לשכות המסחר: "אם השביתה בנמלים לא תסתיים תוך יומיים - נעתור לבית הדין לעבודה" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לשכות המסחר: "אם השביתה בנמלים לא תסתיים תוך יומיים - נעתור לבית הדין לעבודה"

(עדכון) עובדי הנמלים פתחו בשביתה ללא הגבלת זמן בדרישה לתוספות שכר של 9% למשך שלוש השנים הבאות

42תגובות

"אם שר האוצר ויו"ר ההסתדרות לא ישכילו להביא בתוך 48 שעות להפסקת שביתה מיותרת זו, העומדת בניגוד להבנות שנעשו בעבר עם עובדי הנמלים - איגוד לשכות המסחר ייאלץ לעתור לבית הדין הארצי לעבודה על מנת להפסיק את השביתה הפוגעת בכלל המשק" - כך הודיע היום עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. "אין שום הצדקה לשביתה זו. שכרם של עובדי הנמלים גבוה מאוד. הם קיבלו פיצוי מיוחד בעבור תוכנית ההפרטה, השביתה אינה יותר מאשר הפגנת כוח של עובדי הנמלים מול המנהיגות של ההסתדרות העובדים הכללית".

עובדי נמלי הים פתחו הבוקר בשביתה ללא הגבלת זמן. זאת, בעקבות פיצוץ המשא ומתן בין משרד האוצר לבין הסתדרות העובדים באשר לתנאי שכרם. אמש התכנסו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן, והממונה על השכר באוצר, אילן לוין, לדיון בדרישת העובדים לתוספות שכר - אך השיחות עלו עד מהרה על שרטון. עובדי חברות נמלי הים בחיפה ובאשדוד דורשים תוספת שכר של 9% למשך שלוש השנים הבאות. זאת, למרות שיתר עובדי המגזר הציבורי סיכמו לפני חודשיים עם משרד האוצר על תוספת של 6.25% בלבד. בנוסף, דורשים הוועדים תוספת שכר נוספת של 5% לשכרם של עובדי דור ב' בנמלים - המונים 500-600 מבין 2,300 עובדי הנמלים.

גורמים באוצר מתחו אתמול ביקורת קשה כלפי יו"ר ההסתדרות עופר עיני, משום דרישתו למתן "תוספות שכר עצומות לעובדים החזקים במשק". יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר: "במשך כ-10 חודשים אנו מנסים להגיע להסכמות עם האוצר באשר להסכמי השכר. למרות שהפערים בין האוצר לבין ההסתדרות קטנים, האוצר ממשיך להתבצר בעמדתו. אנו יוצאים היום למאבק חסר פשרות עד אשר נגיע להסכם שכר ראוי עבור עובדי הנמלים".

בשנים 2005-2009 זינק שכרם הנומינאלי הממוצע של עובדי הנמלים בשיעור של 30%. זאת, לעומת גידול של 11.5% בשכר העובדים במגזר הציבורי, וגידול של 9.6% בלבד בסקטור העסקי. הוצאות השכר לפיכך מסתכמות בנמל אשדוד ב-486 מיליון שקל בשנה (47.5% מהמחזור) ובנמל חיפה ב-410 מיליון שקל - ומגיעות ל-61% מהמחזור. סך דרישות העובדים בנמלים עשוי לפיכך להסתכם ב-80 מיליון שקל. לפיכך, יישום דרישות העובדים יביא לנגיסה של 65% ברווחי הנמלים בשנה הבאה - ולפגיעה ביציבותן הפיננסית.

דרישת תוספת השכר באה למרות שהעובדים לא עמדו בהסכם הרפורמה בנמלי הים - שבמסגרתה כבר זכו ב-2005 לתוספת של כ-20% בשכרם ולפיצוי של 100 אלף שקל (ברוטו) עד 2010. סך הטבות אלה הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל. במסגרת המשא ומתן העדיפו אז העובדים וההסתדרות שלא לעגן את התוספות לשכרם של עובדי דור ב' (אשר יתקבלו לעבודה בנמלים מ-2005 והלאה) - ולהתמקד בעובדי דור א'. ואולם כעת דורשים הוועדים גם את פיצוים של עובדי דור ב' רטרואקטיבית - עבור השנים 2005-2009.

תמורת הטבות אלה, התחייבו העובדים וההסתדרות להפרטתן המדורגת של חברות הנמל אשר תחל ב-2010 (בהפרטת 15% ממניות החברות בבורסה) - ותסתיים בהפרטתם המלאה (מעבר ל-50%) רק ב-2020. כמו-כן, התחייבו ל"שקט תעשייתי" עד שנת 2010. ואולם, בחלוף שנה בלבד פרצה "השביתה האיטלקית" הראשונה (בנמל אשדוד) - ובעקבותיה שבו העיצומים לפרקים גם ביתר הנמלים. כמו-כן, למרות שחלפה כמעט שנה מן המועד שבו אמורה הייתה לצאת לדרך הנפקת חברות הנמל - טרם יצאה לדרך ההנפקה בשל התנגדות העובדים.

יש לציין, כי עובדי הנמלים מככבים זה שנים בצמרת מקבלי השכר במגזר הציבורי. כך למשל, 1,052 עובדי חברת נמל חיפה סבלו אמנם מירידה של כ-4% בשכרם בשנת 2009 - אך סיימו את השנה במקום השני בדירוג השכר, עם שכר ממוצע של 23 אלף שקל (ברוטו) לעובד, בעלות העסקה של 27.9 אלף שקל לחודש. 35 מעובדי חברת הנמל הצפונית השתלבו ברשימת 1,000 המשתכרים הגבוהים במגזר הציבורי, ובראשם מכונאי ראשי בשכר של 66.1 אלף שקל (ברוטו) בחודש. מיד אחריהם ניצבו אשתקד 1,275 עובדי חברת נמל אשדוד עם שכר ברוטו ממוצע של 22.5 אלף שקל (ברוטו) בעלות העסקה ממוצעת של 27.6 אלף שקל. אלה הכניסו 25 עובדים "בלבד" לרשימת 1,000 המשתכרים הגבוהים, בראשם (כרגיל) הנתבים - אשר שלושת הבכירים בהם השתכרו 57-64 אלף שקל (ברוטו) בחודש.

תגובת משרד האוצר: "עובדי הנמלים ששכרם הממוצע הוא הגבוה במגזר הציבורי ולאחר שקיבלו רק באחרונה תוספות שכר של כ-35% בהסדר הרפורמה, דורשים במו"מ הקיבוצי כ-3.5% לשנה - פי שניים מכפי שהוסכם בהסכם הקיבוצי האחרון במגזר הציבורי (1.8% לשנה).

"בהתייחס לדור ב'- מדובר באוכלוסיה שצמחה בממוצע בחמש השנים האחרונות ב-50% בשכרם הממוצע, העומד כיום על כ-13,400 שקל ולכן האמירה כאילו מדובר באוכלוסיה שהוזנחה איננה נכונה. אנו מצרים על כך שההסתדרות שוב בוחרת לחזק את המגזרים המונופוליסטיים ובעלי השכר הגבוה על חשבון הזנחה של הסקטורים החלשים ובכך להגדיל את פערי השכר הגבוהים גם כך.

במקביל, עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) מאיימים שוב להשבית את נתב"ג והתריעו על כך בפני ההנהלה; זאת במחאה על הסחבת בטיפול הסדרת כספי הפנסיה - נושא שגרם כבר באחרונה לשיבושי עבודה ברש"ת.

במכתב למנכ"ל רש"ת, קובי מור, הזהיר אתמול יו"ר ועד העובדים, פנחס עידן, בשבוע שעבר, כי "מאחר שמדובר בנושא מהותי וחשוב ביותר לכלל עובדי וגמלאי רש"ת, לא נסכים להמשך גרירת הרגליים על ידי ההנהלה. לכן, ככל שלא יתקבלו האישורים או לא יקבעו פגישות במועד כאמור, לא תיוותר בידנו כל ברירה אלא לחזור ולעשות שימוש באמצעים העומדים לרשותנו, לרבות נקיטה בצעדים ארגוניים על כל המשתמע מכך".

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית (יבואנים ויצואנים), גד שפר, קרא לצדדים לנהוג באחריות, והזהיר כי את מחיר חילוקי הדעות בין האוצר להסתדרות ולעובדי הנמלים ישלם כל המשק: "קברניטי המשק עושים מאמצים גדולים לבלום את הירידה ביצוא - ושביתה כזו תשים לאל את המאמצים ותחמיר את המצב", אמר שפר. "גם ההסתדרות מודה כי הפערים בין הצדדים קטנים. שביתה היא נשקם של העובדים, אבל לא ייתכן לשלוף נשק רב עוצמה זה, ולגרום לנזקים כבדים למשק, לפני שמוצו כל הצעדים".

לדבריו, על ההסתדרות להתחשב גם בעתידם של עובדי הסקטור היצרני אשר עלולים להיפגע מהשבתת הנמלי המובילים 98% מסחר החוץ של ישראל. "בעל המפעל שלא יקבל חומרי גלם וייאלץ לסגור קווי ייצור, יצואן שלא יעמוד בלוח הזמנים שהתחייב לו ויאבד חוזי עבודה - לאלה ייגרם נזק ארוך טווח. הנזק הזה עלול לפגוע במקום עבודתם של עובדי המפעלים האלה", אמר שפר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#