פיצוץ צינור הגז הטבעי בסיני: "ההזרמה ארצה תחודש תוך שבוע" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פיצוץ צינור הגז הטבעי בסיני: "ההזרמה ארצה תחודש תוך שבוע"

הופסקה הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל בעקבות פיגוע טרור בצינור גז לסוריה וירדן ■ נתניהו קיים הבוקר התייעצות עם לנדאו וגורמי ביטחון: "לא צפוי מחסור" ■ ועדת הכלכלה תקיים מחר דיון בעניין

157תגובות

>> האי-יציבות הפוליטית במצרים משליכה על הקשר שמקיימת המדינה עם ישראל ושכנותיה בזירת האנרגיה האזורית: בסביבות השעה שמונה בבוקר אתמול זיעזע פיצוץ עז את צפון חצי האי סיני. הפיצוץ אירע בתחנת מדידה הממוקמת לאורך צינור הגז הטבעי בין מצרים לירדן ולסוריה - במרחק 20-30 ק"מ מן הצנרת המוליכה את הגז הטבעי לישראל. בשעות הצהריים כובתה האש באזור הפיצוץ בסיני ולא נמסר על נפגעים. כתוצאה מן השריפה שהתלקחה במקום, עצרה חברת הגז המצרית (gas-E) את הזרמת הגז הטבעי בתשתית ההולכה באזור - לרבות בצינור המוליך גז טבעי לישראל. ספקית הגז המצרית לישראל, קבוצת EMG, דיווחה למשרד התשתיות ולחברת החשמל על הפסקת ההזרמה.

במשרד התשתיות הנחו את חברת החשמל וכן את ספקית הגז המתחרה ים תטיס להיערך לאפשרות להגדיל את הזרמת הגז הישראלי כחלופה לגז המצרי. בשל צריכת החשמל הנמוכה יחסית בסוף השבוע, לא גררה ההשבתה שיבושים באספקת החשמל או צורך ברכישת גז נוספת מים תטיס. בחברת החשמל נערכו אתמול להסבת טורבינות גז לשימוש בסולר.

מקבוצת מרחב, השותפה הישראלית ב-EMG, נמסר אתמול כי הפגיעה בצינור הגז פגעה במערכת המצרית כולה, וכי תהליך הצינון והבטיחות ידרוש את השבתת זרימת הגז לישראל למשך כמה ימים עד שבוע: "בניגוד לדיווחים השונים, לא היה כל ניסיון פגיעה או פגיעה במערכת EMG המובילה גז ארצה".

ואולם, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים אתמול בבוקר התייעצות עם שר התשתיות עוזי לנדאו ועם גורמי ביטחון. בסיומה הודיעה לשכת ראש הממשלה כי "ישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת הגז ממצרים, וקיימת אפשרות מיידית לעבור למקורות אנרגיה וגז חלופיים". מהלשכה נמסר עוד כי "בשלב זה לא ברור אם נגרם נזק לתשתיות הולכת הגז ממצרים, אך כאמצעי ביטחון ישראל עצרה זמנית מיוזמתה את העברת הגז, כפי שמחייבים הנהלים".

EMG המצרית מספקת כיום לישראל 2.2 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה (2.2 BCM), מתוכם 2.1 המסופקים להסקת תחנות הכוח של חברת החשמל. יתרת הגז נמכרת לתחנת הכוח של מפעל המלט נשר ברמלה, וכן לצורכיהן התפעוליים של מפעלי מכתשים אגן וחיפה כימיקלים בדרום.

הגז המצרי מהווה 43% מן הגז הנדרש לחברת החשמל, ומן החברה נמסר אתמול: "החברה ערוכה למצב ההפסקה באספקת הגז - ולא צופה בעיות באספקת החשמל ללקוחות. בימים הקרובים מתכננת החברה להגביר את השימוש בסולר, פחם ומזוט להפעלת היחידות בתאום עם הרשויות הרלוונטיות".

אם לא תחודש הבוקר הזרמת הגז ממצרים, עשויה החברה להידרש לשלושה צעדים אפשריים: הגדלת ייצור החשמל בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, הסבת ייצור החשמל בטורבינות גז מסוימות לשימוש בסולר, וכן הפעלת יחידות ייצור חשמל במזוט.

לנדאו אמר אתמול כי: "ישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת גז, וקיימת אפשרות מיידית לעבור למקורות אנרגיה חלופיים. תרגיל המדמה הפסקת אספקת גז ממצרים נערך ביוני האחרון".

בנוסף ללקוחות אלה, אמורה EMG להתחיל החודש באספקת גז טבעי לבתי הזיקוק לנפט בחיפה (בז"ן). זאת, במסגרת ההסכם שעליו חתמה קבוצת החברה לישראל (בעלי בז"ן) מול EMG, לאספקת 22 BCM גז טבעי במשך 20 השנים הבאות. בנוסף, מחזיקה EMG בחוזה סופי חתום לאספקת גז טבעי עבור תחנת הכוח הפרטית של דוראד באשקלון, וכן עבור תחנות הכוח הפרטיות של אדלטק. במקביל, מנהלת EMG משא ומתן מתקדם למכירת גז טבעי גם לתחנת הכוח המתוכננת של מפעלי נייר חדרה ולהגדלת אספקת הגז לתחנה של נשר ברמלה.

חתימת חוזים אלה תגדיל את היקף ההתקשרויות עליהן סיכמה עד כה EMG בישראל לכ-5 BCM בשנה. זאת, כאשר מכסת הגז המצרי השמורה לישראל הוגבלה ב-2005 במסגרת הסכם המטריה בין שתי המדינות לכמות של 7 BCM בשנה (למשך 20 שנה), מה שמביא לפיכך את EMG למיצוי הגז שתוכל למכור למשק הישראלי.

הצינור לירדן לא אובטח

ספקית הגז הטבעי EMG מוחזקת בידי מקורבו של נשיא מצרים חוסני מובארק, איש העסקים חוסיין סאלם (28%), אשר נמלט ממצרים עם פרוץ המאורעות. לצדו מחזיקים בקבוצה: PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן וחברת אמפל הציבורית שבשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

אין מדובר בפעם הראשונה שבה מופסקת הזרמת הגז ממצרים - שהושבתה כמה פעמים בעבר. ואולם, הזיקה שבין חוסר היציבות הפוליטית במצרים גררה אתמול תהודה רבה במיוחד.

EMG מספקת למשק הישראלי גז טבעי החל ממחצית 2008. זאת, באמצעות צינור הולכה גז אשר פוצל מתשתית ההולכה המצרית כמה קילומטרים לפני אל-עריש שלחופי סיני. צינור זה מוטמן באדמה, למעט תחנות המדידה העל-קרקעיות. כמו כן, מפעילה EMG סמוך לאל-עריש תחנת קבלה במתחם מאובטח ומדחסים (קומפרסורים), עבור הזרמת הגז לאורך צינור תת-ימי באורך 100 ק"מ מאל-עריש ועד חוף קצא"א שמדרום לאשקלון. במקביל, מספקת מצרים לירדן ולסוריה גז טבעי מסובסד (ראו מסגרת) דרך סיני. צינור זה אינו מאובטח ברובו.

בשעות הצהריים התברר כי האש בנקודת הפיצוץ כובתה:

הגז ממצרים אחראי ל-90% מצריכת החשמל בירדן

>> השבתת הזרמת הגז הטבעי ממצרים לירדן תגרום לנזק כספי של 4.2 מיליון דולר ביום - כך העריך אתמול גאלב אל-מאברח, מנכ"ל חברת החשמל הממשלתית הירדנית. זאת, כתוצאה מן הצורך לחפות על השימוש בגז טבעי באמצעות שריפת סולר ומזוט יקרים יותר. בירדן העריכו אתמול כי הפיצוץ בסיני יביא להשבתת הזרמת הגז לממלכה במשך שבוע לפחות.

מצרים מספקת לירדן גז טבעי המשמש לה לייצור 90% מן החשמל המופק בממלכה. קהיר ועמאן סיכמו ב-2004 על חוזה לאספקת 2.4 BCM גז טבעי במחיר מסובסד, עם הסכם עקרוני לאספקת 0.9 BCM נוספים. ואולם, בעיות זמינות גז במצרים - בייחוד בתקופת הרמדאן - הובילו להפסקות חשמל חמורות במצרים, שנאלצה לצמצם את אספקת הגז לירדן מתחת לרמה החוזית המינימאלית.

ירדן נאלצה לעבור לשריפת סולר ומזוט כדי לחפות על הפער, בעוד שממשלתה מחפשת אחר פתרונות ארוכי טווח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#