיניות שלהם.

תוכנית העבודה של כל משרד מגדירה את מטרות המשרד ואת מדדי ההצלחה - נתונים בשטח שיצביעו על השלמת היעדים. בתוכנית מופיעות גם משימות המשרד ל-2011, מדדי תפוקה נבחרים שהם תוצרי פעילות המשרד, מדדי תוצאה נבחרים המגדירים את השינויים שאותם המשרד רוצה לערוך והמועד שסימן כיעד להשגת התוצאות.

2011 לפי משרד התמ"ת: יותר ערבים, חרדים ותושבי פריפריה בשוק התעסוקה

בשנה הקרובה מתכנן משרד התמ"ת להביא לגידול ביצוא השירותים - מ-88.5 מיליארד שקל ל-104.2 מיליארד שקל; לצמצם את הפער בין שיעור התעסוקה במרכז לפריפריה מ-5.98% כיום ל-5.7%; ולהקטין את הפער בין ממוצע ההשתתפות בשוק העבודה של עובדים בני 25-64 בין אירופה לישראל - מ-2.6% כיום ל-2.3%.

יעדים אלה נגזרים מחזונו של המשרד לעשור הקרוב: הובלת הצמיחה הכלכלית-חברתית במטרה להשתלב בתוך עשור ברשימת 15 המדינות המובילות בתוצר לנפש. לשם כך יפעל המשרד לשיפור כושר התחרות של התעשייה, להקטנת פערים בין המרכז לפריפריה, צמצום העוני ולהגדלת שיעור המשתתפים בשוק העבודה.

הגברת הצמיחה, קידום התעשייה ושיפור כושר התחרות של המשק הם היעדים המרכזיים שהציב משרד התמ"ת ל-2011. בכוונת המשרד להשיג זאת בעיקר באמצעות עידוד חדשנות ומחקר ופיתוח של מוצרים. יעדי התוכנית ביחס להיי-טק שומרים על קצב צמיחה של 7% בשנה. מאמץ מיוחד יושקע בעידוד צמיחת התעשייה המסורתית ב-3.8%, לעומת ירידה בצמיחתה של 9% ב-2010.

אמצעי נוסף להשגת הצמיחה הוא חיזוק עסקים קטנים ובינוניים כך שמספר המשרות שיווצרו בעסקים חדשים שייפתחו יעלה לעומת אשתקד ויגיע לפחות ל-84,251 לעומת 83,396 בסוף 2010. רשימת המדדים בסעיף הגדלת היצוא כוללת גם הגדלת היצוא התעשייתי בכ-10% ל-179.9 מיליארד שקל, תוך שימת דגש על שיפור השתלבות חברות במכרזים ופרויקטים בינלאומיים.

משרד התמ"ת הכריז גם כי יפעל לשיפור מעמד ישראל בדירוג משיכת השקעות זרות ממקום 65 ל-20 עד 2015. בנוסף, ישאף להעלות עד סוף 2011 את סך ההשקעות של גורמי חוץ בישראל ל-13.8 מיליארד דולר לעומת 9.9 מיליארד דולר, ולהביא שתי השקעות חדשות של חברות בינלאומיות.

את היקף היצוא לסין, ללא יהלומים, ישאף המשרד להעלות ב-2011 ל-1.88 מיליארד דולר, לעומת 1.65 מיליארד דולר כיום. לגבי הודו השאיפה היא להגדיל את היקף היצוא ל-2.01 מיליארד דולר, לעומת 1.68 מיליארד דולר כיום.

ההצהרות הכלליות של מטרות ויעדי משרד התמ"ת עברו מיקוד השנה ונהפכו ליעדים מדידים. לכל יעד נקבעו מדדי תפוקה, הכוללים את הכלים שבהם ייעשה שימוש ומדדי הצלחה. מערכת תוכניות העבודה של אגפי המשרד מוחשבה ונהפכה כלי ניהולי המאפשר מעקב צמוד אחר התקדמות תוכניות העבודה בכל רגע נתון ותיגמול מנהלים מצליחים. מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, יציג השבוע את המערכת למנכ"לי משרדי הממשלה וההערכות הן, כי כל המשרדים יעברו לעבוד עם אותה מערכת.

"המערכת היא כלי לקבלת החלטות ניהוליות בכל רגע נתון", אמר קדמי. "ב-2010 עשינו פיילוט וביצענו מעקב אחת לרבעון. עכשיו המערכת מאפשרת מעקב יומי ברמה של יעדים מול תוצאות".

בתחום התעסוקה קובעים המדדים, בין השאר, כי עד סוף 2011 יעלה שיעור השמת בוגרי הכשרה מקצועית במקצועות שלמדו מ-43.1% ל-45%, ובכל עבודה מ-72.7% ל-75%. עד סוף העשור יעלה שיעור העסקת גברים ערבים ב-3.7% ל-78%, ושיעור העסקת נשים ערביות ב-15% ל-42%. בתוך חמש שנים יעלה שיעור תעסוקת נשים חרדיות ב-4% ל-57% ושיעור תעסוקת גברים חרדים ב-14% ל-55%. מספר המועסקים בפריפריה יעלה בתוך שנה ב-13 אלף ל-790 אלף.

שיווק של 20 אלף דירות חדשות ושיקום שכונות ישנות

למשרד הבינוי והשיכון תוכניות גדולות ל-2011-2012, ובעיקרן קידום תוכניות ארוכות טווח להרחבת יישובים והקמת יישובים חדשים. בתוכנית העבודה שהפיץ משרד ראש הממשלה עולה כי בשנה הקרובה ישווק המשרד כ-20 אלף דירות, כ-14 אלף מהן במגזר העירוני להרחבת בית שמש, מודיעין וראש העין. עוד כ-6,000 דירות ישווקו במגזר הכפרי.

עם זאת, המשרד מציין כי קיימות עתודות קרקע לבנייה של עוד 22 אלף דירות בתוכניות שקיבלו תוקף, ובקנה מתוכננות עוד כ-6,000 דירות שלהן הושלם תכנון מפורט. המשרד מתכוון לשים דגש בנושא קידום תוכניות בניין עיר ולפי התוכנית שהוגשה לראש הממשלה, בשנה הקרובה יושלם תכנון בניין עיר לבניית 7,000 דירות.

המשרד מתכוון להשלים פיתוח ביישובים כפריים ובהם היישוב ניצן, בוסתן הגליל, תלמי יפה, ניצנים וישובי מזרח לכיש. כמו כן, ישקיע המשרד בהקמת היישוב אמציה-קטיף. במסגרת התוכנית יפעל המשרד להקמת ממ"דים ביישובי עוטף עזה.

מהתוכנית עולה כי אחד הנושאים שכנראה יוזנחו הוא קידום פרויקטים להתחדשות עירונית - כמו פינוי בינוי ותמ"א 38 לחיזוק מבנים, מאחר שלא ניתנו נתונים מפורטים לגבי נושאים אלה. עם זאת, במסגרת התוכניות מתכוון המשרד לשפר את חזותן של שכונות ישנות, בעיקר שכונות שיקום; לפעול לחיזוק ושיפוץ דירות בפרויקטים של שיקום שכונות; לסייע לכ-137 אלף זכאי דיור שיקבלו השתתפות בשכר דירה; לטפל בכ-1,600 דירות בדיור הציבורי; לסייע לכ-120 משפחות בהגדלת הסיוע ברכישת דירה; לרכוש ל-67 משפחות זכאיות דירות בנות ארבעה חדרים; ולסייע ברכישת 50 דירות עבור נכים.

במשרד הבינוי והשיכון אומרים כי "נתוני השיווקים מציינים את תוכניות המשרד לשנה הבאה בדבר הגדלת מלאי התכנון הזמין של קרקעות למגורים במגזר העירוני. נתונים אלה לא כוללים את סך היחידות הזמינות לשיווק ולא את הנתונים של מינהל מקרקעי ישראל. תוכניתנו היא לשווק כ-30 אלף דירות לפחות ב-2011, כפול מהממוצע השנתי ב-2000-2008".

שיפור הציונים במבחנים הבינלאומיים וחיזוק מעמד המורים

משרד החינוך הציב כיעד את שיפור הזכאים לבגרות בשנה הקרובה מ-46.1% באופן הדרגתי ועקבי, אף כי נמנע מלסמן שיעור צפוי כיעד - כך עולה מתוכנית העבודה של משרד החינוך ל-2011, שגובשה בהמשך ליעדים שהציב שר החינוך, גדעון סער, לפני כשנתיים. כמו כן הציב המשרד יעדים לשיפור בציוני התלמידים במבחנים הבינלאומיים. כך, הוא מצפה לשיפור בציונים במבחן PIRLS הבינלאומי בקריאה לכיתות ד' ל-527 במקום 512 כיום (טווח הציונים הוא 200-800); שיפור הציונים במבחן TIMMS ב-2011 במתמטיקה לכיתות ח' ל-480 במקום 463 כיום, ובמבחן TIMMS במדעים לכיתות ח' ל-480 במקום 468 כיום; שיפור במבחני פיז"ה של OECD ב-2012 במתמטיקה ל-495 במקום 447, ובמבחן פיז"ה במדעים ל-491 במקום 455 כיום. מדובר ביעדים לטוח הקצר בלבד ובמשרד הציבו כמטרה שיפור בהישגים גם בשנים הבאות.

ואולם, תחום ההישגים אינו היעד היחיד ל-2011. התוכנית מדגישה את חיזוק מעמד המורים והמנהלים, צמצום פערים בחינוך, חיזוק החינוך הטכנולוגי והמקצועי, שיפור האקלים הבית ספרי והתאמת מערכת החינוך למאה ה-21.

בתחום צמצום הפערים הלימודיים - המשרד ימשיך לפעול בדרך של הקצאות תקציביות דירפנציאליות תוך מתן עדיפות לאזורי הפריפריה. כך למשל, התוכנית לצמצום תלמידים בכיתה ל-32 ותוכנית מחשוב כיתות תוחל תוך מתן עדיפות לבתי ספר בצפון ובדרום.

השנה יחל המשרד להפעיל את חוק לימוד חובה גם בכיתות י"א וי"ב, לצד יישום תוכנית להשלמת השכלה למבוגרים בבתי ספר בפריפריה. יוגדל מספר היישובים המפעילים פרויקט לשילוב תלמידים נושרים בכיתות י"א-י"ב ב-45 יישובים, המיושם כיום רק ב-15. כמו כן יגדל מספר המורים המצטיינים שיקבלו בונוס כדי לעבור ללמד בפריפריה ל-1,000 במקום 553 כיום.

המשרד יחל השנה גם בתוכנית לחיזוק החינוך הטכנולוגי והמקצועי. בין היתר באמצעות פתיחת 60 קבוצות לימודים לעתודה מדעית וטכנולוגית, 10 כיתות חדשות במגמות טכנולוגיה ואלקטרוניקה מתקדמות, הגדלת הכיתות בתוכנית טכנאים ובגרות, הקמת שני מרכזי טכנולוגיה אזוריים בצפון ובדרום לשילוב תלמידים בתעשייה, והגדלת מספר התלמידים המשתתפים בתחרות הרובוטיקה.

אחת מתוכניות הדגל של המשרד היא תוכנית התקשוב, שבמסגרתה תותקן תשתית טכנולוגית מתקדמת בבתי הספר, והכיתות וחומרי הלימוד ימוחשבו. השנה תחול התוכנית על 890 בתי ספר עם עדיפות לדרום ולצפון.

בתחום המורים, המשרד מתכוון לשלב 700 מורים עד סוף השנה בתוכנית הכשרה למיומנויות טכנולוגיות ומיומנויות למאה ה-21, ולקיים 600 קורסים בנושא. השנה יעברו 6,450 מורים הערכה יסודית, שתשפיע על קידומם המקצועי.

בשנתיים האחרונות המשרד מפעיל פרויקטים שונים להכשרת כוח אדם צעיר ומצטיין להוראה. בשנה שעברה למדו בתוכניות אלו 735 סטודנטים, השנה יגדל מספר ל-1,135. המשרד פועל גם לחיזוק מעמד המנהל באמצעות איתור קבוצת מנהלים מצוינים שיובילו תהליכי שיפור בבתי ספר אחרים. כמו כן, המשרד ממשיך להתאים את תוכניות הלימוד ובדיקת רמת העדכניות של 14 תוכניות לימודים.

לעצור את ההגירה השלילית: מעבר של 20 אלף משפחות לפריפריה בשנה הקרובה

שינוי של מגמת ההגירה מהפריפריה, באמצעות עידוד תושבים לעבור לנגב והגליל ועידוד סטודנטים שלומדים במכללות בפריפריה - אלה הם היעדים של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות סילבן שלום ל-2011. המשרד הצהיר על מעבר של 20 אלף משפחות חדשות לאזורי הנגב והגליל ב-2011 כמדד להצלחת התוכניות. זאת, לעומת מגמה של הגירה שלילית מהפריפריה בשנים האחרונות.

הנגב והגליל משתרעים על פני כ-70% משטחה של ישראל, אך רק כ-25% מתושבי המדינה גרים בהם. תושבי הנגב סובלים כבר שנים רבות משורה של פערים לעומת אזור המרכז ובהם פערי שכר, תעסוקה, חינוך ובריאות - היוצרים הגירה שלילית מתמשכת.

המשרד מתכוון להגדיל את מספר המצטרפים לגרעיני התיישבות, גופי התיישבות קהילתיים המוקמים על בסיס רעיוני, ב-1,000 מצטרפים נוספים ב-2011, לעומת 3,000 שהצטרפו לגרעינים ב-2010. בעשור הקרוב מתכוון המשרד לצרף 50 אלף תושבים לגרעיני ההתיישבות. בשלוש השנים האחרונות הוקמו 37 גרעיני התיישבות בנגב ובגליל. לקראת סוף 2010 הכריז המשרד על תוכנית להקמת 80 גרעינים חדשים בגליל ובנגב, ולחיזוק הגרעינים הקיימים בעלות של כ-120 מיליון שקל.

בנוסף, הציג המשרד ב-2010 תוכנית פיתוח ל-19 ישובי הגדר הסמוכים לגבול עם לבנון, בשיתוף משרד האוצר, הבינוי והשיכון והביטחון. ישובים אלה סובלים מהגירה שלילית ואוכלוסייה מתבגרת, ועלויות פיתוח קרקע גבוהות שמונעות מהם לקלוט משפחות נוספות. לפי התוכנית, עלויות הפיתוח ב-600 מגרשים ב-19 הישובים יסובסדו כדי לאפשר להם לקלוט משפחות חדשות.

המשרד מצפה גם לפתיחתו של בית הספר החדש לרפואה בגליל, שיחל לפעול במבנה ארעי בשטח בית החולים זיו בצפת. לפי המשרד, ב-2011 צפויים ללמוד בבית הספר 120 סטודנטים, כאשר התוכנית היא לצרף כ-500 סטודנטים בכל שנה בשנים הקרובות.

אורנה בכור, מנכ"לית המשרד: "הנגב והגליל הם המשאב החשוב ביותר שיש לישראל. ניצול נכון של משאבים ושילוב כוחות של משרדי הממשלה יובילו לקפיצת מדרגה ולתנופה אדירה, שכולנו נרוויח ממנה".

הגדלת מספר התיירים ל-4 מיליון וההכנסות מתיירות ל-37 מיליארד שקל

יעדי משרד התיירות ב-2011 הם להגדיל את מספר התיירים שיגיעו לישראל ל-4 מיליון איש לעומת 3.4 מיליון ב-2010, להעלות את התפוקה מתיירות ל-37 מיליארד שקל לעומת 33 מיליארד שקל בשנה שעברה וכן להרחיב את מעגל המועסקים בענף ל-218 אלף איש בהשוואה ל-190 אלף בשנה החולפת.

ב-2011 יעסוק המשרד בשדרוג המוצר התיירותי הישראלי באמצעות הסרת חסמים, מהלך של דירוג בתי מלון, שיפור מערך המידע לתייר, שדרוג כח האדם בתעשייה ושיפור תשתית המקומות הקדושים. בכוונת המשרד לפעול להגדלת ביקושי תיירים באמצעות כניסה לשווקים בינלאומיים חדשים והרחבתם כמו ברזיל, סין והודו; מיתוג נפרד לערים אילת ותל אביב; מיקוד של קהלי יעד נבחרים - קהילות יהודיות, אוואנגליות וקתוליות - באמצעות הקמת דסק דתות במשרד. בנוסף, יעסוק המשרד בשיפור יכולת המימון הפיננסי והמענקים ליזמים וכן בשינוי מפת העדיפות הלאומית בטיפול במסלולי מענקי השקעה. בין המשימות שהציב לעצמו המשרד לשיפור המוצר התיירותי נמנים גם הקמת משטרת תיירות, עריכת ביקורות לספקי שירותי תיירות, הבטחת עמידה בסטנדרטים בינלאומיים במלונות וחדרי האירוח והגדלת היצע חדרי המלון במטרה להתאימם לקליטת חמש מיליון תיירים.

ב-2011 אמורים להיתוסף 3,000 חדרי מלון, בחלקם כאלה שאישורים להם נתנו בשנים קודמות. בתחילת השנה יגיש המשרד את המלצתו לגבי החלופה העדיפה לפתרון בעיית עליית מפלס המים מול מלונות ים המלח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#