ברק ושטייניץ דנו בעתיד תעש עם ראשי התעשיות הביטחוניות ולא הגיעו להחלטה - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ברק ושטייניץ דנו בעתיד תעש עם ראשי התעשיות הביטחוניות ולא הגיעו להחלטה

(עדכון) בעקבות התנגדות התעשייה האווירית להחלטה לאחד את תעש עם רפאל, קיימו שרי הביטחון והאוצר שימוע

תגובות

שר הביטחון, אהוד ברק, ושר האוצר, יובל שטייניץ, דנו הבוקר בעתיד תעש. השרים קיימו פגישות עם ראשי התעשיות הביטחוניות במטרה לקבל החלטה מהירה בסוגייה.

בהודעה שפירסמה לשכת שר הביטחון בתום הפגישות נמסר, כי בדיונים השתתפו לצד ברק ושטייניץ גם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל.) אודי שני ומנהל רשות החברות דורון כהן. בסיום הפגישות סוכם כי הדיונים בנושא יימשכו. מקורבים לדיונים ציינו, כי הדיונים יימשכו בין שטייניץ לברק, אולם טרם נקבע מועד לפגישת השרים.

השרים החליטו על מיזוג תעש עם אחת החברות הבטחוניות הממשלתיות, רפאל או התעשייה האווירית. בעקבות החלטתם בחן צוות משותף את המיזוג הטוב ביותר לחברות וקבע כי הוא יהיה עם רפאל. בדיון סגור אימצו השרים את ההמלצה, אולם בעקבות התנגדות התעשייה האווירית הסכימו לקיים סוג של שימוע לחברות. המלצת המיזוג הונחה על השולחן על ידי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לאחר שכשלו הנסיונות להפרטת החברה.

את התעשייה האווירית ייצגו בדיונים היו"ר יאיר שמיר והמנכ"ל יצחק ניסן. את תעש מייצג המנכ"ל אבי פלדר, ואת רפא"ל היו"ר אילן בירן.

תע"א מציגה טיעונים שנועדו להפריך את הבסיס להמלצת הצוות המשותף, בראשן הקביעה כי רפאל איתנה יותר פיננסית ולכן תוכל לשאת בנטל ביעילות גבוהה יותר. ברפאל לא מתכוונים לוותר על המיזוג, גם במחיר גבוה של השקעה בהסדר עם העובדים. בתעש יקבלו כל החלטה שתבטיח שמירה על הפעילות העסקית של החברה.

הצוות ביסס המלצת המיזוג עם רפאל על שלוש רגליים - הדו"ח קבע כי רפאל עדיפה על התעשיה האווירית משיקולי איתנות פיננסית, סינרגיות והסכמי עבודה. "האיתנות הפיננסית של רפאל גבוהה מזו של תע"א", אמר מקורב להכנת הדו"ח. "האיתנות הפיננסית של תעש היא משקולת, לכן נבדק מי יכול לשאת בנטל הפיננסי טוב יותר, והוחלט חד משמעית שזו רפאל, שאיתנותה הפיננסית הרבה יותר חזקה בהיבטים של תזרים מזומנים, רווחיות ונכסים פיננסים. בנוסף, לתע"א אמות מידה פיננסיות שהיא צריכה לעמוד בהן מול הבנקים, בהן לא לרדת מיחס של בערך 20% הון עצמי למאזן, והיא בקושי נמצאת שם".

בנושא עלות שכר ויחסי עבודה נקבע בדו"ח, כי ברפאל כמה הסכמי עבודה וניתן להוסיף את זה של תעש ללא עלויות לממשלה. מנגד, בתע"א הסכם עבודה אחד, וצירוף עובדי תעש לאותו הסכם שתנאיו משופרים עלול לעלות למדינה ולחברה בתשלומים גבוהים יותר.

נושא שלישי הוא תחום הסינרגיות, בו נקבע כי הן גבוהות יותר בין תעש לרפאל. לשתי החברות פעילות משמעותית בתחום היבשתי ואילו לתע"א בעיקר בתחום האווירי.

החלטת המיזוג בין התעשיות הבטחוניות הממשלתיות לא עברה בקלות את משוכת אגף התקציבים במשרד האוצר. אחרי הכל, שווי תעש מוערך בכ-300-500 מליון שקל. כסף זה אמור היה להיכנס לקופת המדינה לו היתה החברה נמכרת למשקיע דוגמת אלביט מערכות, או סמי קצב שהביעו עניין ברכישתה.

עם זאת, נסיונות קודמים להפריט את החברה עלו על שרטון נוכח מחלוקות עם העובדים. הצעה אחת היתה לפצל את תעש לחטיבות, ולהעביר שתי חטיבות בעלות רגישות בטחונית לרפאל, ואת האחרות למכור למשקיע פרטי. רפאל נבחרה כיוון שהיא נחשבת מעבדה לאומית שאינה מועמדת להפרטה ונוכח הסינרגיה בין פעילות החטיבות לפעילותה. לאחר מכן, בלחץ תע"א, נבחנה מכירת החטיבות הרגישות לתע"א במקום לרפאל. בשלב מאוחר יותר הוצע להפריט את החברה בשלמותה באמצעות מכירתה לחברה שאינה ממשלתית. אחריה עלתה הצעה להנפיק עד 49% מהחברה ולאחר כמה שנים למכור את היתרה למשקיע. הצעה אחרת היתה להנפיק ולמכור כמעט בו זמנית את החברה.

ההצעות האחרונות נקלעו למבוי סתום לאחר שמנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, טען כי לא ניתן יהיה להנפיק חברה במצבה הקשה של תעש. לאחר מכן לא הגיעו משרד האוצר והעובדים להסכמה על רשת הביטחון לעובדים שיישארו בחברה לאחר הפרטתה והתשלומים שישולמו לפורשים. ועד העובדים דרש עד מיליארד שקל תשלומים ומשרד האוצר היה מוכן לשלם כ-300 מליון שקל. לגבי רשת הביטחון דרשו העובדים תקציב של כמיליארד שקל נוספים, שהאוצר סירב להעמיד לרשותם.

בינתיים תעש הזדקקה לסיוע ממשלתי בתשלום משכורות לעובדים בכ-60 מליון שקל בחודש. במשרד האוצר החליטו לעצור את ההזרמה, מהלך שהוביל את הצדדים להבין שאין מנוס מהכרעה. בד בבד גברה ההכרה במשרד האוצר, כי לתעש טכנולוגיות יחודיות וזכות קיום כחברה אחת, ללא פיצול, וכי מה שנדרש זו תכנית הבראה עמוקה בחטיבות הבעייתיות.

את ההצעה למזג את תעש עם חברה ממשלתית העלה, כאמור, עיני. בכיר במשרד האוצר אמר כי ההצעה התקבלה מתוך אחריות לאומית לעצירת הדימום הפיננסי של החברה.

לאחר ההכרזה על המיזוג עם רפאל אמורים הצדדים להתכנס ולדון בתנאי המיזוג. גם כאן צפויה מחלוקת בין משרד האוצר לנציגי העובדים. במשרד האוצר מסרבים להעניק לעובדים אותם תנאי פרישה נדיבים עליהם הוסכם במקרה של הפרטה.

עובדי תעש לא מתכוונים לוותר. יו"ר עובדי תעש, איציק יהודה אמר בעקבות החלטת השרים לפני כשבועיים, כי "עובדי תעש בראשותי לא יתפשרו על דרישותיהם עוד מימי תהליך ההפרטה: פרישות מוקדמות לעובדים הוותיקים בתנאי פנסיה זהים להסכם האחרון שנחתם בתעש, ותעסוקה ארוכת טווח לעובדים הנשארים כאשר כל זכויותיהם מעוגנות בהסכם קיבוצי ארוך טווח. אלו דרישות לגיטימיות לחברה שמחוזרת עי כל הגופים הגדולים במשק היום".

מתעש נמסר, כי עמדת התעשייה הצבאית היא שמיזוג של תעש עם תעשייה בטחונית אחרת הינו פיתרון ראוי, תוך שימור ופיתוח הפעילות העיסקית של החברה ומחוייבותה ללקוחותיה, ספקיה והעובדים. "תעש תקדם כל החלטה שתפתור את בעיות היסוד של המלוות את החברה מאז הקמתה בדגש על שימור המוניטין של החברה בארץ ובעולם, ושמירה על כל הידע והטכנולוגיה שנצברה בחברה במשך עשרות שנים, עמידה בהתחייבויות החברה ללקוחות וספקים ושמירה על זכויות העובדים. בראיית החברה, כל פיתרון שיאמץ את העקרונות החיוניים לפעילותה העיסקית של החברה עדיף על הקיפאון הנוכחי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#