ראש הממשלה: תוקם ועדה שתבחן שינויים בחוק קצבאות האברכים - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ראש הממשלה: תוקם ועדה שתבחן שינויים בחוק קצבאות האברכים

(עדכון) הוועדה התבקשה להגיש מסקנותיה בתוך שבועיים ■ תבחן גם דרכים לעודד את האברכים להשתלב בשוק העבודה ■ נתניהו במהלך ישיבת הממשלה: "אנחנו פועלים במשך חודשים ארוכים לעודד גברים חרדים ונשים במגזר הערבי לצאת לעבוד"

תגובות

מאת צבי זרחיה, מוטי בסוק ו-TheMarker Online

(עדכון) ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לפני הצהריים בישיבת שרי הליכוד על הקמת ועדת פקידים בראשות אייל גבאי, שתבחן הכנסת שינויים בחוק האברכים. בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי וחבריה הם: הממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן, ראש המועצה הלאומית לחברה וכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, נציג משרד החינוך והתרבות, וכן נציגים של משרד המשפטים, משרד התמ"ת, והמוסד לביטוח לאומי וכן נציג היועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו הינחה כי במסגרת הוועדה ייבחנו גם דרכים לעודד את האברכים להשתלב בשוק העבודה. נתניהו הוסיף כי "הממשלה פועלת רבות בנושא הזה במשך חודשים ארוכים על מנת לעודד גברים חרדים ונשים במגזר הערבי לצאת ולעבוד ולשפר את המצב הכלכלי של משפחותיהם. בעוד כמה שבועות נקיים בממשלה דיון. הוועדה התבקשה להגיש את מסקנותיה בתוך שבועיים על מנת שיועלו כהצעת חוק ממשלתית לכנסת".

במהלך ישיבת הממשלה, אמר הבוקר נתניהו כי "הממשלה פועלת רבות בנושא הזה, במשך חודשים ארוכים, על מנת לעודד גברים חרדים ונשים במגזר הערבי לצאת לעבוד ולשפר את המצב הכלכלי של משפחותיהם. בעוד כמה שבועות נקיים בממשלה דיון בהמלצות צוות גבאי. ההסדר לגבי הבטחת הכנסה לאברכים קיים כבר 30 שנה. אנו לא משנים שום דבר בסטאטוס קוו רב השנים הזה. השוני היחיד הוא שבג"צ קבע עכשיו שההסדר לא יכול להימשך בלי חקיקה ראשית של הכנסת".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה הגיש הצעת חוק עוקף בג"ץ, לפיה יינתנו קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים, שלהם 3 ילדים ואין להם רכב. סיעות יהדות התורה וש"ס מאיימות להצביע נגד תקציב המדינה בקריאה השנייה והשלישית בסוף דצמבר 2010 אם הצעת החוק הזו לא תתקבל עד למועד זה. ביוני האחרון פסל בג"ץ לראשונה את ההסדר שמכוחו שולמה עד כה גמלת הבטחת הכנסה לחרדים בנימוק שהיא מפלה בינם ובין שאר הסטודנטים.

שר האוצר יובל יובל שטייניץ אמר הבוקר בראיון בגלי צה"ל כי "היוזמה תוכרע בעוד שבועיים בוועדה לענייני חקיקה". לדבריו, "גם לי יש ביקורת על התנהלות החרדים. לדעתי על כולם לשרת בצבא, וזו שגיאה שאנחנו סוחבים עוד מימי בן גוריון. הבטחת הכנסה לחרדים קיימת כבר 30 שנה - והתקציבים שולמו גם בתקופת קדימה", אמר שטייניץ.

לדעת שטייניץ, יש להגביר את השילוב של החרדים בשוק העבודה. "החרדים מקבלים חלק מהביקורת - והם מוכנים לשינוי. הישיבה של ועדת ענייני חקיקה תדחה בשבועיים כדי לקיים דיון משמעותי. המטרה שהחוק לא יהיה אנטי עבודה אלא ישלב את החרדים בשוק העבודה".

"אני לא יודע אם הסטודנטים יהיו בפנים, אבל גפני צודק - יש התלהמות כלפי החרדים והנושא", אמר שטייניץ.

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, אמר בתגובה כי "40% מהסטודנטים עושים מילואים - זהו ציבור אשר משתלב בשוק התעסוקה והוא מאוד פרודוקטיבי. הציבור הזה מופלה לרעה ומתוגמל באופן הפוך".

בתוך כך, אמש הוחלט כי ועדת השרים לחקיקה לא תקיים היום הצבעה על הצעת החוק לתשלום קצבאות לאברכים אלא רק תקיים דיון. ההצבעה תערך בעוד מספר שבועות במגמה שעד למועד זה ימצא נוסח מתאים שיאפשר את תמיכת כל מרכיבי הקואליציה בהצעת החוק. ההחלטה התקבלה בפגישה שבה השתתפו שר האוצר יובל שטייניץ , סגנו ח"כ יצחק כהן (ש"ס) יו"ר ש"ס שר הפנים אלי ישי, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ונציגים מקצועיים של משרד האוצר. הפגישה נערכה בביתו של שטייניץ בניסיון לגבש הסכמה שתאפשר את המשך תשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים.

במהלך הפגישה הובעו הסכמות ברורות שהמשך תשלום הקצבה צריך להיות בהסדר שיעוגן בחקיקה. בלשכת רה"מ בנימין נתניהו ובלשכת שר האוצר קיימת נכונות להמשיך את הסדר תשלום הקצבאות ולא לפגוע בסטטוס קוו, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד למפלגות החרדיות ערב הקמת הממשלה. בליכוד מבקשים להגיע להסדר שיהיה מקובל גם על יתר השותפים הקואליציוניים - העבודה וישראל ביתנו - שהביעו התנגדות להצעת החוק.

בפגישה הועלתה הצעה שהסדר תשלום הקצבה לחרדים יורחב ויחול גם על סטודנטים, ואולם, ספק אם ימצאו סטונדטים רבים העונים על הקריטריונים של החרדים כמו: מקבל הקצבה הוא אב ל-3 ילדים שאינו עובד.

יו"ר סיעת העבודה, השר שלום שמחון, הודיע אתמול כי שרי מפלגתו יצביעו נגד הצעת החוק השנויה במחלוקת שתחייב את המדינה לשלם מלגת קיום לתלמידי ישיבות שתורתם אמונתם. גם מסיעת ישראל ביתנו נמסר כי שריה יצביעו נגד.

בישראל ביתנו אמרו כי "בנוסף לעובדה שהצעת החוק מפלה בצורה בוטה את ציבור הסטודנטים בישראל המשרתים בצבא ומשלמים מסים, היא מנציחה את האבטלה ומעודדת מגזר שלם לא לצאת לעבודה ופוגעת בכלכלת ישראל".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, אמר בתגובה כי לא מדובר בחוק עוקף בג"ץ אלא חוק שמוגש בהוראה ישירה של בג"ץ. "בעבר, הרכב של בית המשפט בראשות השופט טירקל אישר את הסדר הבטחת ההכנסה אשר קיים כבר עשרות שנים, אך לאחרונה בית המשפט העליון פסק כי הדבר צריך להיות מוסדר בחקיקה בכנסת, ועל כן ניתנה ארכה עד ינואר 2011 כדי לאפשר לכנסת לעגן זאת בחקיקה, את זה אנחנו עושים כעת, לא כחוק עוקף בג"ץ אלא חוק בהכוונת בג"ץ".

גפני אומר עוד כי "ועדת הכספים קיימה לאחרונה דיון מקיף בנושא והתברר בצורה חד משמעית מהנתונים של החשב הכללי במשרד האוצר כי הסטודנטים מקבלים פי כמה מאשר האברכים. כך שהטענה על אפליה לטובה, אינה נכונה, אלא להפך".

גפני הודף גם את ההתקפות מסיעת קדימה ואומר כי מדובר בצביעות שאין כדוגמתה, "כל ממשלות ישראל בעשרות השנים האחרונות, כולל ממשלת קדימה, קיימו את ההסדר של הבטחת ההכנסה, יתרה מזאת, קדימה העבירה חוקים רבים לטובת הציבור החרדי וביניהם חוק הישיבות הקטנות אשר עברו בדממה תקשורתית. ההתקפה הנוכחית על החוק היא צביעות ממדרגה ראשונה ואין לה כל הסבר אלא ברצון לפגוע בממשלה.

גפני מוסיף כי "אין בהצעת החוק בקשה לתוספת תקציבית ולו של שקל אחד ממה שניתן לאברכים כיום, כפי שניתנים עשרות שנים על ידי כל ממשלות ישראל. תקציב הבטחת ההכנסה מיועד לקבוצת האוכלוסייה החלשה ביותר בחברה הישראלית והיא תימשך להתקיים כפי שנעשתה עד כה".

"במה נעלה אברך ללימודי קודש מסטודנט לרפואה או להוראה?"

הסטודנטים זועמים בעקבות הצעת החוק עוקפת בג"ץ שתבטיח מלגה לאברכים, ומתכוננים לנהל כנגדה מאבק ציבורי ומשפטי עיקש. איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל אמר כי "הצעת החוק של ח"כ גפני מהווה סטירת לחי לציבור של 280 אלף סטודנטים במדינת ישראל ואני מקווה ששרי הממשלה ימנעו מלהנחית על צעירי ישראל מהלומה משל עצמם דרך תמיכה בהצעת האתנן. ציבור הסטודנטים הוא הציבור התורם והפעיל ביותר, שמשרת במילואים, מתנדב בקהילה ונמצא במעגל התעסוקה, אבל מופלה בצורה גסה ואנטי דמוקרטית דרך קבע על ידי המדינה. אני קורא לשרי הממשלה להצביע נגד ההצעה ובעד ציבור הסטודנטים".

כידוע, מדובר בהצעת החוק של ח"כ גפני מיהדות התורה, המגדירה הסדר ייחודי לגבי תלמידי ישיבות המקדישים את זמנם ללימודי קודש, ואינה חלה על יתר ציבור הסטודנטים. כזכור, בחודש יוני האחרון פסל בג"ץ לראשונה את ההסדר שמכוחו שולמה עד כה גמלת הבטחת הכנסה לחרדים בנימוק שהיא מפלה בינם ובין שאר הסטודנטים.

שמולי אמר כי "מדובר בסחטנות לשמה וברמיסת ערך השוויון. התמיכה שמציעים כאן גדולה פי עשרה ממה שהמדינה מסייעת לסטודנטים. החרדים דורשים מראש הממשלה את התשלום הפוליטי במזומן ועל השולחן לקראת דיון הכנסת בתקציב המדינה - ומעניין יהיה לראות האם ביבי ימכור אותנו הצעירים לטובת האברכים". שמולי הוסיף כי "ננהל מאבק עיקש ונפעל בכל דרך כדי למנוע את ההחלטה. אגודות הסטודנטים בכל הארץ רותחות מזעם ומתארגנות לקראת מחאה ציבורית שתלווה את דיוני הכנסת בימים הקרובים". ייתכן גם שנשיאות ההתאחדות תתכנס לדיון חירום מיוחד בעניין זה.

ההצעה מבחינה במוצהר בין תלמידי ישיבה לסטודנטים: "מטבע הדברים קיימים הבדלים רבים בין תלמיד כולל שבחר כדרך חייו לקדש את לימודי התורה לבין סטודנטים הלומדים במשך תקופה מסוימת וזמנית", נכתב בדברי ההסבר, "מה גם שלפי הנתונים שהועברו לוועדת הכספים, אוכלוסיית הסטודנטים נהנית מהסדרים אחרים ומהיקפי תמיכה לא מבוטלים. לפיכך, הצעת חוק זו קובעת הסדר ייחודי ביחס לתלמידי כולל בלבד". שמולי מסר בתגובה כי "במה נעלה יותר אברך ללימודי קודש מאשר סטודנט לרפואה או פר"ח הוראה? יש לתמוך בכל הסטודנטים בלא קשר לתחום לימודיהם.

"הקביעה לפיה הסטודנטים בישראל 'לומדים במשך תקופה מסוימת וזמנית' ועל כן זכאים לתמיכה נמוכה ביחס לתלמידי הישיבות היא קביעה מגוחכת ותלושה מהמציאות, בעיקר כשהיא מגיעה מפיו של יו"ר ועדת הכספים. ח"כ גפני מודע היטב למצבה הקשה של מערכת ההשכלה הגבוהה ולנטל המוטל על כתפיהם של הסטודנטים, שמקדישים כל דקה פנויה כדי להתפרנס בדוחק ולעמוד בתשלומים הגבוהים של שכר הלימוד, שכר הדירה ושאר ההוצאות הנלוות לתואר. כל אלה לא חלים על אלה שתורתם אמונתם ופרנסתם - על חשבוננו".

75% מהציבור בעד הקטנת המימון לישיבות - ושילוב החרדים בשוק העבודה

שלושה מכל ארבעה יהודים בישראל תומכים בהקטנת המימון לישיבות כדי לגרום לגברים חרדים לצאת לעבודה - כך עולה ממחקר מדד הדת והמדינה לקיץ 2010 שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. המחקר מתבסס על מדגם מייצג גדול במיוחד של 800 איש.

המדובר בעלייה של 7% מ-68% במדד חורף 2010 ל-75% במדד קיץ 2010. בין התומכים בהקטנת המימון לישיבות ולמשפחות מרובות ילדים: 92% מהחילונים, 96% מהעולים, 82% מהמסורתיים ויותר מחצי מהמשיבים הדתיים, 54%.

מהסקר עולה כי 86% מבוחרי הליכוד ו-95% מבוחרי ישראל ביתנו תומכים בהקטנת המימון לישיבות כדי לגרום לגברים החרדים לצאת לעבודה. זאת, בניגוד מוחלט לכוונת הממשלה לתמוך בהצעת חוק עוקף בג"ץ שינציח את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב אורי רגב, אמר כי "השם הנכון להצעת החוק הוא החוק להרס כלכלת ישראל. אין גבול לציניות של הפוליטיקה הקואליציונית. ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ נכנעים לדרישת התועבה החרדית. אסור לועדת השרים לאשר את החוק הזה ובכך למכור את עתיד הילדים של כולנו".

לדברי רגב, "גם בוחרי הקואליציה מבינים שקצבת הבטחת ההכנסה לאברכים היא מהתמיכות המזיקות ביותר למשק. הקצבה גורמת ישירות לכך ש-11 אלף אברכים ו-11 אלף נשותיהם נשארים מחוץ לשוק העבודה. בכך היא מהווה פיגוע מתמשכת בכלכלה הישראלית".

דובר קדימה אמר בתגובה כי "ראש ממשלת ישראל יעמוד למבחן וכדאי לציבור לבחון אותו בשבע עיניים. ביבי יוכיח אם שרידותו הפוליטית חשובה לו יותר מהכרעות בג"ץ. במדינה דמוקרטית בג"ץ פוסק והממשלה מקיימת פסיקותיו. אם נתניהו יעקוף את בג"ץ - הוא עוקף את הדמוקרטיה ומצפצף על הציבור. ממשלת נתניהו כבר הקריבה את כל תקציב המדינה למען הישרדותה, ואסור לה להקריב את בג"ץ למען יציבות הכסא".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#